Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде децата могат да видят, да пипнат, да вдъхнат автентична история

| обновено на 06.07.20 в 18:32

Над 100 хиляди  души са преминали през единственият по рода си Музей на стъклото в Белослав.

Създаден е преди 10 години на мястото, където трябваше да спрат пещите в цеха за стъкло на компанията „Инхом” след газовата криза в началото на 2009-та г., на мястото, където за първи път в България в края на 19-ти век започва промишленото производство на стъкло у нас, днес край музея се оформя цял комплекс.

До месец и половина освен демонстрациия на духане на стъкло и експонати и машини, свързани с историята на производството на стъкло у нас, там ще може да се влезе и в единствената ни оцеляла подводница – „Слава”.

Парите за издръжката и на музея на стъклото и за ремонта на „Слава”, която предстои да бъде пребоядисана в следващите седмици, се осигуряват от фондация „Белославско стъкло” каза за Радио Варна председателят ѝ Данко Калчев.


Още за музея на стъклото чуйте от разговора му с Доротея Николова.

Домакините от Музея на стъклото ще отправят покана към посетителите чрез купуване на изделие от магазина /фигурки и изделия от стъкло/ или от новите екомодели - стъклената арматура и течността за борба с пожари, те за обработка срещу горене на дърво и текстил, да подпомогнат възстановяването и поддръжката на подводницата "Слава". От всяко купено изделие ще бъдат отделяни 20% за целта.
Изделия от стъкло в Музея на стъклото - Белослав 
Музейната експозиция на стъклото вече има своя малък юбилей - 10 години, не е в центъра на Варна, но е на своето правилно място, каза Калчев. Това е мястото, където се е родило първото промишлено производство на стъкло в България - в Белослав от 1893 година.  И тази автентичност ни накара подходът към подводницата да бъде същият, обясни той. Това е смисълът, каза още той, когато има такава над 100-годишна история.
Картина на майстор, работещ със стъкло в завода - Белослав 
Защо така неглижираме историята си? Много малко хора у нас знаят, че тук се е произвеждало стъкло, че е имало духано стъкло, че има Музей а стъклото
Фигурка на ледед, изработена чрез издухване на стъкло
Към днешна дата България е в топ 10 на производителите на стъкло в света.
Мисля, че бъдещето е свързано с образованието  и иновациите.
От десетина години се занимаваме с дребни изделия заедно с чуждестранни партньори и БАН.  И срещаме трудности в две неща:
Първото е, че в България  няма достатъчно акредитирани лаборатории, които да могат да сертифицират съответния иновативен продукт. Имаме показанията, тестовете на държавна лаборатория, но тя не е сертифицирана, за да ни документа, че този наш продект ще помогне на културата, на театрите, на музеите да си обработят инвентара, за да не гори.
И второто  - одобрено е всичко, акредитирани сме, но в правилниците за обществените поръчки не фигурират иновациите.
Тогава 100 хиляди души откъде дойдоха при вас в Музея?
От 100 хиляди души основно от България, 20-25% са чужденци - руски, германски туристи, много полски и чешки туристи, имаме договори с около 15 туроператори .  Нашият стеремеж е да работим и извън сезона. В последно време работим и по програми с министерството на образованието - музеите като образователна среда. Мисля, че това е бъдещето. И затова апелирам да се оставят по 2-3 дни в програмата на децата да ходят по такива места, да имат възможносто да ни посетят. Да видят реалности, които са си представяли чрез интерент, но тук при нас може да видят  на живо робот, как се издухва стъклото, а вече и да пипнат и помиришат истинска подводница. Това е смисълът от тази наша дейност.
Благодарност от фонд

Вижте в галерията още за история на производството на стъкло в Белослав от фоторепортажа на Галена Ковчазова и Румен Сарандев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00