Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милко Лазаров: Страхът от новото е като да си болен и да те е страх да се излекуваш, защото пак ще се разболееш

Трябва активно да искаме смяна на това, което не ни харесва, коментира режисьорът на филма „Áга“, по повод протестите в страната

Кинорежисьорът Милко Лазаров
Снимка: Район Средец, Столична община

Трябва активно да искаме смяна на това, което не ни харесва. Страхът от новото, което се задава, е като да си болен и да те е страх да се излекуваш, защото пак ще се разболееш.

За случващото се в страната – екшън, хорър, комедия или треторазрядна сапунка, анализ прави режисьорът Милко Лазаров в интервю на Даниела Стойнова.

Той категоризира действителността у нас сега като политически трилър. В сюжета се засягат темите за нараненото чувство за справедливост.

Лазаров изрази убеждението си, че всеки опит за някаква прогноза, за това какво ще се случи с управлението на страната, и какви биха били новите лидери, е обречен на спекулация.

„Това не е нито политически, нито социален протест. Този протест не е предизвикан от политически недоволства, той  е предизвикан от базисни морални недоволства. Това е отвъд политиката. Не говорим само за грешка на правителство, за социални искания, каза Лазаров.

Той е на мнение, че младите хора у нас вече са направили своята равносметка и изводи, а борбата им за промяна идва в момент, когато вече са осъзнали, че животът им преминава в недоволство и непримиримост.

Според него един от основните проблеми на българина е апатията, а това състояние е продължило прекалено дълго, а всичко това, което се случва пред очите ни трябва вече да спре.

Не е паметта ни, не че забравяме, а че не обръщаме внимание, сякаш сме допускали, че може да се стигне до такива мерзости, твърди режисьорът.

По думите му това, което наблюдаваме сега, са модели, които са до болка познати, а ние дори не ги регистрираме в съзнанието си или ги подминаваме със снизхождение.

Той е на мнение, че историята предполага повтаряемост на ситуации и събития, а България е добър пример за това.

От Освобождението ние сме нямали период, който да е много по-различен. Нямали сме период на справедливост. Войните са заменяли вътрешнополитическите напрежения преди. Ние нямаме 10 години от нашата нова история, в която може да кажем „тези 10 години са спокойни, градивни и честни“, посочи режисьорът.

„На мен ми се гледа напред. Трябва да се възползваме от това, че вече сме част от голямото европейско семейство. Те не искат България да е свободна и силна, но ще бъдат принудени да подкрепят такова желание от наша страна“, категоричен е Лазаров.

Режисьорът отхвърля твърдението, че подобни управленски модели и скандали се случват и в други европейски страни. Според него тук ставаме свидетели на прекрачването на червени линии по отношение на базисни морални категории, а подобно явление липсва в европейския политически живот.

„Ние много дръзко и нескромно очаквахме за 30 години да разберем що е свобода и демокрация, въпреки че 45 години преди това, това беше дефицит, и би трябвало към дефицита да проявяваме интерес. И 100 години са малко за формиране на модел за някакво демократично отстояване. Виждаме, че западните демокрации са на няколко столетия", заключи режисьорът.

Цялото интервю на Даниела Стойнова с Милко Лазаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48