Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Димитров: Флот без подводница е половин флот

| обновено на 18.08.20 в 10:51

Двоен празник честват днес варненските подводничари – 66 г. от възстановяване на подводничарското дело у нас и официалното откриване като музей на последната подводницата от някогашния флот -  "Слава". Честването е днес от 9:30 ч. на кея в гр. Белослав, в близост до фериботната връзка на града. Съорганизатори са Съюзът на подводничарите, Военноморските сили на Република България и Фондация Белославско стъкло”, която инициира превръщането на подводницата в музей. След дългогодишните спорове и обсъждания от Съюза на подводничарите са доволни, че подводницата ще бъде запазена. Това разказа за Радио Варна Павел Димитров, бивш командир на свързочна бойна част. По думите му след запазването на „Слава” следващата голяма цел на Съюза на подводничарите е да бъде придобита нова подводница за Военноморския ни флот, макар и втора ръка. Само така специалистите от последните екипажи на „Слава”, които са около 50 човека ще могат да осъществят поредното възстановяване на подводния флот на България, след като на 1-ви ноември 2011 г. той беше закрит с бракуването на „Слава”, отбеляза Павел Димитров:

Цялата подводница, отвътре и отвън е в състояние да бъде показана. Всичко сме правили най-вече ние от Съюза на подводничарите, с наши сили и средства, безвъзмездно. Активно участваха 15-20 човека  и по мои груби изчисления имаме над 2 хил. работни часа, за да я приведем във вид близък до този, в който е служила.

Какви дейности извършихте? Уредите работят ли, ще могат ли да бъдат демонстрирани, или по-скоро бяха козметични като боядисване и претапициране?

И едното и другото. Възстановен е командирският перископ и през него може да се гледа движението на ферибота и едната му стоянка, радиорубките, вкл. щурманска радиорубка в работно състояние с карти и измервателни прибори, възстановени са матроските койки и каютите на командира и старши-помощник командира, камбуза с баките и приборите за хранене. Старали сме се да изглежда реално, както си е било.

Когато се качвате на борда на "Слава" какви чувства изпитвате?

Аз десет години съм служил, и на тази подводница също - една година, но повечето от службата ми мина на подводница "Победа". Най-хубавите години от живота ми. Може би най-трудно ми беше тогава, но пък от тогава имам най-добри приятелства, които са си останали. И сега най-истинските ми приятели, на които мога да разчитам по всяко време са подводничари.

Проверени при екстремните условия, при които се работи под вода.

Абсолютно. Не случайно нашият девиз, на Съюза на подводничарите е "Един за всички, всички за един".

Най-голямото предизвикателство, което сте преживели с вашите колеги под вода?

Те са много. Гасили сме пожари в подводницата неведнъж, спускали сме се на дълбочина под пределната, която беше 280 метра, а имаше случай при едно дълбоководно изпитание преминахме към 300 метра и опряхме в дъното.

Флот без подводница как бихте го определили?

Половин флот. Трябва да има подводница, тъй като и за тренировката на противолодъчните кораби, които трябва да се обучават, за да неутрализират чуждите подводници, които могат да дойдат тук. Належаща необходимост и това е нашата голяма цел, след като направихме "Слава" музей, да бъде придобита нова подводница, макари втора ръка. така ще запазим нашите специалисти, които все още имаме около 40-50 момчета от последните екипажи на "Слава", за да могат да продължат поредното възстановяване на подводния флот, след като на 1 новември 2011 г. , той беше закрит с бракуването на "Слава".


Всички средства получени от продажба на билетите ще бъдат вложени в дейности, свързани с пълното възстановяване на последната ни подводница. Тя е дълга 76 метра и е широка 7 метра, а максималната дълбочина на потапяне е била 300 метра.

От август 2020 е туристическа атракция. Работното време е от понеделник до събота от 09:00 до 15:00 или с предварително обаждане. За да продължи поддръжката и възстановяването й се събира входна такса за възрастни - 12 лева, а за деца - 6 лева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05