Колко чист е въздухът във Варна?
Картата, която показва запрашеността на въздуха над Варна се променя постоянно, иначе казано – влиза или излиза от норма, указвайки по-конкретно каква е концентрацията на фините прахови частици – същите тези, които биват сочени за главния виновник за мръсния въздух в нас.
Близо три години, след като повечето българи започнаха да се интересуват за това колко чист е въздуха, който дишаме, хиляди са тези, които ежедневно проверяват данните за фините прахови частици в атмосферния въздух, превръщайки се в „осиновители” на измервателни станции, които сглобяват сами и поставят на прозорците или балконите си.
Страната ни е на първо място в Европейския съюз по смъртни случаи, причинени от замърсения въздух. В последните години фините прахови частици (ФПЧ) са причина за преждевременната смърт на близо 13 хиляди българи, сочат данните на Европейската агенция по околна среда.
От април 2019 г. във Варна е в действие програма, която цели ограничаване на количеството на фините прахови частици (ФПЧ). Тя акцентира основно върху трафика и битовото отопление. Противно на очакванията, от 2017 г. в общината средногодишно дните, в които ФПЧ превишават нормите са значително под законово заложените 35 дни. Веселина Савова, главен експерт в дирекция "Опазване на околната среда" в община Варна разяснява повече.
Иначе,
две са станциите на Изпълнителната агенция по околна среда във Варна, които замерват ФПЧ във въздуха над Варна. Данните от тях се отразяват и в карта за качеството на въздуха в Европа на Европейската агенция по опазване на околната среда.
Преди близо пет години в Германия, гражданите на Щутгарт, Германия стартират проекта Luftdaten.info, за да насочат вниманието на всички към хроничните проблеми, свързани със замърсения въздух в техния град и хроничното нежелание на властите да вземат устойчиви мерки за решаване на проблема.
Днес гражданската инициатива работи в над 30 държави по света и една от тях е България.
Понастоящем у нас има действащи над 600 станции, като във Варна техният брой е 32.
Понастоящем варненци имат две възможности да проверяват сами, във всеки един момент концентрацията на фините прахови частици над Варна и оттам и колко чист е въздухът, който дишаме. За целта е нужен достъп до интернет и буквално два клика.
Първата опция е интерактивната карта за качеството на въздуха в Европа. Тя е на Европейската агенция по опазване на околната среда, в която страната ни представя данните от всичките 34 станции в мрежата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОЗ). Данните там се представят в реално време, актуализацията им е на всеки час.
Втората опция е именно инициативата AirBulgaria, където може да видите и районите, в които се правят замерванията.
И още.
Според Европейската комисия, в градската среда на България, най-голямата причина за замърсяването на въздуха също са емисиите от домакинствата, следвани с два пъти по-малък процент от тези на трафика. Освен битовото отопление и трафика, проблем за качеството на въздуха във Варна се оказва и .... климата. Иначе казано мъглите и температурните инверсии.
Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..
Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...
Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..
Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. 21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..