Д-р Огнян Димов завършва с отличие Софийски Университет “Св. Климент Охридски”, а през 1999г. защитава докторска степен по философия и психология. Наясно е, че не може да реализира в България желанието си да завърши психоанализа и в 2000 г. тръгва за Франция, за да учи и практикува професията, която счита за свое призвание. От 2000 до 2010 г. прави втори докторат по психология, философия и теология в един от най-големите в света изследователски центрове по хуманитаристика с научен ръководител проф. Юта Шерер. Всички тези дипломи му позволяват да завърши специална докторска степен по психоанализа в Университета по психоанализа в Париж с научни ръководители Пол Асун и Юлия Кръстева. Работи в една от централните парижки клиники като клиничен психолог и психоаналитик. Член е на Европейската асоциация по психоанализа. През 2010 г. се връща в България, за да приложи ” тук, наученото там”, както сам се изразява.
Д-р Огнян Димов бе в морската столица преди дни, за да представи новата си книга "Агресия в семейството". Решихме да поговорим за здравето на обществото и за агресията, която се натрупа в него.
Д-р Димов, как оценявате обстановката у нас, чисто психологически?
Без да съм пророк предстоят чисто психологически моменти и сложни процеси защото тази тревожност, която се отключи покрай пандемията, няма да спре. Ние първо трябва да я успокоим и да бъдем по-силни от нея, да намерим начин да я овладеем. Ние сме я носили тази тревожност, но в забързаното си ежедневие, не сме имали време да й обърнем внимание. Това е което се случи на повечето хора. Това е бедата им. Те не бяха готови да се срещнат със своя вътрешен свят. Тревожността в един момент изплува и ни заля. Ние живяхме в една много измислена сигурност, много дълго време. В един момент сигурност няма. Трябва да се научим да запазим от една страна своето вътрешно равновесие и спокойствие, а от друга страна - да контролираме тази несигурност. Това се случва само ако сме по-силни от нея. Трябва да сме по-позитивни, адекватни като професионалисти и като родители, въобще като хора. Това са големите предизвикателства, които предстоят. Да овладеем стреса, да се срещнем с тревожността, да разговаряме с нея, за да чуем нейните послания и по този начин да се научим да я овладяваме.
Много ваши колеги споделят мнение, че страхът е полезен. Всеки един от нас изпита това чувство. Как да го преодолеем, за да стане страхът наистина полезен за нас?
Първо трябва да го направим конкретен. Проблемът на тази ситуация в момента е, че има един вирус, който е там някъде. В голямото море от информация всеки трябва да си го преведе на свой собствен език. Трябва да си помисли какви мерки да предприеме, за да се справи с тези страхове. Всеки човек да си каже: "мия си ръцете, спазвам дистанция и толкова". Ако живеем в един непрестанен страх ще спрем да живеем и ще изпаднем в дълбоката депресия. А това не го пожелавам и на най-големия си враг. По този начин ние можем да дадем конкретно име на страха. Първо да очовечим страха, да се научим да разговаряме с него, да се научим да живеем заедно с него. По пътя на това овладяване трябва да сме над него. Това става с работа върху нас самите. Как да бъдем вътрешно подредени? Някои я наричат вътрешна интелигентност. Това ни прави смислени хора и вътрешно центрирани. Само така ще успеем да се справим и с тревожността, и със страха.
Иска ми се да поговорим и за агресията в обществото от създалата се политическа обстановка в страната. Можем ли да кажем, че нещо се "отпуши" в обществото ни?
Бъдете сигурни, че агресията отключва едни натрупани страхове, които имаме в себе си. Дойде подходящ момент да извадим тези страхове. Не съм сигурен дали това беше правилно в момента. Виждаме едни лозунги, които са шумни като послание, но кухи като съдържание. Политическото говорене е под всякаква критика. Това е безспорен факт, но защо не се чу от площадите едно по-целенасочено послание, една по-ясна позиция. Това е един момент на всеобщо отрицание. Първо трябва себе си да преосмислим, да дръзнем да се разбунтуваме първо срещу себе си. Да говорим по начин, по който говорихме през 89-та години, мисля, че е отживелица.
Нашето общество ще оцелее ли след това, което преживя?
Нашето общество ще оживее и оцелее, когато човек оцелее и оживее вътрешно. Трябва да си дадем сметка, че промяната идва от самия човек. Обществото няма как. Западните общества са много по-организирани и по-смислени. При тях има дебат и спор със самия себе си.
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..