Какво ново откриха българските учени за коронавируса Ковид 19 от началото на пандемията до днес? На крачка ли сме от разработването на ваксина? Как ще бъде прилагана тя и какво ще съдържа? Опасно ли е лекарството хлорохин, което се използва у нас за лечение на вируса и как да продължим живота си след отмяната на извънредното положение? Разговор с доц. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология при Българска академия на науките /БАН/, където се разработват ваксина и лекарство срещу Ковид 19.
Този коронавирус е по-различен от останалите, защото се оказа с няколко неприятни качества – дълъг инкубационен период и ниска смъртност, каза за Радио Варна доц. Петрова. Колкото и абсурдно да звучи, ако той имаше висока смъртност отдавна щеше да се е самоограничил като другите по-стари щамове на коронавируси. Но това, че 80% от населението го прекарва без симптоми или с много леки такива, води до неговото много широко разпространение. Смъртността изглежда много голяма в световен мащаб като се погледнат статистиките, но реално не е много по-висока от тази от вирусите на грипа. Но коронавирусът мутира и това прави малко по-сложно търсенето на ваксина.
Другото, което се доказа е, че човек може да се зарази с коронавирус само по въздушно-капков път от пряк контакт с друг човек, който е носител на вируса, категорична е доцентката. Вероятността заразата да се пренася от плотове и предмети не е доказана до сега.
Ваксината
Фактът, че 8 милиарда долара в САЩ са предвидени за борба с коронавируса показва, че е време човечеството да се снабди с антивирусна ваксина, коментира доц. Петрова.
Няма целево финансиране от българската държава към групите в БАН, които разработват ваксина и лекарство срещу коронавируса. Затова в момента българската ваксина се разработва по проект финансиран от Института „Пастьор“ в Париж. До сега нашите учени са получили само парични дарения от парламентарни групи и бизнеса. /бел.ред. - близо 170 000 лв./
Иновативната българска ваксина се създава в Института по микробиология при БАН с поне три нови идеи в нея, които ще бъдат български патент, каза доц. Петрова. Учените са на прага да открият лекарство, което да има антикоронавирусно действие на базата на хлорохинови производни. Друг колектив в БАН разработва серумна терапия, която е особено надеждна за лечение на тежки случаи на коронавирус със серум от преболедували.
Ваксината ще се прилага при здрави хора и ще придава имунитет на човека срещу коронавируса. Приложението й ще бъде или инжекционно или като спрей за гърло. Ваксината ще съдържа само ДНК, която кодира съответни белтъчни последователности от Ковид-19, които да послужат като антигени и да подготвят имунната система за реакция. В нея няма да се съдържа самият вирус.
Лекарството „Хлорохин“
Лекарството Хлорохин помага при лечението на коронавируса, но то има много токсични странични ефекти, коментира доц. Петрова. Хлорохинът се натрупва в организма и около два месеца след лечението не може да се метаболизира. Възможно е пациенти да получат чернодробни усложнения. Затова се търсят различни негови аналози и на това е посветена работата на Института по микробиология при БАН.
Следващи „вълни“ от заразяване
Очкванията патогенът да се самоограничи за 6 месеца не се сбъднаха, въпреки че пикът мина вече в цяла Европа, каза още доц. Петрова. Най-вероятно е нова вълна да има през следващия грипен сезон, но вече е доказано, че коронавирусът не е сезонно заболяване. Затова следващи вълни могат да се очакват, ако прекалено много разхлабим мерките за безопасност, допълни тя.
Най-безопасното лечение
Собствената имунна система може да се пребори с коронавируса и е най-безопасното лекарство, но при пациенти със съпътстващи заболявания това не може да се случи. Възможен е колективен имунитет, но той ще стане само след като бъде открита ваксина и хората, особено тези в рисковите групи, бъдат ваксинирани.
Как да продължим живота си
Редовно миене на ръцете, маски в затворени помещения и социална дистанция, това е начинът да продължим да живеем нормално, коментира още доц. Пенка Петрова.
Целият разговор чуйте в звуковия файл:„Много добър“ е междинната оценка за изпълнение на Плана за интегрирано развитие на Община Балчик 2021-2027 г. за периода 01.01.2021 - 31.12.2023 г. Той е основополагащ, стратегически, динамичен документ и важен инструмент при формирането и провеждането на устойчиво и балансирано местно развитие в посочената територия. Документът очертава средносрочната..
Община Варна организира публично обсъждане на проекта за актуализация на План за интегрирано развитие на община Варна (ПИРО) 2021-2027 г. Всички граждани и заинтересовани страни са поканени за участие в дискусията, която ще се проведе на 13 февруари (четвъртък) от 15 часа в Юнашкия салон. Актуализацията на ПИРО се извършва на основание Закона..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов подписа разрешение за строеж за нови близо 14 километра от автомагистрала "Хемус". Отсечката е част от Участък 4 на магистралата от края на пътен възел "Плевен". С издаденото разрешение за строеж се допуска предварително изпълнение на строителството на отсечката. Това ще ускори..
Шести и седми февруари ще бъдат неучебни за учениците от община Добрич със заповед на кмета Йордан Йорданов. Грипната епидемия в областта беше удължена от Регионалната здравна инспекция до седми февруари включително. Решението на Йорданов е продиктувано от необходимостта от вземане на превантивни мерки и ограничаването на разпространението на..
Варненският окръжен съд остави без разглеждане жалбата на кмета на Община Варна срещу постановление на прокуратурата от 6 юни 2024 година, за престъпление по служба. ( чл. 282, ал. 2 вр. с чл. 1 от Наказателния кодекс, за нарушаване, неизпълнение на служебни задължения или превишаване на властта). То касае спиране на наказателно производство за..
Не е нужно учениците да присъстват на място за презаверяването на картите за градския транспорт за деца от 7 до 14 години. Това обясниха за Радио Варна от Общинското предприятие ТАСРУД. Оттам поясниха, че всеки един родител може да посети пунктовете за продажба и продължаване абонамента на превозните документи, а учениците няма нужда да бъдат..
Жена намушка с нож трима души. Нападението е станало на столичния булевард "Витоша" в района на Южния парк. 22-годишната жена е задържана. По първоначална информация тя е имала психическо заболяване. Пострадалите са с различни прободни и порезни рани. Оказва им се медицинска помощ. На място има засилено полицейско присъствие, съобщава БНР. Не е..