Общините да подпомагат независимите артисти, за да се възстановят загубите в независимия културен сектор след наложените мерки във връзка с пандемията от КОВИД-19. За това призовават от гилдията. Молбата им е администрациите да се ангажират с осигуряването на сцени и обезпечаването им с техника.
При затруднената мобилност предвид ситуацията, грижата за независимите артисти трябва да е в много висока степен местна.Това каза в предаването за култура на Радио Варна "Гравитация нула" Весела Кондакова, изпълнителен директор на Българска музикална асоциация, тя е част от инициативната група, която работи с Министерството на културата по разработване на антикризисни мерки в областта на независимия културен сектор.
Според нея добрата новина е, че вече има информация за програмите за подпомагане на творците, които ще се открият в Министерството на културата, а те са с неколкократно увеличени бюджети и по-удобни условия - отпадане на изискването за съфинансиране, увеличаване на процента за административни разходи.
Другото ново е, че за финансова помощ могат да кандидатства всички организации от областта на културата и изкуството, за да оцелеят не през дейността си, а за да съхранят екипа си или сцената, която ползват. Структурна подкрепа досега не е съществувала в България, това е революционна промяна в положителна посока.
Мерките, които идват от Министерството на културата, са за подкрепа на творческите проекти, но общините са тези, които трябва да съблюдават за тяхната реализация на място, убедена е Кондакова. Тя подчерта, че главно от тях зависи как всички самоосигуряващи се творци, които не са на трудов договор, ще излязат от кризата.
До края на юли т.г. очакваните финансови загуби от страна на физическите лица в сектора са в размер на 4 735 713 лв., от страна на организациите са 10 827 718 лв. или общо 15 563 431 лв., сочат обобщените данни от анализ за състоянието на независимия културен сектор в страната.
Подробностите чуйте в интервюто на Светлана Вълкова с Весела Кондакова:
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..