Европейските страни облекчават от днес някои мерки по границите, въведени заради коронавируса, но оставащите затворени граници на Испания, ограниченията на други места и новите начини на работа все още отдалечават пътуванията от нивото им преди пандемията, отбелязва Ройтерс.
В Шенгенската зона, обхващаща 22 страни от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, границите се преминават без проверки. Преди три месеца обаче в по-голямата си част те бяха затворени, освен за превоз на стоки и крайно необходими служители, припомня агенцията.
Миналата седмица еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон призова страните от Шенген до днес да премахнат контрола по вътрешните граници, за да позволят постепенно отваряне и за други държави от юли.
Този ход би могъл да помогне на силно засегната туристическа индустрия в Европа да спаси летния сезон. Заедно със сегментите отдих и култура, секторът обхваща близо 10 процента от икономиката на ЕС и още по-голям дял в средиземноморските страни. Някои от тях пострадаха най-силно от пандемията.
От Исландия до Гърция много ограничения за посетители от ЕС и Шенген ще бъдат облекчени от днес, но това на означава, че 420-те милиона жители на Шенгенската зона ще се върнат към безпрепятствено пътуване, допълва Ройтерс.
Испания няма да допуска чуждестранни туристи преди 21 юни, с изключения за някои испански острови.
На други места правото за пътуване ще зависи от това къде живеете или накъде пътувате.
Гърция ще налага карантина на хората, пристигащи от редица летища в осем страни от ЕС. Чехия има система, която забранява достъпа на туристи от обозначени като "оранжеви" или "червени" държави като Португалия и Швеция.
Дания ще допуска туристи от Исландия, Германия и Норвегия, но не и Швеция, при условие че те си резервират престой за поне шест нощувки.
Задължителната двуседмична карантина, наложена от Великобритания за посетителите, означава, че британците ще се сблъскат със същите ограничения във Франция.
Островът отваря днес търговските центрове и бизнесите, които не са от първа необходимост, като част от нов етап на смекчаване на мерките.
Германия пък отмени от днес предупрежденията за пътуване до повечето европейски страни, наложени преди три месеца, информира ДПА. Все пак за германците остават в сила предупрежденията за четири държави от ЕС и Шенгенската зона - Испания, Финландия, Норвегия и Швеция.
Испания, Норвегия и Финландия не са включени в отмяната на предупрежденията за пътуване, защото удължиха своите забрани, а Швеция е единствената страна в ЕС, в която се смята, че пандемията не е достатъчно овладяна, за да може да бъде отменено предупреждението за нея.
Много други европейски страни също променят политиката си от днес.
След като отвори границите си за повечето свои съседи през първата седмица на юни, Австрия спира карантината и тестовете за коронавирус за пътници от други държави от ЕС и нечленуващите в общността северни страни.
Швейцария отменя ограниченията за влизане за всички страни от ЕС и Великобритания, а също за Лихтенщайн, Норвегия и Исландия.
Финландия ще отвори границите за всякакви пътувания не само към Северна Европа, с изключение на Швеция, но и към балтийските държави. Норвегия разреши на гражданите си да пътуват до всички северноевропейски страни, но само до региони, в които ситуацията с коронавируса не е усложнена, посочва ТАСС.
В същото време авиокомпании като Остриън еърлайнс (Austrian Airlines), Брасълс еърлайнс (Brussels Airlines) и изиДжет (easyJet) от днес започват да възобновят полети.
На летището в Брюксел през първия ден от отварянето се очаква да бъдат обслужени около 60 полета или 10 процента от обичайните 600, отбелязва Ройтерс. /БТА
На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто. Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..
В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..
Дарителска кампания за изграждането на десетметров светещ кръст се организира във Варна. Инициативата е на храма „Св. вмчк Димитър Солунски“ във Варна. "Нашата цел е събирането на средства за издигането на десетметров светещ кръст край параклиса "Св. св. Константин и Елена" на могилата в местност Ментеше в квартал ”Владислав Варненчик”, което е..
Работата по укрепване на голямото свлачище между Балчик и Албена, което прекъсна крайбрежната връзка по алеята в района на вилна зона Фиш - фиш, ще започне догодина. Обектът е от национално значение и се финансира директно от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. За целта бяха извършени отчуждителни процедури за шест имота във..
200 ученици от над 20 варненски училища се включиха в изработването на картички, коледна украса и сувенири, подредени от от 13 до 15 декември във фоайето на Младежкия дом във Варна. Събраните средства от коледния базар са в размер на 4 331 лева и ще бъдат преведени за подпомагане на лечението на малката Ралица, диагностицирана със Синдром на Лий...
180 години от рождението на легендарния български войвода Капитан Петко войвода беше отбелязана с общоградското поклонение пред паметника му на площад "Тракия" във Варна. Венци и цветя поднесоха областният управител проф. Андрияна Андреева, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, Илия Коев - заместник-кмет на общината, Румяна Вълчева -..
Осигурени са половината от средствата за започване възстановяването на авариралия преди близо година колектор на пречиствателна станция Албена. Това съобщи днес кметът на Балчик Николай Ангелов пред журналисти. Припомняме, че преди дни туристическият бранш в Кранево настоя в най-кратки срокове да бъде изпълнен ангажиментът както на..