След като Министерският съвет вече прие решение за безвъзмездно предоставяне на храма на Кибела в Балчик за управление от общината за срок от десет години, най-напред теренът на античната забележителност ще бъде укрепен, а културна ценност ще бъде консервирана. Това съобщи на БТА кметът на крайморския град Николай Ангелов като добави, че дейностите се очаква да започнат наесен, като преди това общината ще възложи изготвянето на проект. По думите му е отпаднала първоначалната идея античната сграда да бъде преместена край морската гара заради опасение, че управлението на храма, който е публична държавна собственост, може да бъде възпрепятствано в частния имот. Кметът припомни, че състоянието на храма е лошо, а направеният изкоп застрашава и близката жилищна сграда, затова първо теренът трябва да бъде укрепен. Общината ще реставрира храма на Кибела във вида и на мястото, където бе открит, каза Николай Ангелов.
Археолозите се натъкнаха на античната сграда преди повече от десетилетие при аварийни разкопки, след като бе започнало строителството на хотел. Храмът на Великата майка на боговете в Балчик се смята за най-добре запазеният елинистичен храм в света. Духовният център е строен през 280-260 година преди Христа и е действал близо 700 години преди земна маса да го затрупа при земетресение в древния Дионисополис. Най-ценните находки от археологическия обект - храмовата статуя на Кибела, глава на бог Хелиос върху фризархитрав на фасадата на храма, повече от двайсет посветителски надписа са в експозицията на Историческия музей в Балчик.\БТА
6,5 милиона лева ще поискат с официално писмо до правителството Община Варна, Общинският съвет и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. Това стана ясно след срещата в общината на кмета на Варна Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров, Георги Кулински - председател на Комисията по транспорт, Николай Антонов - изпълнителен директор на "Градски..
Представители на рибарски сдружения утре ще се срещнат с ръководството на Министерството на земеделието. На срещата ще бъдат обсъдени текущи проблеми и казуси, които са свързани със съставяне на актове и наказателни постановления на ловците на бяла мида, както и други проблеми на бранша. Това каза за Радио Варна д-р Йордан Господинов, който е..
Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган" във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение". "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..
Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..
На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov...
Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..
Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..