Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво виждат кучетата и котките, когато "гледат" телевизия?

Стопаните на домашни любимци неведнъж са забелязвали как питомците им се "заглеждат" по телевизора. Някои собственици дори могат да се закълнат, че животните следят с интерес случващото се на екрана. Какво обаче виждат в действителност кучетата и котките, докато "гледат" телевизия? Отговор на този въпрос дават международни експерти, цитирани от сп. "Ментъл флос".

Специалистите обясняват, че котките почти винаги възприемат заобикалящата ги действителност в черно и бяло. Зрението им иначе възприема случващото се на телевизионния екран по същия начин като човешкото. Писаните обаче слабо се интересуват от това, което се случва. Следователно те реагират на резки движения или на други животни и потенциална плячка, като често атакуват екрана, за да я хванат.

Ситуацията с кучетата е по-сложна. Те имат двуцветно зрение, тоест могат да открояват нюанси в жълто-синята гама, но не виждат зелено. Освен това зрението им в сравнение с човешкото е "размазано". За хората е удобно да гледат 16-25 кадъра в секунда, докато кучетата се нуждаят от скорост от най-малко 70. Така те възприемат случващото се на по-стари телевизори в неприятно забавено темпо. На по-съвременните по-мощни устройства с дисплеи с течни кристали или OLED екрани кучетата възприемат картината почти по същия начин като хората.

Подобно на котките най-добрият приятел на човека реагира, когато на екрана се появят други животни. И въпреки факта, че слухът на кучетата е подобен на този на хората, те са по-склонни да реагират само на остър или необичаен звук. /БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20

Наднорменото тегло и високите токчета основни фактори за заболявания на ходилата

Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета.  Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото.  Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..

публикувано на 03.07.25 в 15:39

Събития с вход свободен на сцена "Раковина" (ПРОГРАМА)

През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца.  Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..

публикувано на 03.07.25 в 15:21