Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сабина Максимова: Ако продължим да изхвърляме пластмаса, впоследствие ще я дишаме и пием

4
Сабина Максимова

Златен медал получи еко идеята на варненка, предложила пластмасовите чаши в детските градина да бъдат заменени с иноксови. Мисия „Аз избирам чашата за многократна употреба“ получи отличието в световната еконадпревара 2020 BEYONDPLASTIC AWARD. Кампанията за замяна на пластмасовите чаши за вода в детските градини у нас е наградена в категория „Най-добра инициатива в образованието“. Преди 4 години Сабина Максимова си поставя за цел да прекрати порочната практика децата в детските градини да пият вода от еднократни пластмасови чаши. Тя разказа за инициативата пред Радио Варна още тогава.

Инициативата беше подкрепена от варненското сдружение Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. А в нея участват вече 4 300 деца от 65 детски заведения в цялата страна. За по-малко от 4 години, благодарение на участниците, в природата не бяха изхвърлени над 8 милиона чаши за еднократна употреба, равняващи се на близо 22 тона пластмаса, неподлежаща на рециклиране. В чисто икономически аспект в бюджета на домакинствата у нас бяха спестени над 200 000 лв. за закупуване на еднократни чашки, а на околната среда – близо 66 тона въглероден диоксид, изчисляват от сдружение Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.

„Аз избирам чашата за многократна употреба” вече е световно известна инициатива. Как приемате тази награда?

Приемам я с една огромна радост, наистина радост, не толкова гордост. Въпреки, че организаторите непрекъснато ни повтарят да се гордеем с наградата, за нас тя е преди всичко емоционална, защото доказва колко е важно да обърнем внимание на децата и слага акцент върху това, че изграждаме хората от най-ранна детска възраст. Веднъж научени децата да пазят своите вещи, вкл.чашите и като цяло да заместят това цинично удобство да ползват нещо няколко секунди и буквално да го хвърлят зад гърба си, ето това е нещото, което е важно и затова инициативата спечели това златно отличие. Страшно ми харесва, че този конкурс събира световна общност от хора, които мислим еднакво. Под мотото „Нека да преосмислим употребата на пластмаса, нека да спрем да я изхвърляме”.

Пандемията, обаче на практика увеличи замърсяването с консумативи за еднократна употреба, най-вече тези маски от синтетичен материал, който не се разгражда или това се случва много бавно. Сякаш глобално хората все още действат първично и гледат преди всичко удобството си.

Действително пандемията ни върна няколко крачки назад в начина, по който хората възприемат въобще потреблението. Искам специално да подчертая, че всички еднократни пластмасови предмети, ако нямат сертификат за стерилност, те в никакъв случай не са стерилни. Многократните съдове, направени от метал или стъкло, всички традиционни материали, с които сме боравили винаги, се измиват и са много по-хигиенични и по-чисти и можете да се чувствате много по-сигурни в тях, отколкото в един стек пластмасови чаши, който е отворен и е пипан точно по ръбовете, които имат съприкосновение с устните, а това е най-прекият път за зарази. Дългосрочният аспект е, че хората ще бъдем здрави, когато жизнената ни среда е здравословна. Ако ние изхвърляме пластмаса ще я дишаме и ще я пием в най-буквалния смисъл на думата. А това доказано не е здравословно, когато се напояваме с тази химия дългосрочно.

От 2021-ва г. в ЕС ще бъдат забранени консумативите за еднократна употреба – пластмасови чинии, чаши, сламки, клечки за уши и т.н. Готови ли сме в България за тази промяна?

И да, и не. България трябва да ратифицира решенията на ЕК. Чакаме това да се случи. Всяка държава-членка трябва да го направи, Германия вече мина по този път. Ние работим изключително активно с институциите, непрекъснато пишем писма с обосновки защо е толкова важно да прекратим употребата на еднократна пластмаса и то точно с аргумент здравето на хората.

Кои са тези институции?

Българска агенция по безопасност на храните, Министерствата на земеделието и на здравеопазването, както и Регионалните здравни инспекции.

Четири години изминаха от началото на инициативата „Аз избирам чашата за многократна употреба” във Варна. Тя „проходи” в ДГ Мечо Пух” в кв. Чайка. Оттогава колко детски градини въведоха чашите за многократна употреба?

65 детски градини в 17 града на страната. Още 240 хиляди деца чакат тази промяна и ние много мотивирано ще продължим да работим затова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 07.01.25 в 07:25
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42