Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко чист е въздухът във Варна?

Снимка: Архив

Колко чист е въздухът във Варна?

Картата, която показва запрашеността на въздуха над Варна се променя постоянно, иначе казано – влиза или излиза от норма, указвайки по-конкретно каква е концентрацията на фините прахови частици – същите тези, които биват сочени за главния виновник за мръсния въздух в нас.

Близо три години, след като повечето българи започнаха да се интересуват за това колко чист е въздуха, който дишаме, хиляди са тези, които ежедневно проверяват данните за фините прахови частици в атмосферния въздух, превръщайки се в „осиновители” на измервателни станции, които сглобяват сами и поставят на прозорците или балконите си.

Страната ни е на първо място в Европейския съюз по смъртни случаи, причинени от замърсения въздух. В последните години фините прахови частици (ФПЧ) са причина за преждевременната смърт на близо 13 хиляди българи, сочат данните на Европейската агенция по околна среда.

От април 2019 г. във Варна е в действие програма, която цели ограничаване на количеството на фините прахови частици (ФПЧ). Тя акцентира основно върху трафика и битовото отопление. Противно на очакванията, от 2017 г. в общината средногодишно дните, в които ФПЧ превишават нормите са значително под законово заложените 35 дни. Веселина Савова, главен експерт в дирекция "Опазване на околната среда" в община Варна разяснява повече.


Иначе,

две са станциите на Изпълнителната агенция по околна среда във Варна, които замерват ФПЧ във въздуха над Варна. Данните от тях се отразяват и в карта за качеството на въздуха в Европа на Европейската агенция по опазване на околната среда.

Преди близо пет години в Германия, гражданите на Щутгарт, Германия стартират проекта Luftdaten.info, за да насочат вниманието на всички към хроничните проблеми, свързани със замърсения въздух в техния град и хроничното нежелание на властите да вземат устойчиви мерки за решаване на проблема.

Днес гражданската инициатива работи в над 30 държави по света и една от тях е България.

Понастоящем у нас има действащи над 600 станции, като във Варна техният брой е 32.

Понастоящем варненци имат две възможности да проверяват сами, във всеки един момент концентрацията на фините прахови частици  над Варна и оттам и колко чист е въздухът, който дишаме. За целта е нужен достъп до интернет и буквално два клика.

Първата опция е интерактивната карта за качеството на въздуха в Европа. Тя е на Европейската агенция по опазване на околната среда, в която страната ни представя данните от всичките 34 станции в мрежата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОЗ). Данните там се представят в реално време, актуализацията им е на всеки час.

Втората опция е именно инициативата AirBulgaria, където може да видите и районите, в които се правят замерванията.

И още.
Според Европейската комисия, в градската среда на България, най-голямата причина за замърсяването на въздуха също са емисиите от домакинствата, следвани с два пъти по-малък процент от тези на трафика. Освен битовото отопление и трафика, проблем за качеството на въздуха във Варна се оказва и .... климата. Иначе казано мъглите и температурните инверсии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненка търси общ език с растенията

Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..

публикувано на 28.05.25 в 16:39

С детска книжка събират средства за декори и костюми на театър "Феникс Джуниър"

Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка  „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...

обновено на 28.05.25 в 16:11

Парад на улични артисти и огнедишащ дракон за 1 юни във Варна

Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..

публикувано на 28.05.25 в 14:51

"Дари кръв - вземи билет" за Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на  Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми.  21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..

публикувано на 28.05.25 в 14:31

За 1 юни в центъра на Варна деца ще разхождат кучетата от приюта в Каменар

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..

публикувано на 28.05.25 в 09:15

На 5 юни раздават награди за най-хубава градинка

Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов.  Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..

публикувано на 27.05.25 в 17:32
Теодосий Теодосиев

Изкуственият интелект - само в краен случай

Преди повече от 100 години  Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава.  С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..

публикувано на 27.05.25 в 16:44