Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови гледки от село Пчеларово - продължение

Радост и тъга. С този израз може да се опише животът в добруджанското село Пчеларово. Днес там живеят по списък 560 души, но в действителност са по-малко. 

През последните месеци добруджанското село Пчеларово се прочу с културните събития, които се организират в аристичния дом на Константина Петкова.

"Мястото е било конюшня. Дядо ми го превръща в театър. Идваха много хора. Сядали са на тикви. През зимата затваряме. В един момент реших да тръгна по стъпките на дядо ми."


В село Пчеларово. Тук животът си тече нормално. Нормално за едно населено място, което се намира близо до областен град и до общински център, но с леко затихващи функции. Всичко обаче се променя, когато в артистичня дом на Константина Петкова се състои поредното културно събитие. Тогава от всички краища на Добруджа се стича публика. Елена и Атанаска са от редовните посетители.

"От 1944 година съм родена тука и тука си живея. Няма хора обаче. Но Константина Петкова води групи, моноспектакли изнасят. Много ни харесва. Много хора идват. Разнообразие малко."


В село Пчеларово има детска градина, макар и да живеят предимно възрастни хора, защото младите са на гурбет. Децата на Димитър и Желязка Димитрови отдавна са в Германия.

"Какво ще правят тук. Няма да изкарат тези пари, които ги вземат в Германия. Липсват ми и те и внуците, но там са по-добре."


Димитър Димитров е съдържател на единия от магазините в Пчеларово. Точно на центъра. Помещава се в сградата на т.нар. хоремаг – или хотел, ресторант, магазин. Едно време, по съветски образец, се вземаха първите срички от няколко думи и се образуваше нова. Точно пред входа на магазина на пода има изобразена петолъчка с годината 1966 – когато е построен хоремагът.

Кристине Сайферд е от Швейцария. Пенсионерка е. Преди шест години идва да живее в България. Първоначално избира да се засели в село Дъбовик, община Генерал Тошево. И решава да се грижи за бездомни кучета и котки. Създава приют. Дейността й обаче не среща одобрението на съселяните и Кристине Сайферд се мести в село Пчеларово, където живее вече пета година.


"Искам да помогна да помогна на уличните кучета. Събирам ги от целия регион. Пращам ги в Германия, където искат да ги гледат."

Най-големите проблеми в Пчеларово са състоянието на второстепените улици и и хроничното безводие, категоричен е кметът Антон Атанасов.
"Цялостен е проблемът с водата в региона. Водоподаването не е постоянно. Вземаме я от дълбочина 350 метра с помпена станция. Водопроводната мрежа също е много стара."

Нека завършим позитивно и втората звукова разходка из добруджанското село Пчеларово. Докато бяхме в читалището, представихме Ви го миналия път, попаднахме на галерия. Колко села знаете, в които има художествена галерия? Пчеларово е едно от малкото. Председателят на читалище „Свети, свети Кирил и Методий” Руска Тодорова осветлява ситуацията.

"1993 година е открита галерията. Председател тогава беше Константина Петрова. Тя дари и голяма част от картините."


За село Пчеларово има написана и книга.

Повече за село Пчеларово отново можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05
Светлана Радева

Продължава тенденцията да се раждат повече момчета във Варна

Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..

публикувано на 08.01.25 в 09:33
Снимка: Facebook/ Българските корени

Бабинден по нов стил се отбелязва днес

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..

публикувано на 08.01.25 в 08:36