80 години от рождението на големия художник Никола Манев се навършиха на 25-ти август. На същата дата преди две години той си отиде от този свят, но остави тук забележително наследство от картини и благородни дела.
През април 2000 г. Никола Манев купува старинна възрожденска къща в Чирпан, където е отраснал, възстановява я и я завещава на града. Тя дели общ двор с къщата музей „Пейо Яворов“. Заедно с къщата Никола Манев дарява 40 свои картини от различните периоди на творческия си път. През 2008 г. Никола Манев става академик на Българската академия за наука и изкуство. От самото начало на кариерата си Манев изследва в картините си мистичното и приказното. Той има реализиране над 137 самостоятелни изложби в цял свят и множество групови изложби и биеналета. Над 3000 негови творби са притежание на държавни и частни колекции и музеи в над 30 страни по света. Урната с праха му е положена на 9 септември 2018 г. в Чирпан.
Александър Манев е син на известния български художник. Той е роден в Нидерландия, но сам решава да се премести в България и в момента живее между София и Варна. В интервю за Радио Варна той съобщи, че предстои да излезе нова книга за баща му, която е на пазара 2-ри септември. А в Чирпан, където е отраснал големият художник ще има и улица кръстена на него. Пред Александър Йорданов той разказа още:
Баща ми беше като учител за хората, знаеше как да говори и как да извади положителната страна, излъчваше светлина и добрата си страна към хората. Цял живот съм се възхищавал на тази положителна енергия, която излъчваше.
Имате ли любима картина на баща си?
Мисля, че имам, наистина. Тя се казва "Дървото на живота" и корицата на книгата ще бъде точно тази картина.
Следвате ли неговите стъпки?
В днешно време трябва да си малко луд да си художник. Много е трудно да се прехранваш от това. Сестра ми се занимава много с изкуство. Аз идвам от Холандия, може би чувате, че говоря с лек акцент. Майка ми е холандка и там съм израснал, но от около осем години вече живея в България, между Варна и София. Но всъщност бачкам между България и Холандия - продавам съветски коли като вартбург, трабант и жигули, там има голям интерес към тях.
Не сте израснал тук, но говорите много добре български език.
Всеки ден уча нова дума, защото българският не е като нашия език. Нашият е много по-елементарен, докато в българския за всяка дума има две-три различни думи. Откровено казано, аз се чувствам щастлив в България и много я обичам.
За живота между България и Нидерландия - цялото интервю с Александър Манев може да чуете в звуковия файл.
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..