Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на пипера: от 80 стотинки до 2 лева

Септември пристъпи бавно и нежно, но с палещата жега на едва отминал август. И напомни, че колкото и да е топло, трябва да помислим дали ще се нагряваме край казана в опит да затворим консерви, частици от лятото в буркани за зимата.
На път за огромни количества зеленчуци търсим тези, които ни излизат с най-изгодна цена.
Във Варна, а и в останалите градове,  традиционно всички плодове и зеленчуци са по-скъпи. 
Цената на пипера за килограм към момента е  от 1,99 лв. в големите хипермаркети и в зеленчуковите магазини. 
80 стотинки за килограм е цената на пипера, ако го купите директно от ръката на производител от полето на село. 
В Дълго поле, Пловдивско, например. 
Там можем да се приземим от разликата в цената, която в ниското е драстична в сравнение с тази, предлагана ни значително по-високо от прекупвачите в близкия магазин в квартала. 
Нека чуем Боби Бахчевански директно от полето в трудова акция:




На къра при чушкопроизводители по телефона репортерът ни Ваня Славова откри сладкодумния писател на селския труд и бит Николай Илчевски.
Чуйте каква е атмосферата там, от където идва продукцията за нашата трапеза:

Очакваме още от интересните истории от селската действителност да ни бъдат разказани в близко бъдеще от писателя Николай Илчевски, който от калта извайва мастилото за своите разкази.
А сега за вечния спор: чушка или пипер...Макар варненци да употребяват думата пипер за зеленчука и за подправката едновременно, като при втората отличителната разлика е само прилагателното червен или черен.
Малко любопитна информация не е излишна.
Въпросът слага точната доза пипер върху пиперките. Пиперът, в смисъл на чушка, е от отдел покритосеменни, както и пиперът, в смисъл на пипер. Но семейството на първите е картофови, а на вторите- пиперови. Така че наистина става дума за две съвсем различни растителни семейства. Общото им е, че семките им са вътре в тях. Но така е и с домата, а той не е пипер. И на никой никога не му е хрумвало да го нарича така. Преди да обясним, на кого му е хрумнало чушките и пиперът да са обединени по този нелеп начин, нека кажем две важни неща.

Първо, думата чушка идва от старобългарски-чешоуıа, чуша. Това е и думата за шушулка. Чушка и шушулка не са просто синоними, това е една и съща дума. Фасулът или грахът също са в чушки. Така че пипер е по-правилното название, ако изобщо тук има правилно название на това бедно растение.

Защо обаче ние нямаме добро име за него? Защото идва твърде късно. Черният пипер е бил познат на европейците, античните гърци и римляните, много отдавна. Той идва от Азия и е бил изключително ценен като подправка и лекарство. Наричали са го черно злато, преди това име да го лепнат на петрола, въглищата и черната Златка. Той е лют, а европейската кухня е била блудкава. Така че подправките са били много ценни, за разлика от източната кухня, която е богата на подправки. И така черното злато се е докарвало от Индия през Африка, та до Рим, а това го оскъпявало неимоверно.

Нямало ли обаче по-пряк път? Е, разбира се, че имало-по море. Колумб тръгнал да го търси и го намерил. Стигнал до Индия, кръстил местните индийци и когато му поднесли традиционната подправка, която местните използвали от хилядолетия, казал: „Охо, ето го пипера, който търсим". Така новите и непознати шушулки, чушките, били наречени пипер от Колумб и неговите хора. А на тях ботаниката не им била силната страна, нито пък географията. Но да кажем, че за това има смекчаващи вината обстоятелства.

Чилийският пипер и до ден днешен е известен като chili peppers, red hot chili peppers. Когато европейците вкусили от лютата подправка последна грижа им било, от какво семейство е растението. После чушките, във всичките си разновидности, били пренесени на Стария континент, но запазили името си, макар някои от сортовете изобщо да нямали лютива нишка.

Ето как името пипер било дадено по погрешка и на друго растение, но на фона на индианци и индийци, чушката пипер е много дребен проблем при кръщаването.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж Велека

Очаква ни слънчева и топла неделя

В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз.  Максималните температури във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко по-ниски предимно между 28° и..

обновено на 13.07.25 в 09:27

Лимонада с кауза във Варна

Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза.  Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...

публикувано на 12.07.25 в 15:15

Кампания "Неволя" на входа на Морската градина във Варна

Кампания  "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..

публикувано на 12.07.25 в 13:08
архив

На 16 години и на път към петото измерение и отговора за човечеството

Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..

публикувано на 11.07.25 в 16:15

Фермерски продукти с автентичен вкус се предлагат на изложение във Варна

Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..

публикувано на 11.07.25 в 15:30
Жълтокрака чайка, познатa още като Гларус

Варненският зоопарк: Въздържайте се от спасяването на гларуси

Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..

публикувано на 11.07.25 в 13:00

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

публикувано на 11.07.25 в 09:40