Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови гледки от село Пчеларово - продължение

Радост и тъга. С този израз може да се опише животът в добруджанското село Пчеларово. Днес там живеят по списък 560 души, но в действителност са по-малко. 

През последните месеци добруджанското село Пчеларово се прочу с културните събития, които се организират в аристичния дом на Константина Петкова.

"Мястото е било конюшня. Дядо ми го превръща в театър. Идваха много хора. Сядали са на тикви. През зимата затваряме. В един момент реших да тръгна по стъпките на дядо ми."


В село Пчеларово. Тук животът си тече нормално. Нормално за едно населено място, което се намира близо до областен град и до общински център, но с леко затихващи функции. Всичко обаче се променя, когато в артистичня дом на Константина Петкова се състои поредното културно събитие. Тогава от всички краища на Добруджа се стича публика. Елена и Атанаска са от редовните посетители.

"От 1944 година съм родена тука и тука си живея. Няма хора обаче. Но Константина Петкова води групи, моноспектакли изнасят. Много ни харесва. Много хора идват. Разнообразие малко."


В село Пчеларово има детска градина, макар и да живеят предимно възрастни хора, защото младите са на гурбет. Децата на Димитър и Желязка Димитрови отдавна са в Германия.

"Какво ще правят тук. Няма да изкарат тези пари, които ги вземат в Германия. Липсват ми и те и внуците, но там са по-добре."


Димитър Димитров е съдържател на единия от магазините в Пчеларово. Точно на центъра. Помещава се в сградата на т.нар. хоремаг – или хотел, ресторант, магазин. Едно време, по съветски образец, се вземаха първите срички от няколко думи и се образуваше нова. Точно пред входа на магазина на пода има изобразена петолъчка с годината 1966 – когато е построен хоремагът.

Кристине Сайферд е от Швейцария. Пенсионерка е. Преди шест години идва да живее в България. Първоначално избира да се засели в село Дъбовик, община Генерал Тошево. И решава да се грижи за бездомни кучета и котки. Създава приют. Дейността й обаче не среща одобрението на съселяните и Кристине Сайферд се мести в село Пчеларово, където живее вече пета година.


"Искам да помогна да помогна на уличните кучета. Събирам ги от целия регион. Пращам ги в Германия, където искат да ги гледат."

Най-големите проблеми в Пчеларово са състоянието на второстепените улици и и хроничното безводие, категоричен е кметът Антон Атанасов.
"Цялостен е проблемът с водата в региона. Водоподаването не е постоянно. Вземаме я от дълбочина 350 метра с помпена станция. Водопроводната мрежа също е много стара."

Нека завършим позитивно и втората звукова разходка из добруджанското село Пчеларово. Докато бяхме в читалището, представихме Ви го миналия път, попаднахме на галерия. Колко села знаете, в които има художествена галерия? Пчеларово е едно от малкото. Председателят на читалище „Свети, свети Кирил и Методий” Руска Тодорова осветлява ситуацията.

"1993 година е открита галерията. Председател тогава беше Константина Петрова. Тя дари и голяма част от картините."


За село Пчеларово има написана и книга.

Повече за село Пчеларово отново можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34