Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Чайка

26
Снимка: Д.Дончева

Тази сутрин гостуваме в едно от най-забележителните села във Варненска област – Провадийското село Чайка. Вилна зона на Провадия, курортно селище, село с Квартал на богатите  - по много начини местните наричат населеното място. Забележителното е, че там въздухът е по-различен – чист и лечебен с благоприятно действие при белодробни заболявания. Това е една от основните причини много варненци да купуват или строят къщи в Чайка. Днес в него живеят депутати, адвокати, бизнесмени, нотариуси ...

Другата причина е невероятно красивата гледка, която се разкрива от селото.

Селото е разположено в източната част на Рояшкото плато. На юг се разкрива гледка към долината на река Камчия и язовир Цонево, а в далечината се вижда Източна Стара планина. В околностите има следи от тракийско светилище. В справка на Историческия музей в Провадия се казва, че  в района е намерен пръстен на римския император Виталиан Бунтовника, сечен през 513 г.

През турско робство населението на селото от християнско става мюсюлманско. През 1888 година в селото се завръщат българите. Идват от Лозенград и близките до него села.

Днешното име на селото е от 1934 г. Не е много сигурно, но е възможно названието да произлиза от турската дума чайляк, която означава „ястреб”.

Най-възрастният местен жител, роден в Чайка, който все още живее в селото е Филип Филчев. Сега е почти на 81 години, както сам се представи. Познава всички жители на селото. Знае коя къща на кого е. Знае историята на родното си място и разказва за него.



Последното преброяване на населението през 2011 година сочи, че в село Чайка са останали 71 души. Днес цифрата е съвсем друга. Има дни, в които Чайка е безлюдна, но към края на седмицата собствениците на имоти прииждат с колите си от големия град. В момента в селото има кметство, читалище, църква и един хранителен магазин. От декември миналата година кметски наместник на селото е Петранка Недялкова.



Училище в село Чайка е имало през периода 1888–1968 г. Било е начално, а за десетина години в средата на миналия век – основно. Днес сградата е пред срутване и е продадена. Собственикът е от Варна, но никой в селото не знае какви намерения има към постройката, която се намира на централно място в селото – на площада до спирката. Близо до училището се намира и сградата на читалището.  Съвсем скоро то ще отвори след основен ремонт. Негов секретар е Соня Герчева.



Около 11.00 часа през деня по улиците в село Чайка няма никой. Само от време на време преминава някоя кола.  А неочакваните срещи и разговори винаги са много интересни. Като следващия с Василка Иванова


„Колкото даваш – толкова ти се връща” – с тези мъдри думи продължава разговорът ми с Филип Филчев,  най-възрастният местен жител, роден в село Чайка. В сърцето му освен родното място е и българският фолклор. Обича да пее, свирил е и на гъдулка, сега посвирва на акордеон, когато се събере с приятели. И той милее за църквата, но най-много за младите хора, които отидоха да живеят в чужбина.


Село Чайка е като всички български села и единствено по рода си село в цялата страна. Няма друго село в България, което да се казва така. Хората го обичат въпреки всичко, такова каквото е. Искат най-доброто за родното си място, а най-хубавото е, че има и млади хора избрали да живеят там.



И това е смисълът. Да харесваш мястото, в което живееш и  да правиш това, което обичаш. Хората в село Чайка успяват и в едното и в другото. Някои повече, някои по-малко.  И ако аз можех тази сутрин да отида в село Чайка и да седна на онази пейка до спирката, където разговарях с всички хора в това предаване,  със сигурност щях да го направя. Има най-красивата гледка, най-чистия въздух и онази лечебна тишина, за която в града само можем да си мечтаем.

Снимки в галерията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 2 100 нови пациенти в Онкологията във Варна през 2024-та

2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания  "Д-р Марко А. Марков" във Варна.  Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..

публикувано на 04.02.25 в 11:20

Каварна отбелязва 147 години от освобождението на града

Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна.  Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов.  Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..

публикувано на 04.02.25 в 08:33

Председателят на ДКСБТ: Не е нужно да правиш бунт, а да се информираш за цените

На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово. Какво се случва с цените в България и има ли нагласи..

публикувано на 04.02.25 в 08:15

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05