Поддържането на нормално ниво на желязо в кръвта може да бъде решаващ фактор за забавяне на стареенето и увеличаване продължителността на живота. Резултатите от изследването на британски и германски учени са публикувани в списание „Nature Communications”.
Учени от университета в Единбург и от института „Макс Планк” в Германия направили проучване с помощта на генетични метода три фактора, свързани с биологичното стареене: общата продължителност на живота, годините живот без заболявания и феномена необичайно дълголетие.
Биологичното стареене е скоростта, с която в организма се натрупват необратими изменения, водещи до смъртоносни заболявания като заболявания на сърцето, рак или деменция.
Изследователите направили проучване на базата данни на 1, 75 милиона човека за оценка на продължителността на живота и над 60 000 дълголетници.
Оказало се, че геномните локуси, отговорни за нормалните нива на желязо, присъстват и в трите групи изследвани лица. Това дало основание да се направи заключението, че гените, участващи в усвояването на желязото в кръвта, до голяма степен са отговорни за здравословен дълъг живот. Статистически връзката е потвърдена с метода на математическия анализ, известен като Менделеева рандомизация.
Получените данни свидетелстват за това, че завишеното ниво на желязо в кръвта съкращава живота, а контролирането на неговото количество може да предотврати увреждания, свързани с възрастта.
Тези изводи могат да обяснят защо преждевременното стареене се свързва с консумацията на количество червено месо, което е богато на желязо.
Съдържанието на желязо в кръвта зависи от хранителния режим, а отклоненията нагоре или надолу от нормалното ниво с напредването на възрастта води до заболяване от Паркинсон, чернодробни болести и намалява способността на организма да се бори с инфекции.
Авторите на изследването се надяват получените от тях резултати да помогнат да разработването на препарат, имитиращ генетичния ефект върху метаболизма на желязото, който да се превърне в инструмент за превенция на заболявания, свързани с възрастта и ще увеличи шансовете да се доживее до старост без болести. /БГНЕС
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..