Ветроходци, граждани и близки на капитан Георги Георгиев поставиха венци и цветя на паметната плоча на ул. „Стефан Стамболов” 42 във Варна, където е живял капитанът. Поводът е 90 години от рождението му, които се навършват днес. „Герой на Народна Република България, първият българин извършил околосветско плаване с ветроходната яхта Кор Кароли” – това пише на плочата, до която цветя поставиха хора уважаващи човека Георги Георгиев и възхищаващи се на геройството на капитана. Честването организираха Фондация «Кор Кароли», съвместно с Община Варна и Военноморския музей.
Времената тогава бяха други и човек много по-лесно можеше да изпълни своята мечта, мечта, която се превръща в цел, сподели с вълнение дъщерята на капитана Боряна Георгиева под прозорците на дома, в който са минали първите 10 години от живота й.
„За вас е герой, за мен е и баща. Ненапразно получи отличието герой на Република България.Беше доста вглъбен, когато се отнасяше за морето. Но в къщи беше коренно различен. Капитан за ветроходци и капитан за вкъщи.”
Геройството на капитана се оказва пагубно за здравословното му състояние, разказа още Боряна Георгиева и сподели какво е най-скъпото, което пази и до днес от него.
„Снимки има много ... повечето са тиражирани, но всичко е в сърцето. И до днес пазя единствената чаша, която е с печата на Кор Кароли, книгата, която си купих и други вещи.”
Повечето роднини на капитан Георги Георгиев са свързани с морето и ветроходството. Достоен наследник на капитана е неговата внучка Антоанета Георгиева, дъщеря на първородния му син Любомир. Тя съосновава ветроходната академия Кор Кароли с една цел - да популяризира ветроходството чрез достъпни курсове и да предаде на повече варненци и най-вече на децата, ветроходни умения и знания. Ражда се в годината, през която капитан Георги Георгиев ни напуска – 1980. И пази спомени за дядо си от разказите на нейните роднини.
„Той преди всичко много е обичал морето. И неговите сърце и душа определено са били в морето. Аз много искам усещането за ветроходство, за това да си в морето и въобще какво то дава, да се предаде на децата. И той като се занимавам с образование поехме една инициатива, за което сърдечно благодаря на Яхт клуб „Капитан Георги Георгиев”, да можем да въведем деца в познания по ветроходство. За мен е много важно да знаем и да познаваме нашите герои и това да го предадем на нашите деца.”
На 20-ти декември 1976 г. от Куба стартира околосветското пътешествие на капитан Георги Георгиев. Завършва го следващата година, отново на 20 декември, с рекордно за размерите и възможностите на яхтата проплавано време - 201 дни, 21 часа и 36 минути. Три години по-късно това постижение е включено в Книгата за рекордите на Гинес.След завръщането си в родината капитан Георги Георгиев е удостоен със званието Герой на народна Република България, става почетен спортист № 1 за 1977 г., както и почетен гражданин на Варна и родният му град Кърджали. Днес името му носи и яхтклуба във Варна.
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..
Световно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота. Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..