В България има две села с името Пчеларово. Едното е разположено в Източните Родопи, област Кърджали. До него все още не сме ходили. Другото – е в община Генерал Тошево, област Добрич. Навремето Пчеларово е било голямо село. Дори е трябвало да бъде общински център. Но след като жп линията Варна – Кардам минава покрай Генерал Тошево, населеното място изведнъж се оказва на втори план. И така днес там от около 1300 души през 50-те години на миналия век, вече живеят по списък 560. Почти половината обаче са в чужбина. Това обаче още повече амбицира местните жители да направят Пчеларово притегателно място за живеене, както и културен център.
От Варна до село Пчеларово се стига през Добрич, посока Генерал Тошево. Пет километра след областния град има разклон с поизбеляла табела, която упътва към населено място. След около 10 километра по добър асфалтов път се влиза в селото. Там кмет е Антон Атанасов, който ни посрещна в кабинети са и ни разказа историята на Пчеларово. Първите сведения за него са от 16 век.
"Селото е споменавано тогава. Имало е 19 турски домакинства и около 30 български семейства. Името на Пчеларово идва от една местност. Тя се намира в посока Добрич. Има една могила, на която са били изкарвани пчелини на паша."
През руско-турската освободителна война жител на Пчеларово помага на руските войски. Тодоринка Тодорова е пряк потомък на Вълчо Георгиев, който й е прадядо и е участник в Руско-турската война.
"Той е от старозагорско. Там влиза в пререкания с турците и е принуден да избяга. С брат си идват тук. Заселват се в съседното село Зограф. Стават овчари. Предава сведения на руснаците. Щабът им е бил в Констанца."
През 1942 година от министерството на Просвещението отпуска 5 хиляди лева, за да бъде изграден салон, където да се изнасят представленията. Това поставя новото начало на новото читалище "Свети свети Кирил и Методий".
Празникът на село Пчеларово е 6 септември и всяка година там се провежда фолклорен събор. Тази година обаче събитие нямаше заради световната пандемия. Най-младата социална организация в населеното място е пенсионерският клуб. Председател на клуба, в който членуват 40 души, е Иванка Първанова.
"Когато създадохме пенсионерския клуб, се обадих в предаването "По първи петли", което се излъчва и от Радио Варна. Няма да забравя, беше 18 октомври, получих поздравления за първото събиране. Това беше през 2007 година."
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!“. В музикалната програма тази година са включени два концерта. На 12 април от 19.30 часа в центъра на града концерт ще изнесат..
Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар..
Мотосезонът във Варна стартира точно в 12ч. от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“. Над 200 мотора и техните водачи се наредиха час преди официалния старт пред катедралния храм „Св. Успение Богородично“. Адреналинът и бензинът в кръвта са в основата на приятните емоции за моторджиите, но отговорността трябва да е на първо място, споделиха пред Радио..
На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този първи по рода си проект в страната бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..
С песните „Лаленце се люлее“, „Жълто цвете цъфтеше“, „Рече мама да ме жени“, „Тръгнала е Дена“ и „Боряно Борянке“ и пожелания за здраве и берекет малките възпитанички на детска градина №7 „А. С. Пушкин“ поздравиха Община Варна в навечерието на Лазаровден и Цветница. Облечени в автентични носии и закичени с цветя, децата пяха, танцуваха традиционните..
Над 600 изпълнители ще участват в традиционния Общоградски фолклорен празник “Великденска плетеница”. Събитието ще се проведе на 13 април (неделя) от 10 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна. На сцената ще се изявят изпълнителите от детски, младежки фолклорни ансамбли и специализирани паралелки по български танци. Сред тях са ДФА „Българче“..
В петък следобед вече гледаме към събитията за събота. На 12-сти април от 11 часа в „Хале 3“ ще се състои мини еко фест под наслов „Рециклирай Великден“. Това е възможност да отбележим светлия християнски празник по устойчив начин. Доброволците са подготвили един вдъхновяващ ден, изпълнен с креативност, забавления и еко..