Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени откриха метод за предсказване продължителността на живота

Американски учени откриха, че степента на натрупване на генетични мутации може да предскаже колко години ще живее човек. При жените този метод също ще позволи да се прогнозира периода на плодовитост. Резултатите от изследването са публикувани в „Scientific Reports“.

Учените отдавна знаят, че увреждане на ДНК се случва непрекъснато през целия живот, но тялото има механизми за възстановяване, които предотвратяват натрупването на вредни мутации. С течение на времето тези механизми стават по-малко ефективни, затова например възрастните родители по правило предават повече генетични мутации на своето потомство по зародишна линия - яйцеклетката и спермата.

Американски биолози от университета в Юта и университета в Луисвил установиха, че скоростта, с която човек придобива ДНК мутации, може да служи като биомаркер на стареенето и може да предскаже продължителността на живота дори при младите хора, както и плодовитостта при жените.

В основата на изследването е базата данни на Центъра за изследване на човешкия полиморфизъм (CERN) - международен институт за генетични изследвания в Париж, който играе ключова роля в много големи изследвания, допринасящи за съвременното разбиране на човешката генетика.

Изследването включва 41 семейства, състоящи се от три поколения. Авторите анализирали кръвни ДНК последователности в тройки от 61 двойки баби и дядовци от първо поколение и едно от техните деца.

Изследователите сравнили мутациите, открити в кръвната ДНК на двете поколения и по този начин са определили броя мутации, които всеки родител е натрупал в яйцеклетката или спермата към момента на зачеването, а също така изчислили за второто поколение броя на новите мутации, натрупани по време на живота и скоростта на тяхното натрупване.

Тъй като това изследване е ретроспективно, учените имали възможност да сравнят продължителността на живота с броя на натрупаните мутации, не само за по-старото, но и за средното поколение.

Оказало се, че младите хора, придобили по-малко мутации от родителите си и натрупали по-малко през живота си, живеят около пет години по-дълго от тези, чийто темп на растеж на мутацията е по-висок. Тази разлика е сравнима с последствията от тютюнопушенето или липсата на физическа активност.

„По този начин, в сравнение с 32-годишен мъж със 75 мутации, очакваме 40-годишен мъж със същия брой мутации да остарее по-бавно и да живее по-дълго“, казва един от двамата ръководители на изследването от университета в Юта, професорът по човешка генетика, д-р Ричард Каутън.

„Ако резултатите бъдат потвърдени от други независими проучвания, това ще има огромни последици, казва вторият ръководител, д-р Лин Джорд. „Това означава, че можем да намерим начини да се подмладим и да живеем по-дълго.“

Учените открили също, че скоростта на натрупване на мутации се увеличава по време или малко след пубертета - това предполага, че стареенето започва още в юношеска възраст.

Авторите също така отбелязват връзката между степента на натрупване на мутации и фертилитета при жените. Жените с най-висок процент на мутации имат значително по-малко живородени и са спрели да раждат в млада възраст.

„Способността да се определи кога започва стареенето, колко дълго жените могат да останат плодовити и колко дълго могат да живеят хората, е невероятна възможност“, подчертава д-р Каутън. „Ако можем да разберем как биологията на развитието влияе върху честотата на мутациите по време на пубертета, ще можем да разработим медицински интервенции за възстановяване на ДНК и други хомеостатични механизми за довеждане на организма до състоянието, което е било преди пубертета". /БГНЕС/


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31