Едни от културните процеси, следени с най-голямо вълнение, може би защото това е миналото, което ни дава много бъдеще, са археологическите разкопки, пише в публикация днес БНР.
Закъсня ли археологическото лято 2020? Ще стартират ли разкопките и при какви условия и финансиране?
Археолозите проф. Николай Овчаров, доц. д-р Людмил Вагалински, доц. д-р Бони Петрунова и Калин Димитров разказват затрудненията и какво очакват от новия археологически сезон.
Проф. Николай Овчаров разказа за полагането на камък за един голям християнски център, за един манастир, който се строи в последните години в Кърджали: "Той се намира непосредствено до един средновековен манастир, който аз разкрих през 80-те години – манастирът "Йоан Предтеча". Пловдивският митрополит взе под свое попечителство това място през последните години и сега, заедно със старата средновековна църква, се изгражда този нов манастир. Това събитие е още една стъпка за завръщането на християнския дух в Източните Родопи."
Подобни начинания имат не само археологическо значение, но и са важни по отношение на възвръщането на българския дух, категоричен е проф. Овчаров. Той коментира и проблема със Северна Македония, Историческата комисия и разминаването на някои от тезите. Археологът изрази задоволство от последователната позиция на правителството и парламента по темата.
Доц. д-р Людмил Вагалински разказа за древния античен град Хераклея Синтика, основан в IV в. преди Христа, в местността Рупите край гр. Петрич, чиито археологически изследвания той води от 2007 г. Доц. Вагалински благодари за подкрепата на местната власт, която превръща античния град в популярна туристическа дестинация, както и на Министерството на културата.Доц. Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей, разказа за Калиакра и последните три успешни и резултатни археологически сезона. "Това е огромен резерват, бивша столица на Добруджанското деспотство – около 44 000 дка са само вътрешният град, в който ние работим. През последните три години беше открито едно изключително богато съкровище – над 1 000 предмета златни и сребърни накити, монети, части от облеклото и т.н. Всичките елитарни. Преди това намерихме и една уникална като изработка нефритена катарама – китайска, нетипична за българските земи. А миналата година един от гробовете се оказа особено богат. В него беше и т.нар. "пръстен на Георги Палеолог", Георги Големия, възможен внук на Добружанския деспот, който събуди много въпроси.
За археологията като наука, за процеса на археологическото дирене, за ползването на широка интердисциплинарна база доц. Петрунова разказа пред БНР.
Калин Димитров от Центъра за подводна археология разказа за проучването във връзка с инвестиционно намерение на плаващи кейове в района на Созопол:
"Това е едно много интересно проучване, тъй като то се осъществява в акваторията на Созополското пристанище, оценена още преди години като изключителна ценност за подводната археология и има статут като част от недвижимата културна ценност светите Кирик и Юлита.
В тази акватория в края на 80-те и началото на 90-те са правени някои подводни археологически проучвания, по време на които са открити части от праисторически селища. Инвестиционното намерение на Община Созопол засяга никога неизследвана досега зона. Всъщност проучвахме части от пристанището на Древна Аполония с много богати материали от късноархаичния, класическия и ранноелинистическия период. Количеството материал, натрупан в това пристанище, е наистина впечатляващ.
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя от 30 април до 20 май 2025 г. изложбата “P. S.” на един от най-уважаваните български художници - Милко Божков. Идеята е да се покаже творческият процес на един забележителен артист за период от 40 години - от 1985 до 2025 г. Някои от творбите, създавани за неговите изяви в Люксембург..
Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа" - Бургас ще изнесе концерт днес във Варна. Събитието е с начален час 19.30 в зала 1 на Фестивалния и конгресен център. "Концерт на ансамбъла във Варна не сме имали от 7-8 години. 90 % от програмата, която предвиждаме, ще бъде на основата на странджанския фолклор", подчерта за Радио Варна главният..
Писателят Коста Радев е тазгодишният носител на голямата награда „Варна“, реши с пълно мнозинство Общинският съвет на днешното си заседание. Варненецът, който е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги, е отличен за цялостно творчество/ В категория „Литература“ сред предложените за удостояване с наградата, по решение на..
По повод 80 години от рождението на художника Христо Господинов – Печката (1945–2003), на 5 май 2025 г. от 18 ч. в Галерия 33 – Варна ще бъде открита изложба, организирана от неговата дъщеря Велина Господинова. Събитието ще бъде съпътствано от специална видеопрезентация с архивни снимки и творби на художника. Христо Господинов-Печката е художник с..
Световна драматургия, силни български участия и международно признати имена ще срещнат публиката във Варна през юни. Международният театрален фестивал „Варненско лято“ обяви програмата на своето 33-то издание. От днес започва и продажбата на билети за спектаклите, които ще се играят на различни варненски сцени. Фестивалът отново залага на програма с..
На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..
В Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна от 24 април до 7 май 2025 г. ще бъде представена изложба офорти на ученици от НУИ “Добри Христов” - Варна. Това гостуване на младите таланти в музейна среда е вече традиционна част от партньорството на Варненската галерия и Училището по изкуствата. 15 са участниците в изложбата - всички са от..