Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БАБХ извършва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс в 23 области на страната

Снимка: pixabay

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва есенната орална ваксинация на лисиците срещу бяс, съобщиха от агенцията.
Това е втората ваксинационна кампания на лисици срещу бяс за 2020 г. Тя е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. ЕК има стратегическа цел до 2020 г. бесът в Европа да бъде изкоренен.
Тя се провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и в 20-километровата зона по поречието на река Дунав, и обхваща 23 области на страната.

Специално оборудвани самолети ще разпръснат над 1 млн. примамки от въздуха, а в нелетателните зони ваксините ще бъдат заложени ръчно. Кампанията стартира от летищата Балчик, област Добрич и Приморско, област Бургас и ще продължи до края на септември, в зависимост от атмосферните условия.

Примамките ще бъдат разпръснати на територията на областите Перник, Кюстендил, Смолян, Кърджали, Хасково, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Благоевград, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област, околностите на София-град, Шумен, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца. Ваксини няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.Около София и около АЕЦ Козлодуй примамките ще бъдат разпространени ръчно от специално обучени лица.

Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. На един квадратен километър се изхвърлят по 25 примамки. Ветеринарните лекари препоръчват да не бъдат пипани с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на обвивката, ваксината може да бъде опасна за човешкото здраве. При контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на повод, за да не приемат примамките.
Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки от лисиците чрез откриването на биомаркер тетрациклин, серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за въвеждането на еврото

От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически фактори,..

публикувано на 23.07.25 в 15:16

Облекчен визов режим ще улеснява турските туристи у нас

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и законосъобразни..

публикувано на 23.07.25 в 14:53

Младежкият ни отбор по пожароприложен спорт се завърна със злато, сребро и бронз от Хърватия

Младежкият отбор по пожароприложен спорт, в чийто състав влизат 13 юноши и девойки от школа „Огнеборец“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна, 2 девойки от Провадия и двама младежи от Видин, се завърна с 1 златен, 2 сребърни и 4 бронзови медала от участието си Международното състезание по "Пикач къп", което се проведе на 20 и 21 юли в Мерхатовец,..

публикувано на 23.07.25 в 14:49

Какви ваканции предвижда МОН през учебната 2025/2026 г.?

По-пълноценна почивка за ученици и учители около празниците и между двата срока предлагат експертите от Министерството на образованието и науката в проекта за график на учебното време, който е публикуван за обществено обсъждане.  Образователният министър във Варна: Задачите по природни науки ще са лесни за тези, които учат с разбиране Почивката..

публикувано на 23.07.25 в 14:35

Еврото – какво да знаем и за какво да следим?

Потребителите играят голяма роля в регулирането и сигнализирането за неизправности или обърквания в преходния период до официалното въвеждане на еврото у нас на 1 януари 2026 г. и в първия месец след това, когато ще може да се плаща и в лева, и в евро. Това коментира за Радио Варна Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“...

публикувано на 23.07.25 в 14:10

Намалява интересът към класическите морски професии във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"

Отлив към класическите морски професии "Корабоводене", "Механик" и "Корабен инженер" за сметка на специалностите "Компютърна и комуникационна техника" отчитат от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна.  Тази година двама кандидати се борят за едно място в специалността "Компютърна и комуникационна техника", а двете чисто нови..

публикувано на 23.07.25 в 13:30

ВВМУ отбеляза 83 години от разстрела на Никола Вапцаров

Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна отбеляза 83 години от гибелта на своя патрон – поета революционер и моряк Никола Йонков Вапцаров. Тържественото събитие се състоя пред паметника на Вапцаров в двора на Училището и събра ръководството на ВВМУ, преподаватели, курсанти, представители на местната власт, морския бизнес, общественици..

публикувано на 23.07.25 в 13:23