Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключи 17-ят сезон на археологическите проучвания на нос Калиакра

17-ят сезон на археологическите проучвания на нос Калиакра приключи. За поредна година откритията там доказват, че мястото е изключително интересно, наситено с много история, част от която вече е известна за учените, а друга предстои да бъде разкрита. Усилията през август месец са били насочени към проучването на вътрешния град на крепостта Калиакра, където се предполага, че е открит некропол, в който се е погребвала аристокрацията на Калиакра.


Научният екип, който проучва Калиакра, се състои от шест човека. Благодарение на финансовата подкрепа на община Каварна тук работят и местни хора.

За четвърта поредна година археологическите проучвания във вътрешния град на Калиакра бележат изключителни разкрития. По думите на ръководителя на разкопките тук доц. Бони Петрунова находките показват, че на това място се е намирал некропол, в който са се погребвали аристократите от двора на деспот Добротица.

През този сезон са направени две експозиции – първата е изложена в Каменната зала на Двореца в Балчик, която представя съкровището, открито през 2018 година. То включва почти хиляда златни монети и предмети от края на 14 век, т.нар. „Татарска плячка“. Втората изложба е подредена във фоайето на община Каварна и представя резултатите от миналогодишното проучване – материалите от гроба на Георги и съседните гробове. Тази година находките също са много, допълва доц. Петрунова.

Въпреки големите открития и богатството на това място доц. Петрунова споделя, че тази година е била много драматична по отношение на финансирането и дейностите тук са стартирали едва на 17 август.

Повече средства са необходими и за интердисциплинарни изследвания, както и за постоянната консервация на археологическите обекти, смята доц. Петрунова. Пример за това е състоянието на Църква номер 2 на Калиакра.

Повече за откритията и има ли достатъчно финансиране за археолозите чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39

Маримба и кавал на сцената на Варненско лято

Тази вечер от 20.00 ч. в двора на Археологическия музей въъв Варна гостуват музикантите Татяна Колева - маримба/перкусии, Живко Василев - кавал/електроника и Рубен Кийфтенбелт - live electronics Музикалният им проект се нарича ДЪРВО – КОЖА – ДЪХ, а концертът се организира със съдействието на Посолството на Нидерландия в България. Татяна..

публикувано на 04.07.24 в 07:53

Варненската художничка Светослава Георгиева представя “Херметично”

"Херметично" - изложба живопис на Светослава Георгиева, ще бъде експонирана в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 3 юли до 22 юли 2024 г. Произведенията са създадени основно през последната година в смесена техника - акрил, масло, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии, енкаустика, с включване на метал, дърво и смоли..

публикувано на 03.07.24 в 13:59

Изложбата "Да ти върви по вода" показва чешмите във варненско

Българска фондация Биоразнообразие и Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ откриха днес изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието. Експозицията цели да провокира интереса на широката публика към обществените чешми извън населените места и да представи забравени и непознати факти за ценността на тези..

публикувано на 02.07.24 в 13:55

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 02.07.24 в 11:44