Не можем да очакваме, че цените на бензина ще се променят след като бъде създадена „Държавна петролна компания”. Това коментира за Радио Варна професор Красен Станчев. Според него планът на правителството е неразумен:
"Сега имаме 800 бензиностанции. Ще се построят 100 нови, а това което се строи със средства на данъкоплатците винаги е по-скъпо. Предполагам, че минималната цена на тези държавни бензиностанции би била над 300 милиона лева. Ще бъде много скъпо начинание, което няма да доведе до търсения ефект, особено в година, в която с мои колеги предвиждаме 2.2 – 2.3 милиарда лева дефицит само от отраслите, засегнати в извънредното положение. В крайна сметка единственото нещо, което ще се случи е помпането на бюджетен дефицит. "
Икономистът не очаква пренареждане на пазара на горива, тъй като държавната компания трябва да имат договори за доставка на петрол:
"Не вярвам държавните бензиностанции да станат най-добрите. Те трябва да купуват отнякъде петрол. Ние нямаме залежи, няма предприятие, което да преработва вносен петрол, следователно тези бензиностанции ще бъдат зависими от първичния доставчик – най-големият играч на пазара."
Според професор Станчев държавата не може да се справи да създаде конкуренция на пазара на горива. С този ход признава наличието на картел:
"Приватизационният договор с Лукойл дава доминиращо положение в складовете за горива. Има неясни определения в този договор – какво е склад, какво е тръба и т.н. При това положение единственото нещо, което са се сетили е създаването на държавни бензиностанции."
Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ ще трябва да се бори против картел между частния сектор и правителството. "Когато има държавни компании, КЗК нищо не може да направи, т.е. комисията трябва да се бори срещу сговора между частния и държавния сектор, в частност правителството. Това, което се лансира като идея, е нарушаване на конкуренцията, защото един от играчите ще бъде свързан с правителството."Чуйте повече в прикачения файл:
Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..
Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...
Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..
Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..
До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев. Данните на абонатите, живущи в..
На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто. Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..
В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..