Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Блестящи музиканти свирят тази вечер във Варна

Димитър Буров – цигулка, Стефан Хаджиев – виолончело  и Людмил Ангелов – пиано с камерен концерт в навечерието на  Деня на Варна от 19 часа в Градската художествена галерия.

Специален проект в рамките на модула „Музикална лаборатория“ на Международния музикален фестивал „Варненско лято” 2020 среща интерпретаторските пристрастия на трима изключителни български музиканти с богата творческа биография и с принос към българската музикална култура. Това са цигуларят Димитър Буров, виолончелистът Стефан Хаджиев и пианистът Людмил Ангелов.

Събира ги идеята да почетат 250-годишнината на титана на класическата музика Бетовен, която те ще отбележат с изпълнението на неговите 14 вариации на оригинална тема в ми-бемол мажор, оп. 44, №10. Творчеството на Лудвиг ван Бетовен участниците в концерта ще поставят в контекста на още двама велики творци – на първия виенски романтик Франц Шуберт с неговото Клавирно трио в си-бемол мажор, D898 № 1, и на едно от най-големите имена на ХХ век – Дмитрий Шостакович с Клавирно трио в ми минор, оп. 67 № 2.

„Програмата включва трима колосални композитори, които с камерните си произведения за клавирно трио  са достигнали апогей в творчеството си,  споделя инициаторът Димитър Буров.  Красивото и елегантно трио във вариационна форма от Бетовен е жест и поклон към 250- годишнината от рождението на великия композитор. Творбата на Шуберт е едно от последните му искрени откровения, написани в залеза на неговия кратък и трагичен живот. Шостакович посвещава второто си клавирно трио на своя скъп приятел Иван Солертински. Композирано през 1944, неговото произведение отразява борбата и страданията на евреите по време на Втората световна война.“

Чуйте в звуковия файл какво разказа за радио Варна преди концерта Димитър Буров в интервю на Валери Великов:

Димитър Буров се изявява през последните години като педагог в Международната лятна академия на „Варненско лято“ и като инициатор на оригинални концертни изяви, сред които - Камерен ансамбъл Guildhall, Буров и приятели. Специализирал е в Guildhall School в класа на проф. Ифра Нийман и от 1997 е назначен за ръководител на катедра Струнни в Harrow School.

Стефан Хаджиев е универсален музикант с разнообразен репертоар. Възпитаник на Музикалното училище в София и Guildhall School в Лондон, той винаги е гледал отвъд стандартните дефиниции в изпълнителското музикално изкуство, като се е посветил на многопосочен репертоар, преминаващ през различни музикални жанрове. Има и своя група - струнен квинтет Wooden Elephant.

Людмил Ангелов, със специално отношение към родния си град Варна, има изключително присъствие в хронологията на ММФ ”Варненско лято” като солист на откриването на фестивала, с рецитали, в камерни формации, като педагог и като артистичен съветник. Той е почетен професор в Нов български университет, а през 2015 е удостоен с Голямата награда на град Варна.

Програмата:

Бетовен  - 14 вариации на оригинална тема, ми-бемол мажор, оп. 44 № 10

Шостакович  - Клавирно трио ми минор, оп. 67 № 2

Шуберт -  Клавирно си-бемол мажор D898 №1

Цените на билетите за концертите са от 5 и от 20 лв. със специална цена за учащи се и пенсионери - 2 лв.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна откриха 42-рия фестивал на българския игрален филм "Златна роза"

Във Варна днес бе открит 42-рият фестивал на българския игрален филм "Златна роза".  "Не затваряй очи" на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна Започва фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“ Събитието продължава до 26 септемри и представя на публиката разнообразна програма от филми, дискусии,..

публикувано на 19.09.24 в 21:11

46-и пехотен Добрички полк представя България на възстановка в Словакия

46-и пехотен Добрички полк ще представи българската военно-историческа реконструкция на международна възстановка в Словакия. На 21 септември в Калинов ще бъде пресъздадено първото сражение за освобождението на Чехословакия от нацистка окупация през Втората световна война. 46-и пехотен Добрички полк е единственият български военно-исторически клуб,..

публикувано на 19.09.24 в 14:26

"Не затваряй очи" на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна

Българският игрален филм „Не затваряй очи“ е един от акцентите на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна през тази година. Филмът е създаден през 2024 по едноименния роман на Мартин Ралчевски, който е и негов сценарист. „Не затваряй очи“ се представя като начало на българското православно кино и като „Филм за силата на вярата, любовта и..

публикувано на 19.09.24 в 14:24

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

публикувано на 19.09.24 в 07:03

Започва фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“

42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ представя разнообразна селекция от филми, дискусии, книги и инициативи за млади творци 42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19-и до 26-и септември 2024 г. и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии,..

публикувано на 19.09.24 в 06:47

84 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България (21 септември 1940 г.)

По повод празника на града, освобождението от румънска окупация, на 21 септември на едноименния централен площад от 10.00 часа започва церемония по издигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна част  и Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, ще бъдат..

публикувано на 18.09.24 в 17:53

Изложба на Николай Русев, посветена на тракийски царе, във Варна

Художникът Николай Русев представя във Варна изложба, посветена на тракийски царе. Тя включва художествени портрети и панели от комикса „Тайната на Котис I“.   Портретите на тракийски царе са част от музейната сбирка на Етнографски комплекс Златоград. Те са предоставени специално за случая от неговия създател и управител, инженер Александър..

публикувано на 18.09.24 в 12:08