Големите компании, които имат интереси в производството на ГМО, осъществяват натиск върху политиците и институциите в Европейския съюз и това може да промени регулациите в държавите, коментира за радио Варна Ивайло Попов, от Екологично сдружение „За Земята“ и експерт по устойчиво селско стопанство, политики, свързани с ГМО.
Има ново поколение техники за ГМО, около които се дискутират промени в политиките, и ние като общество трябва да бъдем много бдителни и да не допускаме те да бъдат диктувани от корпорациите имащи интерес. Сред тях са освен големи компании и асоциации, и някои университети, които имат интерес в производството, търговията или изследванията с ГМО. Първоначално е считано, че тези нови техники не попадат под обхвата на законодателството на ГМО и не е необходимо да има разрешителни режими или етикетиране за тях. Със свое решение съда на Европейския съюз, обаче, показа, че е точно обратното.
За да не бъдат тихомълком променени правилата е нужно обществото да бъде информирано и затова Екологично сдружение „За Земята“ започва кампания в цялата страна, в рамките на която ще се проведат срещи-дискусии с граждани, на които да бъде разяснено какви са рисковете от новите ГМО, които се прокарват на пазара чрез лобита на корпоративните гиганти.
Първата среща е днес в Бургас от 18.00 часа в симбиотичното пространство на Атанасовското езеро, а на 31 юли ще се проведе във Варна от 16.00 часа в зала „Кубрик“ на ул. „Сава Радулов“ 14. Ще има срещи и в други градове на страната.
Целта е неправителственият сектор заедно с обществото да е подготвено да окаже натиск върху българското правителство и българските евродепутати, за недопускане промяна в политиките относно генетично модифицираните организми.
Социологическите проучвания сочат, че българите доста се интересуват от тази тема и са настроени негативно към ГМО, каза още Ивайло Попов.
По неговите думи на този етап ГМО в България няма и това е благодарение на гражданската активност, която беше проявена преди години. Тогава успяхме много добре да защитим както храните си, така и полетата, каза още Ивайло Попов.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Поредна проверка на строителен обект в района на Паметника на българо-съветската дружба по сигнал за сеч на дървета извършиха от общинската администрация. На място не е установено изсичане на дървета, а извършване на строителни дейности. От общината поясняват, че сигналоподателят се е заблудил, тъй като в близост до дърво е забелязан багер. Във..
Нови паркинги за колелета, които да бъдат ползвани свободно от жителите и гостите на Варна, ще заменят четири от десетте премахнати велопаркинги - тези до Двореца на културата и спорта, Икономическия университет, ЖП гарата и басейн "Приморски". Конструкциите ще бъдат използвани за открити клетки за приюта за безстопанствени животни в село Каменар...
До две седмици включват канализационния колектор до "Двете кули" във Варна, вече е приключила работата по изливане на двете канализационни шахти. Това каза Сава Коев, ръководител на големия ВиК проект. Той посочи, че от ВиК дружеството осъществяват непрекъснат контрол върху изпълнението на ремонтите от пътните фирми. Проверки на място се правят и при..
Планираните 499 милиона лева за увеличение на учителските заплати не са достатъчни, за да се изпълни споразумението по колективния трудов договор за 125% от средната брутна заплата за страната, но донякъде те ще успокоят засегнатите в системата, каза за Радио Варна Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“. Учителското съсловие..
Осем нови спирки ще бъдат изградени при основния ремонт на пътя „Аспарухово“ - „Галата“, съобщиха от Община Варна. Те ще бъдат прибрани в джоб, за да не се затруднява движението, поясниха оттам. Джобове за контейнери няма, защото всички съдове за битови отпадъци са разположени във вътрешните улици, което е координирано с фирмата по сметосъбиране...
Заради изоставен куфар в района на сградата на театъра и недалеч от сградата на Окръжен съд - Варна отцепиха района за няколко часа. На място е бил изпратен екип от сапьори. Подозрителният куфар бе обезвреден с контролиран взрив. В него не е установено наличие на взривно устройство, а само на документи, съобщиха от полицията.
През следващите два до три месеца е ключов момент за туристическия бранш да изрази своите предложения за промени в Закона за туризма. Целта е да се постигне ефективен и функционален закон, който да подкрепя развитието на сектора. Това обяви министърът на туризма Мирослав Боршош по време на работна среща с представители на бранша в Бургас, предаде..