Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба събира любовта на група артисти към Индия

„Индия Ала Прима II“ е мотото на експозицията, която се открива на 26 юни в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна.

Участниците са художници, поети, есеисти от България, Индия, Испания и САЩ.

Във времето на вируса, който спря пътешествията, особено до екзотични дестинации, новата изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна идва с емоцията на преживяното потапяне в една различна култура.

Група приятели артисти, обединени от любовта си към културните традиции на Индия, показват от 26 юни творби, създадени с вдъхновение от двуседмичното им пътуване из Хималаите и участието им на най-голямото  световно събитие за акварел IWS Olympiart, India в Делхи.

Варненската експозиция под мотото „Индия Ала Прима II“ е най-мащабното представяне на техните работи, като включва акварел, скулптура, фотография, литература, дигитални снимки и демонстрации за създаването на някои от работите в изложбата.

Участници са Деница Димитрова (България)  – акварел и скулптура, Дима Герова (България/Испания) – есе, Каран Чаухан (Индия) – поезия, Краси Тодоров (България) – акварел и скулптура, Пламена Рачева (България)  – акварел и дигитален печат, Селма Тодорова (България) – акварел, Стела Кенфилд (България/САЩ) – акварел.

Изложбата се подкрепя от фондация „IWS България”, Индологическа фондация „Изток Запад”  и „The Perch”.

Изложбата представя Селма Тодорова, председател на „IWS България”:

„През ноември и декември 2015 г., по идея на г-жа Йорданка Боянова, председател на Индологическа фондация „Изток Запад” и с домакинството на „Център Сушма” , сега комплекс „The Perch”, малка група от 4 художници творихме под покрива на света – Хималаите. Резултатът от този българо – индийски проект, който нарекохме „Индия ала Прима”, беше показан в НДК София; ГХГ „Борис Георгиев”, Варна; Галерия „Сердика”, София и Арт Център, Пловдив. 

Името на проекта беше инспирирано както от начина по който рисувахме и четиримата (така се нарича още техниката на акварела мокро в мокро), така и от факта, че посещавахме Индия за първи път.

Копнежът към необятните Хималаи, свободата на духа, която изпитах там, жаждата за творчество в тази необикновена страна и желанието да споделя тези мои усещания, ме накараха да посетя отново това вълшебно място с мои приятели и съпруга ми.  Заминахме през ноември 2019, творихме и пътувахме, а гледката със заснежените осемхилядници ни следваше. Имахме уникални модели навсякъде, всички с готовност ни позираха. Направихме няколко демонстрации с акварел в училища на различни места. Любовта струеше отвсякъде.

След 2 седмици в Хималаите, имахме честта да присъстваме на най-голямото  световно събитие за акварел IWS Olympiart, India  в Делхи, в което повечето от нас бяха участници.

Благодарение на любезните домакини ГХГ „Борис Георгиев”- Варна, където ще е премиерата на второто издание „Индия Ала Прима II”, ще представим една наистина голяма изложба, която освен акварел ще включва скулптура, фотография, литература, дигитални снимки от всички участници на екран, както и демонстрации за създаването на някои от работите в изложбата.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Актьорът Димитър Маринов също беше пред националната библиотека.

Варна се среща с Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на „Оскар”- ите

Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци

„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...

публикувано на 05.05.25 в 14:37