Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учител от Провадия се грижи за защитените Египетски лешояди, които гнездят над града

| обновено на 23.06.20 в 17:44


Българското дружество за защита на птиците създаде група от доброволци, за да се грижат за защитения вид Египетски лешояд, който гнезди в България. Това каза за радио Варна орнитологът Владимир Добрев. Доброволците са хора, които живеят в близост до местата където гнездят лешоядите и имат грижата да им доставят храна два пъти седмично, както и да поддържат гнездото им, когато птиците излетят през септември към Африка.

7 двойки лешояди гнездят в Северна България това лято. За тях се грижат 6 души, каза още Добрев. Те оставят храната на около 500 метра разстояние от гнездото. С това подпомагат родителите при изхранването на малките, когато се излюпят.

Междувременно се излюпи и второто лешоядче на двойката птици, която гнезди над Провадия. Малките са добре и растат с всеки изминат ден, разказа още Владимир Добрев. Това е единствената двойка от защитения вид, която се наблюдава на живо в интернет, чрез поставена преди около 10 години камера в гнездото.

www.LifeNeophron.eu 

С всеки ден малките лешоядчета са по-активни и могат да бъдат видени как вече се движат и размахват крилца, в подготовка за бъдещия си първи полет, който се очаква да е през август. Техен пазител е  Меджнун Адемов, който живее в Провадия и е учител там. Той наблюдава района около гнездото, следи за безопасността на малките, а когато всички отлетят към Африка периодично посещава мястото и го поддържа в добър вид за времето, когато отново ще се върнат, за да създадат следващото поколение.

Меджнун Адемов е завършил биология и география в Шуменския университет. По-късно завършва и психология, а в момента работи като учител по философия в Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя"  в Провадия.  Сега е на 45 години. Родом е от Сливен, израснал в Сливенския балкан сред природата, в която е влюбен. Провадия му харесва точно заради двете калета, където има уникални скални манастири и исторически обекти. Като учител създава клуб за опазване на природата и води учениците си в района, за да опознаят природата. Удивен е от начина на живот на египетските лешояди. Казва, че са изключителни грижовни към семейството и малките си. Дори повече от някои хора. С нетърпение чака първия полет на малките.





Отсега орнитолозите набират доброволци, които  да наблюдават първия полет на младите лешояди. Целта е новото поколение успешно да напусне гнездата. При неуспешен опит, доброволците връщат в гнездото лешоядите, където са на сигурно място и след време правят втори опит, който почти винаги е успешен, допълни Владимир Добрев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30