Екстремната суша през последните години в Добруджа нанесе много вреди на земеделската продукция, добивите през тази стопанска година в най-плодородната земя на България са драстично ниски, загубите за земеделските производители са огромни. Липсата на валежи обаче не се отрази само на стопанските култури, но и на горския фонд и по-специално на полезащитните пояси. Проверки, извършени от специалисти, през последните седмици, са установили, че близо 100 км пояси са засегнати от сушата и дърветата съхнат. Причина за лошото им състояние е и нов вредител, непознат за нашата страна и появил се вследствие на климатичните промени. Най-тревожно е състоянието на поясите в общините Балчик, Шабла и Каварна, където ще се наложи и санитарна сеч на дърветата, които не могат да бъдат спасени. Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Създаването на полезащитните пояси в България започва през 50-те години на миналия век. Тяхната задача е да предпазват почвата от ерозия и да спират почти постоянните ветрове. Поддържането им през годините е трудна задача, тъй като не са редки случаите, в които част от тях биват премахвани от зърнопроизводителите, споделя инж. Радослав Радев, зам.-директор на Държавното ловно стопанство в Балчик.
Полезащитните пояси в голямата си част са широки между 15 и 20 метра. Има изискване и колко гъсти да са те, за да осигуряват пропускливост, а да не се превръщат в стена. Опазването на поясите е задача на държавните горски стопанства и грижите за тях са огромни. За съжаление тази година се наблюдават тревожни тенденции на изсъхване на част от дървесните видове, споделя още инж. Радев.
Подобно засушаване се е наблюдавало и преди 30-тина години, тогава ясените на места са били подменени, а поясите подмладени и този факт, според инж. Радев, показва, че може да се говори за някаква цикличност. Идеята на горските експерти е да се вземат мерки и да се предприемат действия още при забелязването на проблема, а не да се чака той да се усложни.
В подкрепа на думите му са и числата до този момент - 8110 хектара е заетата площ от поясите, намиращи се в трите държавни горски предприятия – в Балчик, Генерал Тошево и Добрич. От тях съхнене се наблюдава на 27.2 хектара или 0.33% от общата площ.
Уверенията са, че на всички места, на които се налага санитарна сеч, защото растенията не могат да бъдат спасени, след това да се извърши и презалесяване.
Не толкова тревожна е ситуацията на територията на Държавното горско стопанство Добрич. Тук също се наблюдава съхнене на отделни видове, но засега те няма да бъдат премахвани, заяви директорът на предприятието инж. Цанко Николов.
И двамата инженери са убедени, че ще се положат всички усилия поясите да се запазят във вида и количеството си сега, тъй като те спомагат и за повече валежи на територията на Добруджа, която през последните години бележи рекордно ниски стойности на влага на почвата. Дървета, които могат да бъдат спасени, няма да бъдат премахвани, а залесяването ще се извършва оттук нататък с по-издръжливи на сушата видове, категорични са те.
Подробностите чуйте от репортажа на Мая Щърбанова.
Водата в селата Бояна (община Вълчи дол) и Зорница (община Аксаково) не отговаря на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейнобитови цели, съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Жителите на с. Бояна пият вода с колиформи 13/100 мл при норма 0 КОЕ/100мл. Водата в село Зорница е с наличие на колиформи 8 КОЕ/100мл,..
Служителите от „Фискален контрол“ на Националната агенция за приходите провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения ,..
Инж. Ангел Забуртов, генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" от 2014 до 2021 г., е новият заместник-министър на транспорта с ресор "Въздушен и морски транспорт", потвърди самият той за Радио Варна. Ангел Забуртов има над 10-годишен опит в сферата на пристанищата. Бил е директор на дирекция, а по-късно и главен секретар на..
Българското дружество по белодробни болести и Националният експертен борд внесоха в Народното събрание и Министерството на здравеопазването общо становище в подкрепа на законопроекта, в който се предвижда пълна забрана на продажбата и употребата на вейпове в страната. Българските пулмолози се обединиха около документ, в който излагат научни..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари, съобщава БНР. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова. "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите..
Окръжният съд във Варна отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 19-годишния, привлечен като обвиняем за грабеж на мобилен телефон и посегателство срещу половата неприкосновеност на непълнолетно момче в гориста местност в близост до село Каменар. Инцидентът е от 14 февруари тази година. Обвиняемият е имал 30..
Съюзът на екскурзоводите в България вече е пълноправен член на Световната федерация на асоциацията на екскурзоводите. Това съобщи във Варна Христина Неделчева - председател на Съюза на екскурзоводите в България, по време на конференция, посветена на Международния ден на екскурзовода. По повод днешния празник варненските екскурзоводи организират..