Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна обследване на състоянието на къщата на Антон Новак

5
Снимка: Дигитален фонд на РБ"П.Славейков"

Започна обследване на състоянието на къщата на чешкия архитект Антон Новак - създател на Морската градина във Варна. Целта е изготвяне на технически паспорт на сградата и превръщането й в музей, след като държавата я предостави на община Варна за безвъзмездно управление. Това съобщиха от общинската дирекция „Култура и духовно развитие“. 

Къщата е проектирана като еднофамилна жилищна сградаИзградена е в началото на 20-ти век с решение на Общинския съвет. Обектът не е претърпял промени, засягащи неговата цялост, съхранил е своята материална и образна автентичност, казаха за Радио Варна от общината. 

Предоставена е на Антон Новак и семейството му и до 1937 г. След този период сградата е имала различни функции. Настоящото предназначение на имота е за „обществен обект, комплекс“. Наследници на Антон Новак са готови да предоставят богат архив от снимки и кореспонденция, които не са публикувани. Затова от общината обявиха също, че подготвят проектно предложение за дигитализиране на архива на паркостроителя с европейско финансиране.

Цялата информация, предоставена по въпроси на Радио Варна вижте по-долу. А за Новак и превратностите на съдбата му в България разказ изследователя на Стара Варна Християн Облаков и на журналиста Бистра Варнева, която засне документален филм за работата и живота на Анон Новак, чуйте в репортажа.

Къщата, в която е живял Антон Новак, е проектирана като еднофамилна жилищна сграда с един жилищен и един полуподземен етажИзградена е в периода 1899 г. - 1909 г. с решение на Общинския съвет. Предоставена е на Антон Новак и семейството му и до 1937 г. е използвана с първоначалното си предназначение. След този период сградата е имала различни функции. Настоящото предназначение на имота е за „обществен обект, комплекс“. Сградата е в оригиналната си паркова среда. Състои се от основна сграда и малка пристройка със складово предназначение.

Обектът не е претърпял промени, засягащи неговата цялост, съхранил е своята материална и образна автентичност.

Въпреки че през годините е имал различни предназначения, обектът е съхранил своята функционалност. В градоустройствено отношение представлява допълващ елемент в парковата среда, в която се намира. По-скромната архитектура не търси акцент.

Най-висока е ценността на обекта в историческо отношение. Тя се състои в това, че е планиран, изграден и ползван за жилище на създателя на Морската градина - Антон Новак.

В стилово отношение сградата следва архитектурните принципи за времето си. Търсена и постигната е симетрия в главната фасада и фасадата към бул. „Приморски“. Както при много сгради от този период, мазилката на цокъла е рустицирана, създаваща впечатление за здрава основа. Височината на жилищния етаж е голяма. Фасадите са семпли, лишени от декоративни елементи.

В момента Община Варна е предприела обследване на къщата на Антон Новак в Морската градина,с цел изготвянето на технически паспорт на сградата, съобразно изискванията на Закона за устройство на територията и Наредба №5/28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите.

Ще бъдат определени основните характеристики на сградата, мерките за поддържането й и указания и инструкции за безопасната й експлоатация. Тези документи ще послужат като изходна информация за съставяне на техническо задание и изготвяне на инвестиционен проект. След което ще бъдат определени стойността на обекта и сроковете за неговото изпълнение.

Всички дейности ще бъдат възлагани след провеждане на съответните процедури по реда на Закона за обществените поръчки. Идеята е сградата да бъде превърната в културно-исторически център, свързан с живота на Антон Новак и изграждането на Морската градина.

Документите, които ще бъдат включени в дигиталния архив на Антон Новак са картички и лична кореспонденция, архивни материали и изработени от него проекти /цветни/, по които е направено озеленяването на различни зони в Морската градина.

Информацията е подготвена от дирекция „Култура и духовно развитие“ и дирекция „Европейски и национални оперативни програми“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Архивите предизвикват все по-голям интерес

В последните години интересът към архивите се увеличава. Това коментира за Радио Варна Донка Николова, началник на Държавен архив – Варна – част от Държавна агенция Архиви, които на 10 октомври отбелязват професионалния си празник. Най-старият архивен документ от общо 4 км. архиви – сложени лист върху лист, е от 1784 г. и представлява детско писмо..

публикувано на 11.10.24 в 06:44

Каталог „50 години Етнографски музей – Варна“ представят днес

Юбилейното издание включва 50 експоната от богатия фонд на музея, свързани с основните теми в експозицията, която представя бита и културата на населението във Варненския регион от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Представянето на каталога „50 години Етнографски музей – Варна“ е днес   от 16.00 часа в двора на музея на ул...

публикувано на 10.10.24 в 12:21

Виктория Бешлийска гостува във Варна с "Нишка"

09 октомври, сряда, Концертно студио на Радио Варна. Начало 18:00 часа. Вход свободен. Виктория Бешлийска и книгата ѝ  „Нишка“ започнаха обиколка из страната, която ще продължи до средата на ноември. Събитията са със свободен вход и ще предложат възможност за личен автограф и откровен разговор за романа и вечните теми, вплетени в..

публикувано на 09.10.24 в 13:37

Даниела Белчева представя винил на новия си албум NAIVE

Даниела Белчева е една от най-последователните творчески личности-изпълнители на музика, съчетаваща много изразни средства, сред които преобладаващото е ориентацията й към джазовия наратив. Авторската й музика е нежна, а лириката и мелодията й привличат публиката заради магнетичната й хармония и усещане за топлина и съзерцателност.  Предстоят..

публикувано на 09.10.24 в 12:50

Нови модули от Образователната програма за ученици на Градската художествена галерия - Варна

Нови модули от Образователната програма за ученици на Градската художествена галерия – Варна. Творби на български класици и на съвременни автори ще бъдат във фокуса на заниманията, които са подходящи за ученици от 1. до 5. клас през учебната 2024 / 2025 година. Образователната програма на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна,..

публикувано на 08.10.24 в 15:16

Нов камерен проект съчетава авторски творби на Венециела Найденова и познати класически заглавия

На 9-ти октомври от 18:30 ч. в Градска Художествена Галерия „Борис Георгиев“ във Варна ще бъде представен най-новия камерен проект с участието на творци от града.  „Зелен-бяло-червено“ е авторски концерт/портрет на Венециела Найденова.  Публиката ще има възможност да се наслади на някои от авторските произведения на Венециела Найденова,..

публикувано на 08.10.24 в 11:32

Метални дами и платна на ветроходи във Фестивалния комплекс

Метални дами и платна на ветроходи завладяха пространството във фоайето на НДК-Варна на 1 октомври с изложбата на Живко Седларски, озаглавена "Haute couture - Haute Soudure" (Висша мода - Висша заварка". Авторът представя метални скулптури на женски тела, както и серия рисунки и картини, изобразяващи пътя на скулптурата – от рисунката до..

публикувано на 07.10.24 в 15:02