Вино от лоза на повече от 3000 години, направено по автентична технология на траките, тръгва на пазара скоро.
Това разкри варненският хотелиер и лозар Атанас Карагеоргиев, който успява да възкреси древен сорт грозде от времената на Орфей край Варна.
Античната лозичка била открита съвсем случайно в близост до оброчището на Орфей, край село Татул, преди повече от 10 години. На растението се натъкнал вече пенсионираният дългогодишен директор на Историческия музей в Кърджали – Павел Петков, разказа Карагеоргиев.
Гроздето имало много интересен и непознат вкус, който наподобява на още няколко известни сорта, но се и се различава от тях.
Няколко резници с чепки недозряло грозде били изпратени в Агробиоинститута за генетичен анализ. ДНК пробата потвърждава предположенията, че сортът има древен произход. Той е типичен за нашите условия, а лозата е виряла по нашите земи още преди 3000 години.
„Лозараството и винарството са били поминък за траките. Около село Татул е имало лозови масиви, за което свидетелстват и множество артефакти. Каменни легени и улеи са останките от миналото, открити в района, които онагледяват етапите на обработка на гроздето. Траките са считани за едни от най-добрите винари в Античността. Превръщали сока от грозде в божествена напитка. Това ме мотивира да създам виното, което са пили тогава“, обясни Крагеоргиев.
Решил да размножи лозата. Изминал дълг път, докато осъществи своето намерение.
Процесът е бавен. За да имаш право да размножаваш, трябва да докажеш, че това е автентичен сорт, да му дадеш име. Сортът „зелас“обаче вече е защитен в патентното ведомство, каза още Крагеоргиев.
Идеята на предприемача е да направи виното като следва автентичната технология на траките, за целта е засадил 50 декара от сорта. Търси и специални и устойчиви на течност делви, които да съхранят напитката.
Подробности чуйте от интервюто на Валери Великов с Атанас Карагеоргиев:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..