Международният музикален фестивал „Варненско лято“ продължава в дните на меката крайморска есен с две събития, обединени от личността на един от най-ценените съвременни български композитори – маестро Милко Коларов.
На 4 октомври е неделното матине на ансамбъл „Симфониета” Варна под диригентството на проф. Милко Коларов, което ще се състои в любимото камерно пространство на маестрото – Градската художествена галерия, съобщават от пресслужбата на фестивал "Варненско лято"
В програмата са включени „Вариации върху тема от Франк Бридж” – рядко изпълнявана творба, една от най-представителните произведения за камерен оркестър от 20. век. Както винаги, ансамбъл „Симфониета” изпълнява и българска музика – сега това ще е „Приказка” от Марин Големинов, в оригинала за струнен оркестър. Написана е като самостоятелна пиеса за струнен оркестър и е изпълнена за първи път от Академичния струнен оркестър на Националната музикална академия. Диригент на това първо изпълнение е Константин Илиев,който е бил студент по дирижиране на Марин Големинов. Комбинирането на „Вариациите” на Бритън и „Приказка” в една програма има интересен контекст – познанството и дори приятелството на семейството на Марин Големинов с Бенджамин Бритън.
Концертът представя и едно прекрасно партньорство на ансамбъл „Симфониета” с Детски хор „Добри Христов” - Варна, с диригент Галина Станишева. Те ще изпълнят Кратка меса от Лео Делиб, изключително красиво и мелодично произведение, в духа и стилистиката на изящната балетна музика на Делиб, позната ни от балетите „Копелия” и „Силвия”.
Детският хор и неговата диригентка заслужават адмирации за това, че успяват в тези трудни времена да подготвят Кратката меса от Делиб. За своя принос към музикалното изкуство, Детският хор “Добри Христов“ е награден със Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци. През 2019 той е удостоен с наградата на фондация “Йордан Камджалов“, връчена на XI Празници на женските и девически хорове “Проф. Лилия Гюлева“ в Търговище.
Камерният ансамбъл „Симфониета” е създаден през 2005. През тези вече 15 години той се отличава се със своите стилово издържани програми, участие на именити български солисти и млади дарования и респект към българското музикално творчество. Художествен ръководител е композиторът и диригент проф. Милко Коларов. Произведения на Милко Коларов са изпълнявани, записвани и издавани в много страни по света.
Началният час на концерта е 11:00.
На 6 октомври в Концертното студио на Радио Варна новата книга на проф. Милко Коларов „Записки” ще представят проф. Светлозар Игов и проф. Антония Велкова-Гайдаржиева. Това е второто преработено и допълнено издание на книгата, работа на издателство „Славена”. Наред с мислите, споделени в записките на маестро Коларов, публиката ще има възможност да разговаря с композитора, уважаван ерудит и носител на историческо знание за процесите в българската култура, който е и един от последните любими ученици на Панчо Владигеров.
Събитието ще бъде оцветено емоционално с видеозаписи от изпълнения на музика от Милко Коларов. Ще прозвучат симфоничната поема “Елените, ранният край на лятото”, изпълнена от пианиста Йовчо Крушев и оркестър „Симфониета” под палката на маестро Пламен Джуров, както и „Две песни в памет на Васил Арнаудов” и песни от хоровия цикъл “Годишните времена” в изпълнение на Софийски камерен хор с диригент проф. Теодора Павлович.
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..