Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване показва, че киселото мляко е спасило българите от COVID-19

Снимка: Wikipedia

Киселото мляко е предпазило българите от коронавируса, твърди ново проучване, публикувано в списанието „Clinical and Translational Allergy“, изследващо връзката между смъртността на вируса и хранителните различия между нациите.

Според учените нациите, които консумират много кисело мляко или кефир, като Гърция, България и Турция, са регистрирали ниска смъртност от COVID-19.

Осен ферментиралите млечни продукти експертите смятат, че храните, съдържащи прясно и кисело зеле, могат да бъдат полезни в борбата с коронавируса, тъй като то понижава нивата на АСЕ 2, които помагат на вируса да зарази организма.

Според европейските изследователи, това би могло да обясни защо страни като Германия и Южна Корея, където тази храна е ключова част от менюто им, са с по-малко смъртни случаи в пандемията.

„Храната играе роля при имунната защита срещу COVID-19 и може да обясни някои от разликите, наблюдавани в епидемиологичната ситуация в европейските страни. Разбирането на тези различия и защитни фактори, какъвто е храната, е от решаващо значение и може да помогне за овладяване на такива епидемии. Сега промених начина си на хранене, ям сурово зеле три пъти седмично, кисело зеле веднъж седмично, йогурт за закуска и избирам кисели зеленчуци“, казва д-р Жан Бускет, професор от университета в Монпелие във Франция и бивш експерт на СЗО, който ръководи проучването.

Според СЗО, в Германия има значително по-ниска смъртност, както и в Австрия, Чехия, Полша, Словакия, Прибалтика, Финландия, България, Гърция и Румъния. Смъртността обаче е много по-висока в Белгия, Франция, Италия, Испания и Великобритания.

Експертите в проучването твърдят, храната може да бъде ключовата разлика между нациите.

В страни с ниска смъртност хората обикновено консумират големи количества ферментирали храни, като кисело зеле или млечни продукти. Тези храни са богати на антиоксиданти и се смята, че понижават нивата на ключов ензим, наречен АСЕ 2. Той е прикрепен към клетките в белите дробове, които СOVID-19 използва като входна точка в тялото.

Учените смятат, че ферментиралите храни могат да действат като естествен блокатор на вирусите.

„Установихме, че определена храна може да намали активността на АСЕ2. Например ферментиралите млечни продукти са признати за естествени инхибитори на АСЕ2. Коронавирусът се свързва с АСЕ2, причинявайки оксидативен стрес, възпалителни процеси и респираторни ефекти. Ферментиралите храни имат мощен антиоксидантен ефект и могат да предпазят от тежка форма на COVID-19“, казва д-р Баскет. /БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спешен ремонт правят на подлеза до РЗИ, след като падна мазилка

Спешен ремонт ще бъде извършен на подлеза под бул. "Васил Левски" до Регионалната здравна инспекция във Варна и стадион "Спартак", след като паднаха огромни парчета от мазилката. Падна мазилка от тавана на подлеза до РЗИ-Варна (СНИМКИ) От Община Варна са извършили проверка. Според често преминаващи оттам причината е или високите температури или..

публикувано на 07.07.25 в 16:02

Варна отбеляза 134 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков

С военен ритуал и полагане на цветя и венци бе отбелязана 134-тата годишнина от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков. Събитието се състоя на паметника-барелеф на бележития българин, поставен пред сградата на Щаба на Военноморските сили в морската столица. На церемонията присъстваха заместник-кметът с ресор сигурност и обществен ред Илия Коев,..

публикувано на 07.07.25 в 11:58

Във Варна изрисуваха 20-метров акварел

Ларгото на морската столица беше преобразено от артистична атракция - рисуването на най-дългия акварел в рамките на провеждащото се във Варна Четвърто издание на Международното триенале "Духът на акварела" 2025. Акварелният лист с дължина 20 м привлече вниманието на варненци и на туристите, които не пропуснаха възможността да снимат необичайното..

публикувано на 07.07.25 в 08:35

Православната църква почита паметта на света Неделя

Българската православна църква почита паметта на света Неделя. В 9 часа в едноименния митрополитски катедрален храм в София ще бъде отслужена патриаршеска света литургия. На старобългарски език е запазено житие на света великомъченица Неделя, написано от свети Евтимий, патриарх Търновски, който превел името на мъченицата от гръцкото Кириакия. Още от..

публикувано на 07.07.25 в 08:18

Музеят на мозайките в Девня ще "грейне" в нов блясък

Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др. Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в..

публикувано на 07.07.25 в 08:05
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Новата седмица идва с още по-горещо време

През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт.  Преобладаващи минимални температури..

публикувано на 06.07.25 в 15:33

Вярата посочва всичките ни недостатъци

Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..

публикувано на 06.07.25 в 13:34