Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От юли в ТУ-Варна стартира ефективно проектът "Студентски практики - 2"

| обновено на 25.06.20 в 12:26
Проект "Студентски практики" - втора фаза
Снимка: МОН (praktiki.mon.bg)

Технически университет – Варна е един от първите университети, участвали в проекти за практическото обучение. Още преди стартирането на първата фаза на проекта през 2008г. висшето училище печели проект „Иновационно практическо обучение на студенти от техническите университети в модерна бизнес-среда” към МОН за практическо обучение на студентите от специалности „Електротехника“ и „Автоматика, информационна и управляваща техника“. Проектът тогава е реализиран изключително успешно при много голям интерес от страна на студенти и фирми. По-късно ТУ-Варна активно участва в първата фаза на проект "Студентски практики"  като броят на предварително заявените 1250 студенти е увеличен на 1700 поради големия интерес и на бъдещите инженери, и на бизнеса.

Университетът се включи в проект BG05M2OP001-2.013-0001 „Студентски практики – фаза 2“ тази година и вече е в ход приемът на студенти за участие

Всеки студент, който е одобрен, сключва договор със съответната фирма, получава задължителна застраховка "Злополука", има назначен ментор от работодателя и академичен наставник от университета и трябва да проведе 240 астрономичски часа практика в реална производствена среда. При успешно завършване получава стипендия от 600 лв. и сертификат за участие.

Всеки студент може да бъде включен само един път в рамките на своето обучение за придобиване на всяка една от образователно-квалификационните степени по съответната специалност - "бакалавър" или "магистър". Практическото обучение задължително трябва да съответства на изучаваната от тях специалност или професионално направление.

"Това е много успешен проект, който позволява на студентите да потвърдят и развият практическите си умения в реална производствена среда." - коментира доц. д-р инж. Марияна Тодорова, функционален експерт към проекта в Технически университет - Варна. - "В ТУ-Варна е създадена пълна организация за запознаване и мотивиране на студентите да кандидатстват за участие в проекта. Голяма част от екипа още от предходните етапи е запознат с изискванията и отговорностите, които се поемат. Ние поддържаме много активна и тясна връзка с фирмите от всички браншове и се надяваме повечето да се регистрират и да приемат практиканти. За партньорите от бизнеса това е възможност да подберат бъдещи кадри според изисквания си. За всички нас проектът позволява да се повиши качеството на обучение на студентите, да се осъществи реализацията им в бизнеса и да се разширят партньорствата университет-бизнес."

Доц. Марияна Тодорова, ТУ-Варна

Студентите се регистрират на адрес https://praktiki.mon.bg/registration/students и попълват профила си в изградения в информационната система модул. Те самостоятелно кандидатстват за избрани от тях позиции, съответстващи на професионалното направление, в което се обучават. На сайта на ТУ-Варна е поместено ръководство за регистрация на студентите. След одобрение от обучаващата организация, отново чрез информационната система, студентът потвърждава участието си в практическо обучение само за една позиция. Студентските практики ще могат да стартират ефективно през месец юли.

Чуйте повече за изискванията към трите страни, участници в проект "Студентски практики - 2" - студенти, университет, бизнес, в интервюто с доцент Тодорова в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20

Барфоломей (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА): Ние показваме утопиите с нашата музика

Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..

публикувано на 28.03.25 в 08:10

Михаела Аройо: Контекстът е в основата на добрата фотография

Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..

публикувано на 27.03.25 в 08:00

Липса на терени и ток спъват стратегически инвеститори за Варна

През януари миналата година от Община Варна обявиха, че заедно с Министерството на икономиката и индустрията ще създадат съвместно инвестиционно звено ,  което ще работи за привличане на стратегически инвеститори в града. От Радио Варна решихме да проверим  докъде стигна идеята и има ли вече реално работещо инвестиционно звено във Варна...

публикувано на 26.03.25 в 08:20