Фактът, че църквата "Света София" ще бъде отворена за молитви на мюсюлманите в края на този месец означава ли, че вече няма да е достъпна за християните? Въпросът задава Жаклин Бодурова, варненка от арменски произход и член на Българския форум за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Тя определя превръщането на църквата в джамия като израз на нетолерантност от страна на мюсюлманите към християните:
"Съществуването на християнски храм в сърцето на Истанбул говори много за историята по време на Константинопол. Турската държава чрез този свой акт показва доминиране над християнския свят и така се затваря една страница от летописа."
Същевременно не трябва да се забравя, че Турция предостави голяма част от средствата за реставрацията на българската желязна църква "Свети Стефан" в Истанбул и назначи турски архитект да я реализира. Според Бодурова от една страна това представлява признателност към паметта на цариградските българи и към архитекта на храма, който е арменец по произход. От друга страна обаче Турция цели България да се отнесе със същото уважение към реставрацията на джамии с историческо и културно значение - "Баня Баши" в София, Джумая джамия в Пловдив и Томбул джамия в Шумен:
"Обявяването на църквата - музей "Света София" в джамия представлява един недобър политически трик от страна на Ердоган към християнския свят."
Припомням, че според патриарха на арменската общност в Турция, храмът „Света София“ в Истанбул е достатъчно голям, за да бъде използван и от двете религии - християнската и исляма. Подобно решение, според него, би предизвикало „аплодисменти“.
Чуйте повече в прикачения файл:
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..