Зловещо мълчание притисна един от най-старите, най-големите и най-посещаваните пазари в света, където от векове се наблюдава бурна смесица от езици, култури и търговия - Капалъ чарши в Истанбул.
Но на пазара вече има признаци на живот, докато общинските работници обикалят по пустите му алеи, пръскайки пода, колони и стени преди отварянето на вратите в понеделник за първи път от два месеца.
Базарът - дом на почти 3 000 магазина, където работят повече от 30 000 души - беше закрит на 23 март като част от мерките за спиране на разпространението на новия коронавирус, който е убил над 4 300 души в Турция.
Властите твърдят, че това е най-дългото затваряне в историята на пазара, която е над 550 години, с изключение на принудително спиране след пожари и земетресения.
Пазарът обикновено се посещава от 150 000 души всеки ден - и от 42 милиона миналата година - докато търговците сключват сделки на десетки езици, за да примамят туристите в техните магазини.
Сега магазините са затворени, с изключение на около 20 борсови бюра и бижутерски магазини, които останаха отворени по икономически причини, като само специални клиенти бяха допускани по предварителна заявка.
Капалъ чарши е дезинфекциран всяка сряда по време на спирането, докато разсилните почистват всяка сутрин.
"С Божията воля ще отворим пазара си по здравословен начин на 1 юни", каза в интервю за АФП Фатих Куртулмуш, председател на борда на Капалъ чарши.
"Вярвам, че страната ни ще започне да приема туристи от средата на юни, като обръща внимание на хигиенните правила", каза той.
Куртулмуш добави, че макар да не се очаква много активност през първите седмици, "вярвам, че туристите ще започнат да летят до Истанбул до края на юни, защото не могат без ... Капалъ чарши, „Света София” и Синята джамия."
Пазарът е разположен на историческия полуостров в Истанбул, където се намира джамията Султанахмет, наричана още Синята джамия, и древната църква, превърната в джамия, превърната в музей „Света София”.
Сърцето на икономиката
Капалъ чарши е построен през 1455 г., две години след като османците превземат Истанбул - тогава известен като Константинопол - от византийците.
Пазарът процъфтява, бързо се разраства с надигащата се османска империя и до 17 век придобива сегашния си вид, и се сдобива с турското име Капалъчарши (покрит пазар).
„Нашият Гранд базар - сърцето на икономиката, културата, историята и туризма - никога не е затварян, освен при природни бедствия“, каза Куртулмуш.
"Трябваше да направим пауза заради COVID-19, който разтърси света, защото трябваше да дадем приоритет на безопасността и здравето пред икономиката."
След като Турция обяви първия си потвърден случай в средата на март, са извършени здравни сканирания на търговците на пазара.
Седем души бяха потвърдени, че имат коронавирус, каза Куртулмуш и добави, че те биха могли да бъдат заразени от многото туристи при ограниченията на пазара.
Как ще плащаме наем?
Базарът ще се отвори отново при строги правила, определени от здравното министерство, които включват задължителното използване на маски за лице и ограничение на броя на клиентите, разрешени вътре.
Търговците са притеснени, тъй като едва ли базарът за известно време ще види много туристи, въпреки че Турция постепенно облекчава ограниченията си, включително отварянето на търговски центрове.
"Туризмът е гръбнакът на икономиката на Капалъ чарши. Ще видим кога ще дойдат туристите", каза Айхан Огюз, бижутер на основната алея на базара.
„2020 г. изглежда година на икономически загуби за нас. Ако бизнесът се върне към нормалното, туризмът се отвори и полетите се възобновят до септември, вярвам, че също ще се върнем към нормалното“, каза той.
Намик, друг бижутер, гледа на нещата мрачно: "Ние сме в тежко положение. Как ще платим наемите?"
"Моят магазин остава отворен, но няма клиенти, няма бизнес", добави той.
Куртулмуи сочи цялата история като пример как пазарът вече е оцелял.
"Имам увереността, че на Капалъ чарши ще заработи с пълна пара и ще компенсира икономическите загуби до края на годината."/АФП
Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590. Събраните средства възлизат на 3 230 000 лв., а подпомогнатите с..
4 908 са нарушенията за превишена скорост, регистрирани от сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР във Варна за периода 25 ноември - 1 декември 2025 г. във Варна и областта. 13 водачи са заловени за периода за шофиране под въздействието на алкохол, 9 от тях са били с над 1,2 промила. Четирима са управлявали МПС след употреба на..
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) поиска оставките на цялото ръководство на Българската агенция по безопасност на храните заради несправяне с проблемите и неовладяване на обстановката конкретно за казуса с Велинград. Това обяви пред БНР Деан Тодоров - съпредседател на НОКА. По думите му ситуацията в сектора е много тежка, а..
17-годишен варненец, добре познат на полицията, е задържан в ареста на Трето Районно управление, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. В петък младежът, който бил заловен след кратка гонитба, е продупчил с нож гумите на 15 автомобила в жк „Победа“. Полицаите установили, че непълнолетният е под въздействие на наркотични вещества. По..
Западният охранителен канал на злополучната от преди години улица "Горна Студена" във варненския квартал "Аспарухово" е компрометиран и задължително трябва да се ремонтира. За това сигнализира кметът на район "Аспарухово" Ивайло Маринов. Този участък е сред 18-те приоритетни за ремонтиране и почистване от страна на Община Варна, съобщи преди седмица..
На заседание днес Общото събрание на Българската академия на науките ще избере новия председател на Българската академия на науките. Двамата кандидати за поста, допуснати от мандатната комисия на събранието, са чл.-кор. Евелина Славчева (химик) и акад. Христо Найденски (микробиолог), съобщава БНР. В своята управленска програма за периода 2024-2028..
На 9 декември (понеделник) започва изплащането на пенсиите за месец декември, съобщава Националният осигурителен институт. В пощенските станции плащането ще продължи до 20-и декември. Съгласно текстовете в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж пощенските станции изплащат пенсиите и добавките към тях в периода от 7-о до 20-о число на месеца,..