Акварел, рисунки, метални релефи и кавалетна пластика показват част от пластическото многообразие в работата на варненския скулптор
Една въздействаща камерна изложба представя от 7 юли в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна утвърдения варненски скулптор Иван К. Иванов – Ивани. Това е петата самостоятелна изложба на артиста – увертюра към подготовката му за бъдеща юбилейна експозиция, вероятно подобна по мащаб на запомнената юбилейна изложба от 2012 също в ГХГ – Варна. Присъщото за Ивани многообразие на пластическото себеизразяване е разгърнато в селекция от 28 работи - по 7 във всяко от четирите изобразителни направления, в които той твори - акварел, рисунки, метални релефи и кавалетна пластика. Всички творби ни срещат с откровението на автора, че човекът е едно с природата, живее с нейната сила, тайнства, многобройни състояния и прояви. Ивани живее сред природата и опознавайки я, черпи вдъхновение за жанровото и стилово-пластично многообразие на своето изкуство. Той работи и графика, и декоративна керамика, мозайка, металопластика и дървопластика, като скулптурата остава негово амплоа. Неговите творби са обществено достояние, немалка част са частно притежание и се намират в цялата страна и в чужбина.
Изложбата представя изкуствоведът Румяна Иванова:
„Изложбата „4 по 7“ по визия съществено се различава от предходната, юбилейна изложба, която пространно разгърна идейно–пластичния калейдоскоп на творческите дирения на Ивани с превес на скулптурата. Сега той целенасочено е редуцирал и се себеразкрива в уловени стоп-кадри от все по-бързо въртящата се лента Живот. Късчета неподправена реалност в откровено непретенциозни образни знаци - спрени мигновения в бързата следа с туш-перо върху белотата на къс хартия или пък - акварелни фрагменти от чезнещи съновидения… Трайни знаци на духовни послания и състояния с безкомпромисно потърсена точност на изказа и в бронзовата камерната пластика – кръгла скулптура и релеф. Иван не се оставя на автостереотипа, отработения ход, чужд е на самоцелни пластически ефекти, ексцентризъм и впечатляващо лустро. Той върви в единствено негов път с несломено любопитство към безкрайните възможности за пластическа изразителност на разнообразни средства и материали, ентусиазирано експериментира, натрупа професионален опит и умение, познание и мъдрост. Негово неотклонно следвано житейско верую е да намира смисъл и удовлетворение в творческото съзидание и с работата си да оставя трайна, духовна диря.“
Иван Иванов – Ивани е роден на 16 март 1942 в София. Завършва висше художествено образование във Великотърновския университет ”Св. св. Кирил и Методий” през 1969. Активно участва в големите художествени изложби у нас, в представителни и колективни изложби в чужбина – Германия, Белгия, Полша, Русия, Чехия, Италия и др., както и в международни симпозиуми по скулптура – Бургас 1976, Антверпен 1978, в националната изложба „Скулптура и декоративна пластика на открито” във Варна – 1973, 1975, 1978. През 2015 участва в пленер по скулптура в камък на фондация „Св. св. Константин и Елена” с творбата „Риби”. Член на СБХ. Негови творби притежават Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, ГХГ „Борис Георгиев”– Варна, художествените галерии в Шумен, Добрич, Пловдив, Габрово, Плевен, Монтана, Хасково, Димитровград, Ямбол, Велико Търново, Смолян, Разград, частни колекции у нас и в чужбина.
Самостоятелни изложби:
1982 София, „Руски“ 6
1999 Варна, ГХГ „Борис Георгиев“
2004 Варна, ГХГ „Борис Георгиев“
2012 Варна, ГХГ „Борис Георгиев“ юбилейна изложба
2020 Варна, ГХГ „Борис Геортиев“ камерна изложба „4 х 7“
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..
Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..