Първо, думата чушка идва от старобългарски-чешоуıа, чуша. Това е и думата за шушулка. Чушка и шушулка не са просто синоними, това е една и съща дума. Фасулът или грахът също са в чушки. Така че пипер е по-правилното название, ако изобщо тук има правилно название на това бедно растение.
Защо обаче ние нямаме добро име за него? Защото идва твърде късно. Черният пипер е бил познат на европейците, античните гърци и римляните, много отдавна. Той идва от Азия и е бил изключително ценен като подправка и лекарство. Наричали са го черно злато, преди това име да го лепнат на петрола, въглищата и черната Златка. Той е лют, а европейската кухня е била блудкава. Така че подправките са били много ценни, за разлика от източната кухня, която е богата на подправки. И така черното злато се е докарвало от Индия през Африка, та до Рим, а това го оскъпявало неимоверно.
Нямало ли обаче по-пряк път? Е, разбира се, че имало-по море. Колумб тръгнал да го търси и го намерил. Стигнал до Индия, кръстил местните индийци и когато му поднесли традиционната подправка, която местните използвали от хилядолетия, казал: „Охо, ето го пипера, който търсим". Така новите и непознати шушулки, чушките, били наречени пипер от Колумб и неговите хора. А на тях ботаниката не им била силната страна, нито пък географията. Но да кажем, че за това има смекчаващи вината обстоятелства.
Чилийският пипер и до ден днешен е известен като chili peppers, red hot chili peppers. Когато европейците вкусили от лютата подправка последна грижа им било, от какво семейство е растението. После чушките, във всичките си разновидности, били пренесени на Стария континент, но запазили името си, макар някои от сортовете изобщо да нямали лютива нишка.
Ето как името пипер било дадено по погрешка и на друго растение, но на фона на индианци и индийци, чушката пипер е много дребен проблем при кръщаването.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..