Учени от Масачузетската многопрофилна болница в гр. Бостън доказаха, че високото ниво на някои цикотини при пациенти с Ковид-19 може да предотврати изграждането на устойчив имунитет срещу Ковид-19, пише сп. "Сел".
Екипът на д-р Наоки Канеко изследвал проби от далак и лимфни възли на починали пациенти от Ковид-19. В тях отсъствали герминативни центрове, които са съставна част от трайната имунна реакция. Тези центрове представляват структури, възникващи в лимфните възли и в далака по време на инфекции или имунизации. В тях узряват изработващите антитела В-клетки, които стават дълговременни носители на имунната памет. В-клетките позволяват на организма бързо и ефикасно да идентифицира патогена и да го атакува в случай на повторно заразяване.
Ключова роля в образуването на герминативните центрове играят спомагателните Т-клетки. Оказало се, че при тежко болните от Ковид-19, спомагателните Т-клетки не се формират. Причината за това са високите нива на цикотините - сигналните молекули, участващи в имунния отговор. При тежките случаи на Ковид-19 било открито огромно количество на цикотина TNF на онези места, където обичайно се формират герминативните центрове.
Това означава, че въпреки че антителата могат да защитят хората за относително кратко време, някои оздравели пациенти могат да се заразят повторно с Ковид-19 след няколко месеца и то не само веднъж.\БТА
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..