Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кандидатите след 7 клас за професия "Танцьор" в СУХНИ "К. Преславски" с изпит за танцови и музикални умения и физическа дееспособност

| обновено на 16.06.20 в 09:01
Емил Груев, директор на СУХНИ "К. Преславски" - Варна
Снимка: Радио Варна

Средното училище за хуманитарни науки и изкуства (СУХНИ) "Константин Преславски" във Варна и тази година приема ученици след 7 клас както в профилирани, така и в професионални паралелки. 

"Профилите традиционно са "Хуманитарни науки", "Обществени науки", "Изобразително изкуство" и "Музика". Във всеки от тях има паралелки с различни профилиращи предмети - например в "Обществени науки" има една паралелка "История" с английски език и втора - "География" с немски език. Повечето паралелки са STEM и учениците имат още два профилиращи предмета - "Математика" и "Информационни технологии", освен останалите и изучават интензивно чужд език." - разказва директорът, Емил Груев. С приема в STEM паралелки гимназията поема предизвикателството да реализира иновативни интердисциплинарни учебни концепции в областта на хуманитаристиката, науката, технологиите и комуникациите, а учебните планове са част от Иновативния проект на училището.

Три са специалностите, по които се обучават учениците в 2 професионални паралелки в гимназията - "Съдебна администрация", "Български танци" и "Модерен танц". "Мисля, че сме единственото училище в България, в което има паралелка, в която са комбинирани двете направления в танцовото изкуство, и това се оказа, че работи много добре, защото и интересите на учениците се допълват по този начин. Доколкото знам, всъщност, сме единствените със специалност "Модерен танц" в професионална паралелка в страната" - коментира Емил Груев за Радио Варна. - "Има конкуренция, кандидатите за новия прием вече са повече от максималния брой - 26 в паралелка, така че изпитите ще са оспорвани. Тази година отново ще приемем 13 ученици с "Модерен танц" и 13 с "Български танци", които ще придобият в края на обучението си трета квалификационна степен по професия "Танцьор". Различното е, че за първи път за професионалната паралелка ще проведем изпит за проверка на музикалните и танцови умения и физическата дееспособност. Изпитът е на 24 юни т.г. и в момента прецизираме изпитните материали. Важно е за тази професия, освен да имат интерес и способности, учениците да са в добро здраве и физическа форма, защото те са много натоварени - освен часовете по хореография, имат допълнителни часове за работа в ансамбъл и пр. Това са много, много часове физическо натоварване. Разбира се, това се отблагодарява с една красива осанка, самочувствие - тези деца се отличават наистина."

Наред с овладяването на танцово-сценичните умения, учениците, избрали професия "Танцьор", получават и пълната общообразователна подготовка по учебния материал от осми до дванадесети клас. Това се отнася в пълна степен и за учениците от втората професионална паралелка в гимназията, които се обучават по специалност "Съдебна администрация" и придобиват трета квалификационна степен по професията "Съдебен сътрудник".

Повече за приема след 7 клас в Хуманитарната гимназия във Варна, чуйте в интервюто с Емил Груев в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 01.10.24 в 13:25

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20