След появата на огнища от коронавирус в месопреработвателното предприятие „Тьонис“ броят на новозаразените в района на Гютерсло през последните дни намаля значително. В социалните медии веднага се появи удобно обяснение за този факт: свинете са ваксинирани срещу коронавирус и следователно не могат да предадат новия вид вирус на хората. Според новопоявилите се слухове, прасетата са ваксинирани срещу коронавирус.
Дори и да имаше такава ваксина, тя не би била необходима, защото свинете са резистентни на новия коронавирус Sars-CoV-2, пише „Тагесшау“.
Учени са изследвали още преди месеци дали селскостопански животни като кокошки, пуйки и прасета могат да се заразят с коронавирус.
Те стигнаха до извода, че прилепите и поровете са податливи на заразяване с вируса Sars-CoV-2, а прасетата и кокошките не. В обезопасени лаборатории са заразявани прасета, които по-късно са били преместени при други, които са без вируса, така наречените контактни животни. Изпитанията са проведени от три различни институции, но резултатът е бил еднакъв и при трите: нито едно прасе не се е заразило.
Очевидно свинете не са чувствителни към тази зараза, гласи категоричното заключение.
Това означава, че прасетата не могат да разпространяват вируса и не представляват потенциален риск за хората. Това се отнася и до пернатите като кокошки, патици или пуйки. Все още няма категорични резултати за говедата и млекодайните животни. /БГНЕС
Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..