Вино от лоза на повече от 3000 години, направено по автентична технология на траките, тръгва на пазара скоро.
Това разкри варненският хотелиер и лозар Атанас Карагеоргиев, който успява да възкреси древен сорт грозде от времената на Орфей край Варна.
Античната лозичка била открита съвсем случайно в близост до оброчището на Орфей, край село Татул, преди повече от 10 години. На растението се натъкнал вече пенсионираният дългогодишен директор на Историческия музей в Кърджали – Павел Петков, разказа Карагеоргиев.
Гроздето имало много интересен и непознат вкус, който наподобява на още няколко известни сорта, но се и се различава от тях.
Няколко резници с чепки недозряло грозде били изпратени в Агробиоинститута за генетичен анализ. ДНК пробата потвърждава предположенията, че сортът има древен произход. Той е типичен за нашите условия, а лозата е виряла по нашите земи още преди 3000 години.
„Лозараството и винарството са били поминък за траките. Около село Татул е имало лозови масиви, за което свидетелстват и множество артефакти. Каменни легени и улеи са останките от миналото, открити в района, които онагледяват етапите на обработка на гроздето. Траките са считани за едни от най-добрите винари в Античността. Превръщали сока от грозде в божествена напитка. Това ме мотивира да създам виното, което са пили тогава“, обясни Крагеоргиев.
Решил да размножи лозата. Изминал дълг път, докато осъществи своето намерение.
Процесът е бавен. За да имаш право да размножаваш, трябва да докажеш, че това е автентичен сорт, да му дадеш име. Сортът „зелас“обаче вече е защитен в патентното ведомство, каза още Крагеоргиев.
Идеята на предприемача е да направи виното като следва автентичната технология на траките, за целта е засадил 50 декара от сорта. Търси и специални и устойчиви на течност делви, които да съхранят напитката.
Подробности чуйте от интервюто на Валери Великов с Атанас Карагеоргиев:
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..