Нивото на антитела при пациенти, възстановили се от COVID-19, рязко спада два до три месеца след отшумяване на инфекцията. Това сочи изследване на китайски учени сред пациенти със симптоми и заразени без симптоми на болестта. Тяхното откритие повдига въпроса за продължителността на имунитета срещу новия коронавирус, според „Натюр Медисин“.
Резултатите сочат риск от използването на т.нар "имунизационни паспорти" и подкрепят тезата, че е необходимо дълго време да се поддържа социална дистанция и да се изолират рисковите групи на пациентите, казват учените.
Здравните власти в някои страни като Германия обсъждат дали е етично и практично да се позволи на хората, за които е установено, че имат антитела срещу новия коронавирус, да се движат по-свободно от други.
В китайското проучване изследователите установяват, че при тези, които са тествани положително на антитела за имуноглобулин G (IgG), има рязък спад от около 90% след два или три месеца. Този тип антитела са от съществено значение за човешкото тяло и го предпазват от вируси, бактерии и гъбички.
Авторите на изследването са учени от клона на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията и техни колеги от други китайски институции.
„Проучването не изключва възможността други части на имунната система да осигурят защита срещу новия коронавирус“, казва Дзин Дон Ян, професор по вирусология в университета в Хонконг, който не е участвал в изследването.
Някои клетки „запомнят“ как да се справят с вируса след първата среща с него и могат да осигурят надеждна защита, ако отново се натъкнат на инфекцията, твърдят учените, които все още проучват дали този механизъм работи срещу новия коронавирус. /БГНЕС
Днес се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. " Този конфликт и начинът, по който реагира на него целият свят, показаха, че трябва да се разделим с илюзиите си за това, че редът, установен след Втората световна война, е нещо трайно. Путин напомни, че тези граници, които са се установили, и нормите, които сме приели,..
Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“ 27 февруари 202 5 г. Общинският съвет на Шабла провежда днес специална сесия за експертно обсъждане на ветроенергийните паркове (ВЕП) „Пролез“ и „Горичане”. Инвеститорът в двата проекта, „НИМЕКС-2004‘ ЕООД, ще представи своите..
България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова, цитирана от БНР. БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния..
Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание. Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..
С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър. По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..
Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..
Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..