Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за лечебната билка безсмъртниче?

Лечебната билка безсмъртниче /жълт смил/ е позната от столетия, но стана хит култура в България преди 6-7 години. От нея се произвежда етерично масло с изключително ценни свойства. Безсмъртничето /Helichrysum/ расте по песъчливи и крайбрежни места. Отглежда се трудно и при дестилацията се извличат малки количества масло, затова то е доста скъпо. Известни са около 500 вида в рода на безмъртничетата.

Християн Христов е добричлия, който от три години отглежда безсмъртниче в нива от 11 декара. Има и лавадулов масив.

„Всичко стана много случайно с безсмъртничето. По принцип масово се говореше за лавандула, но преди три години един приятел ми каза, че има разсад жълт смил от човек, който се отказва от него. Аз четох за билката една нощ, запалих се и на другия ден реших да взема разсада. Започнах начинанието до известна степен със страх, нямах уговорен пазар, просто реших да видя какво ще излезе“, разказа пред Про Нюз Добрич Християн.

Това става през 2018 година. В област Добрич тогава безсмъртничето станало хит, земеделци поръчвали разсади от Хърватия, от Сърбия. „Много стръкове се продадоха и много се засади. Но след първоначалната еуфория – както се случи с маточината например, много хора се отказаха и изораха масивите си. Останаха единици, може би десетина човека, защото е много трудна търговията на това масло, а пазарът в България не е развит. Търговците предпочитат оборотни продукти и бързи печалби“, споделя Христов и добавя: „Още се учим, наблюдаваме, изследваме, няма учебник за това нещо. Много са грижите, докато се създаде растението, да се прихване, да не го оставиш да се затреви. Има един откос, обикновено през юли.“

Добивите са според сорта, но по принцип от един тон зелена маса трябва да излезе около 800 грама етерично масло. Сортът на Християн е селектиран френски сорт, като от декар се добива около 1 тон растителна маса. При сушава година, като тази, добивите са по-ниски.

Цветът на етеричното масло варира от червеникав, през кехлибарен до жълт, в зависимост от начина на изваряване. Цената му е средно 500-600 евро за килограм, според показателите и качеството. Като цяло маслото от безсмъртниче е скъп продукт, като цената може да достигне и 3000 евро.

Ценната течност притежава топъл, земен аромат с екзотични и леко пикантни нотки, подобни на къри. Използва се като базова нотка в парфюмерията. Комбинира добре с аромати на лавандула, лайка, сандалово дърво, роза, бензое. Тонизира нервната система, балансира емоциите, помага за по-бързо възстановяване при симптоми на изтощение.

Присъства в скъпата козметика, в продуктите за лице, защото има репродуктивни свойства и подмладява. С помощта на този вид масло се изглаждат бръчките и се изравнява тенът на лицето. Възстановява се раздразнената от слънцето кожа, успокояват се възпаления. Подобрява се общото състояние на кожата, като маслото я прави стегната, гладка и сияйна и я предпазва от преждевременно стареене. Ползва се в ароматерапията, при масажи и за освежаване на въздуха в помещения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетът Валери Станков: Обичам този свят въпреки неговите недостатъци и изкривявания

Въпреки недостатъците и изкривяванията в този свят, аз продължавам да го обичам. Това подчерта за Радио Варна поетът Валери Станков.  В контекста на провелите се частични местни избори във Варна и в навечерието на балотажа за същите, Станков разсъждава, че никога не би се кандидатирал за кмет на Варна.  "Защото през последните 30 години..

публикувано на 23.10.24 в 08:00

Д-р Васил Тенекеджиев: Римската статуя най-вероятно е надгробна фигура

Мраморната статуя на мъж от римско време, открита във Варна, най-вероятно е надгробна фигура. Това коментира в предаването на Радио Варна "Гравитация нула" археологът гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев . " Специалистите по епиграфика, с които се консултирахме, смятат, че това най-вероятно е така, следейки по формулата, която е използвана. Там се..

публикувано на 22.10.24 в 08:00

Мария Лалева в Балчик: Нека дадем това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим

Смирени и готови да дадат това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим – да се обичаме. Такива бяха усещанията в Балчик снощи след представянето на „Пътища от огън“ – третият роман на Мария Лалева. Това е книга не за войната, а за любовта. Любовта, която е по-голяма от религиите. Любовта – нашето призвание, за да може този свят да..

публикувано на 21.10.24 в 08:10
Велин Жеков

Близо 200 хиляди варненци гласуват за районен кмет днес, в 198 секции се гласува машинно

201 са секциите, в които гласуват избирателите от двата варненски района днес - "Одесос" и "Приморски". В 198 от тях се гласува машинно. В случай, че машина дефектира, тя няма как да бъде ремонтирана. В такъв случай в секцията се минава изцяло на гласуване с хартиена бюлетина. Това обясни за Радио Варна председателят на Общинската избирателна..

публикувано на 20.10.24 в 08:55

Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY): Личният музикален почерк е много важен

Интервю с Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY) Marty Friedman е добре познат в китарния свят. Още повече, че записва два изключителни албума с CACOPHONY и Jason Becker. С Marty Friedman са и т.нар. класически албуми на MEGADETH. Още докато беше част от състава на Dave Mustaine, китарният герой показа и другото си, по-романтично лице...

публикувано на 19.10.24 в 11:23

В Памир и Тиеншан трябва да си готов дори на страдания

Едни от най-красивите планински райони на Земята. Така дълбокият познавач на изтока и запленен от географията пътешественик Красен Желязков описва местата през които премина това лято. Над 2500 км. изминати за три седмици из суровите планини Памир и Тиеншан в държавите Таджикистан и Киргизстан е приключение, което той сподели първо за слушателите на..

публикувано на 18.10.24 в 08:30

„Поезия безкрай“ на Синелибри във Варна

На хоризонта е празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, което се провежда под мотото „Поезия безкрай“ в знак на преклонение пред безспорните гении на поетическото изкуство и великите киновизионери, на които дължим мощни полети на духа. Между 17 и 31 октомври киноманите във Варна ще имат..

публикувано на 17.10.24 в 08:05