Три четвърти от децата и младежите у нас влизат в социалните мрежи всеки ден. Близо 70 на сто от тях използват Facebook, а близо 90% разполагат с мобилно устройство за достъп до интернет. В същото време обаче, едва 34% от тях разполагат със собствен лаптоп или настолен компютър.
Това са само част от резултатите на първото национално представително проучване на UNICEF - България.
Това е един от най-притеснителните изводи, защото макар и със сериозно присъствие в мрежата, що се касае до образователния процес, ситуацията не е "розова". Тя се усложнява особено в по-малките населени места, сред младежите и тинейджърите от уязвимите групи или етнически малцинства. Свързаността към интернет е голяма, присъствието в социалните мрежи е значително, но когато говорим за качествена обратна връзка що се касае образователен процес, положението е притеснително. На практика, голяма част от децата и младежите у нас не разполагат с нужните устройства, за да се включат качествено в образованието, особено в ситуацията на пандемия и дистанционно обучение.
Въпреки всекидневният престой в интернет, за децата и младежите, реалният свят - противно на предположенията на повечето възрастни, е далеч по-вълнуващ, разказва за Радио Варна един от авторите на изследването и експерт комуникации в детския фонд на ООН - Ивайло Спасов.
Проучването включва анкети и дискусии с близо 1800 деца, тинейджъри и младежи на възраст между 10 и 24 г., разделени в три възрастови групи, от 10 до 14 годишни, от 15 до 19-годишни и между 20 и 24 годишни. Идеята за него се заражда по време на пандемията, посочва Спасов.
Традиционните форми на информираност сред медиите, като вестници и списание, не намират мястото си в живота на младите хора. Телевизията и радиото се радват все още на известна популярност, при все че аз бях на мнение, че младите не употребяват традиционните медии, пояснява още Ивайло Спасов.
Макар да прекарват продължително време пред екрана, децата и младежите не смятат, че не са пристрастени към дигиталните медии. Те говорят за ежедневие, изпълнено с общуване на живо, като много от тях споделят с недоволство, че заради пандемията и онлайн обучението се е наложило да прекарват дълги часове пред екрана, вместо навън с приятели.
Най-предпочитани са забавните видеа, музикалните клипове, видео дневниците за красота, здраве и фитнес. Около една трета от любителите на онлайн видеосъдържание все пак гледат и материали с образователна насоченост. Чувствително по-слаб е интересът към по-сериозното медийно съдържание, например към научнопопулярни или новинарско-аналитични материали.
Ивайло Спасов допълва как децата и тинейджърите във възрастта между 10 и 14-годишни консумират социалните медии у нас.
Сред другите любопитни и изненадващи резултати от проучването е факта, че макар и да се вдъхновяват от влогъри и инфлуенсъри, младежите - особено по-големите, които са на прага на официалната законова зрелост, между 15 и 19-годишни, не са склонни да ги следват сляпо, имат собствено мнение и позиции и не се притесняват да ги отстояват.
Склонни са и да помагат и са доста съпричастни, допълва още Ивайло Спасов.
Днес ще има променлива облачност с повече слънце преди обед. След обед от север облачността ще се увеличава, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Във вътрешността на Североизточна България, ще има краткотрайни на места временно интензивни валежи, придружени от гръмотевици, възможно е да паднат и градушки. През деня ще духа..
През лятото светът е повече радост, слънце, любов. Като стана дума за любов, ето история за влюбена двойка. Бернар и Ема. Живеят заедно от години и се обичат. Той иска да й предложи брак, но все не успява да подреди детайлите така, че да бъде незабравимо. Знаете: перфектните неща… Място, време, обстоятелства... Често се фокусираме върху тях...
За компаниите и предприемачите у нас, еврото отдавна не е тема. Най-малкото, защото е добро решение за тях. Това коментира за Радио Варна Данаил Коев, съосновател и управител на счетоводна компания, която се е специализирала с работа със стартъп компании и международни фирми, работещи в България. А еврото не е тема за тях, защото основната част..
От началото на тази година в страната ни са извършени 14 органни трансплантации. Това каза за Радио Варна д-р Евелина Цветкова, директор на Дирекция „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция“ в Изпълнителна агенция "Медицински надзор". По данни на агенцията, към дата 3 юни, 862 българи чакат органна..
Днес ще се запази предимно слънчево и горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток, следобед по Черноморието подсилен от бриз. Максималните температури във вътрешността ще са между 37° и 42°, а по Черноморието ще са от 28° до 33°, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода между 24° и 27°. Изгрев на..
Спешен ремонт ще бъде извършен на подлеза под бул. "Васил Левски" до Регионалната здравна инспекция във Варна и стадион "Спартак", след като паднаха огромни парчета от мазилката. Падна мазилка от тавана на подлеза до РЗИ-Варна (СНИМКИ) От Община Варна са извършили проверка. Според често преминаващи оттам причината е или високите температури или..
С военен ритуал и полагане на цветя и венци бе отбелязана 134-тата годишнина от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков. Събитието се състоя на паметника-барелеф на бележития българин, поставен пред сградата на Щаба на Военноморските сили в морската столица. На церемонията присъстваха заместник-кметът с ресор сигурност и обществен ред Илия Коев,..