Първо, думата чушка идва от старобългарски-чешоуıа, чуша. Това е и думата за шушулка. Чушка и шушулка не са просто синоними, това е една и съща дума. Фасулът или грахът също са в чушки. Така че пипер е по-правилното название, ако изобщо тук има правилно название на това бедно растение.
Защо обаче ние нямаме добро име за него? Защото идва твърде късно. Черният пипер е бил познат на европейците, античните гърци и римляните, много отдавна. Той идва от Азия и е бил изключително ценен като подправка и лекарство. Наричали са го черно злато, преди това име да го лепнат на петрола, въглищата и черната Златка. Той е лют, а европейската кухня е била блудкава. Така че подправките са били много ценни, за разлика от източната кухня, която е богата на подправки. И така черното злато се е докарвало от Индия през Африка, та до Рим, а това го оскъпявало неимоверно.
Нямало ли обаче по-пряк път? Е, разбира се, че имало-по море. Колумб тръгнал да го търси и го намерил. Стигнал до Индия, кръстил местните индийци и когато му поднесли традиционната подправка, която местните използвали от хилядолетия, казал: „Охо, ето го пипера, който търсим". Така новите и непознати шушулки, чушките, били наречени пипер от Колумб и неговите хора. А на тях ботаниката не им била силната страна, нито пък географията. Но да кажем, че за това има смекчаващи вината обстоятелства.
Чилийският пипер и до ден днешен е известен като chili peppers, red hot chili peppers. Когато европейците вкусили от лютата подправка последна грижа им било, от какво семейство е растението. После чушките, във всичките си разновидности, били пренесени на Стария континент, но запазили името си, макар някои от сортовете изобщо да нямали лютива нишка.
Ето как името пипер било дадено по погрешка и на друго растение, но на фона на индианци и индийци, чушката пипер е много дребен проблем при кръщаването.
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..