Нова двойка египетски лешояди откри екип на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в Северна България, съобщават оттам. За първи път от 2007 г. насам има новосформирана двойка в тази част от страната ни, която дори отглежда поколение. Освен нея друга нова двойка е открита в Източните Родопи в стара гнездова територия на вида. Идентифицирана е и трета нова заета територия, но от единична птица.
Така 2020 бележи три нови заети територии от световно застрашения вид у нас. Техният общ брой е 27, а броят на излюпените малки е 30, като 85 % от всички двойки имат поколение. За сравнение през 2019 г. борят на заетите от египетски лешояди територии бе 24. Двете нови двойки са в двете ядра на популацията на вида в страната - в Северна България и в Източните Родопи. Двойката в Източни Родопи зае територия в периферията на ядрото, която в миналото също е била обитавана от семейство египетски лешояди.
Мъжката птица от новосформираната двойка в Северна България има цветен пръстен с номер B14, който позволи на екипа на БДЗП да проследи историята й. Оказа се, че птицата е опръстенена на 24 юли 2008 г. от екип на Дружеството в съседна гнездова територия. За египетския лешояд и други видове хищни птици е характерен т.нар. филопатризъм - достигайки полова зрялост птиците се завръщат на местата, където са излюпени, за да се размножават. По този начин се осигурява съществуването на гнездовата територия във времето. В конкретния случай гнездото, в което е бил излюпен B14, продължава да бъде заето, възможно е дори от неговите собствени родители. За това B14 заема най-близката съседна гнездова територия на своята бащина, демонстрирайки механизма, по който в природата видовете заемат своите територии и възстановяват числеността на популацията си. Сътрудници на БДЗП ежедневно охраняват двойката, за да може необезпокоявано да отгледа първото си малко. Семейството лешояди дава надежда за възстановяването на вида в Северна България.
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..
Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение. Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77. В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..
С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър. В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...
Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..
С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..