Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капитан за ветроходци, капитан за вкъщи

| обновено на 04.06.20 в 13:30
9
Снимка: Д.Дончева

Ветроходци, граждани и близки на капитан Георги Георгиев поставиха венци и цветя на паметната плоча на ул. „Стефан Стамболов” 42 във Варна, където е живял капитанът. Поводът е 90 години от рождението му, които се навършват днес. „Герой на Народна Република България, първият българин извършил околосветско плаване с ветроходната яхта Кор Кароли” – това пише на плочата, до която цветя поставиха хора уважаващи човека Георги Георгиев и възхищаващи се на геройството на капитана. Честването организираха Фондация «Кор Кароли», съвместно с Община Варна и Военноморския музей.

Времената тогава бяха други и човек много по-лесно можеше да изпълни своята мечта, мечта, която се превръща в цел, сподели с вълнение дъщерята на капитана Боряна Георгиева под прозорците на дома, в който са минали първите 10 години от живота й.

„За вас е герой, за мен е и баща. Ненапразно получи отличието герой на Република България.Беше доста вглъбен, когато се отнасяше за морето. Но в къщи беше коренно различен. Капитан за ветроходци и капитан за вкъщи.”

Геройството на капитана се оказва пагубно за здравословното му състояние, разказа още Боряна Георгиева и сподели какво е най-скъпото, което пази и до днес от него.

„Снимки има много ... повечето са тиражирани, но всичко е в сърцето. И до днес пазя единствената чаша, която е с печата на Кор Кароли, книгата, която си купих и други вещи.”

Повечето роднини на капитан Георги Георгиев  са свързани с морето и ветроходството. Достоен наследник на капитана е неговата внучка Антоанета Георгиева, дъщеря на първородния му син Любомир. Тя съосновава ветроходната академия Кор Кароли с една цел - да популяризира ветроходството чрез достъпни курсове и да предаде на повече варненци и най-вече на децата, ветроходни умения и знания. Ражда се в годината, през която капитан Георги Георгиев ни напуска – 1980. И пази спомени за дядо си от разказите на нейните роднини.

„Той преди всичко много е обичал морето. И неговите сърце и душа определено са били в морето. Аз много искам усещането за ветроходство, за това да си в морето и въобще какво то дава, да се предаде на децата. И той като се занимавам с образование поехме една инициатива, за което сърдечно благодаря на Яхт клуб „Капитан Георги Георгиев”, да можем да въведем деца в познания по ветроходство. За мен е много важно да знаем и да познаваме нашите герои и това да го предадем на нашите деца.”

На 20-ти декември 1976 г. от Куба стартира околосветското пътешествие на капитан Георги Георгиев. Завършва го следващата година, отново на 20 декември, с рекордно за размерите и възможностите на яхтата проплавано време - 201 дни, 21 часа и 36 минути. Три години по-късно това постижение е включено в Книгата за рекордите на Гинес.След завръщането си в родината капитан Георги Георгиев е удостоен със званието Герой на народна Република България, става почетен спортист № 1 за 1977 г., както и почетен гражданин на Варна и родният му град Кърджали. Днес името му носи и яхтклуба във Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Германец - джипи у нас, и бесарабска българка - ветеринарка, си казват "да" на 3 март във Варна

Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...

публикувано на 12.02.25 в 19:25

Зимна Алея на книгата започва от утре във Варна

Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров".  Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа.  Двама от най-популярните съвременни български писатели -..

публикувано на 12.02.25 в 14:20

Бъги ще помага при бедствия и аварии във Варна

Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна.  Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..

публикувано на 12.02.25 в 12:58

Благотворителен базар до края на месеца организират в Административния съд във Варна

От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..

публикувано на 12.02.25 в 11:55

Варна се включва в националната антиспин кампания

Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57