Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уебинар „За многоезичните ученици с разбиране“ организира програма "Заедно в час"

| обновено на 27.11.20 в 07:38

Уебинар на тема „За многоезичните ученици с разбиране“ ще се проведе на 30.11.2020г. от 18.30ч. Проектът се осъществява от програма “Заедно в час”, в партньорство със сдружение EducArt от началото на 2020 г. и включва разработване на диагностика и специализирани учебни материали за допълнително обучение по български език на ученици в начална степен. Материалите ще съдържат подробни методически указания за преподавателите, с които ще могат лесно и ефективно да подкрепят своите ученици, за които българският език не е майчин. Това каза за Радио Варна Ния Янакиева – сътрудник развитие и Фондонабиране в „Заедно в час“.

В почти всички региони, в които “Заедно в час” работи, учат деца с майчин език, различен от българския. При всички тях учителите разпознават силна нужда от допълнителна езикова подкрепа.

Невладеенето на български език, на който е организиран учебният процес в страната, е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници. Те изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни.Това нерядко води до отпадане от образователната система.

В България не е разработена достатъчно добра методика за преподаване на български език като втори, което затруднява учителите в подготовката на тези ученици. Липсват и конкретни материали за езикова подкрепа, съобразени със спецификите на усвояване на българския език като втори.

Създадените материали в рамките на проекта ще могат да се използват също за деца от български семейства, които живеят в чужбина и общуват на български език ограничено предимно в семейна среда. “Уебинарът е свързан с един по-голям проект, с който се опитваме да решаваме още от миналата година проблема, че в много от училищата, партньори на Фондация „Заедно в час“, учат деца, с език, който е различен от българския”, каза още Ния. Според Министерство на образованието и науката, всяка година между 25-30% от учениците, които са в първи клас, не говорят български език като майчин език. “Също така учителите ни споделят, че невладеенето на този език е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници, да изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това ги определя в голяма степен като деца в риск от отпадане от образователната система и това е проблемът, който ние се опитваме да решаваме”, добави Ния Янакиева. Освен това в страната ни няма определена методика за преподаване на българския език като втори за ученици в начален етап, което пък затруднява учителите на тези деца.

Кампания за дарения

https://zaednovchas.bg/bulgarian-as-a-second-language/?fbclid=IwAR0WY18SpdXRrSVKJnrN9aT2TthCaAw55VIvzsBeW30Sr9UtzHAvC-i69ec

Линк за регистрация за уебинара

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYscOGqqjIqEtMvkON0JGjZBLXsKjuDdfY5

Участниците на уебинара са:

Д-р Анастасия Новикова:  специалист по многоезичие и дидактика на езиково обучение и Председател на Интернационална Асоциация EducArt.

Вяра Михайлова е специалист по ранно двуезично развитие. Има дългогодишен опит в работата с многоезични деца в Германия и Ръководител на отдел Педагогически дейности в сдружение EducArt.

Александрина Андреева, Координатор "Обучение и подкрепа на учители"  в „Заедно в час“, която също има опит като учител на многоезични деца

Татяна Величкова, учител в 75-то училище на столичния квартал “Факултета” по програмата ''Нов Път в Преподаването'' на ''Заедно в час''.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнесът иска компенсации заради издирването на черния леопард

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация призоваха държавата да компенсира загубата на хотелите и ресторантите на Шуменското плато, които бяха принудително затворени заради издирването на черния леопард. Доходите на заетите в бранша са застрашени заради блокадата, отменените събития, резервациите и драстичния отлив на клиенти...

публикувано на 06.07.25 в 15:20
Мястото на катастрофата в Разград

Прокуратурата ще иска мярка "задържане под стража" за младежа, причинил катастрофата с 3 загинали

Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Младежът е на 19-годишна възраст. Той е привлечен към наказателна отговорност за това, че при управляване на моторно..

публикувано на 06.07.25 в 13:47
Красимир Вълчев

Просветният министър Красимир Вълчев: Предметът „Религия“ няма да се изучава задължително

Предметът „Религия“ няма да се изучава задължително, ще има алтернативна програма „Добродетели и етика“, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за  Българското национално радио (БНР). „ В програмата ще могат да се включат всички деца, които желаят да учат „Религия“. Нито едно дете няма да учи „Религия“ против волята..

публикувано на 06.07.25 в 13:28

В Аврен събират опасни отпадъци от домакинствата

Община Аврен започва инициатива за разделно събиране на опасни битови отпадъци. Кампанията ще се проведе на 9 юли 2025 г. (сряда) от 10:00 до 16:00 ч. Мобилният пункт за предаване на отпадъци ще бъде разположен на ул. „Йордан Йовчев“ № 50 в Аврен. Целта е намаляване на вредното въздействие върху околната среда и опазване здравето на жителите..

публикувано на 06.07.25 в 12:40

Цените на основните хранителни стоки продължават да падат

Продължава тенденцията за спад на цените на основните хранителни продукти и тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,41 процентни пункта до..

публикувано на 06.07.25 в 12:24

Мобилни пунктове събират дървесни отпадъци във Варна

И днес варненци могат безвъзмездно да предават дървесни отпадъци от домакинствата. Мобилните контейнери са разположени на на две места в града, съобщиха от дирекция „Екология и опазване на околната среда“ към Община Варна. В район „Приморски“ локацията е на паркинга пред болница „Света Марина“, зад бензиностанцията, а в в район „Аспарухово“-  на ул...

публикувано на 06.07.25 в 12:18

Неделна фото разходка във Варна

Неделна фото разходка н от 17 часа във  Варна събира участници от всички възрасти. Темата на разходката отправя предизвикателство към желаещите да се включат начинаещи, любители и професионалисти с въпроса „Периферни хора?“. Избрани снимки ще бъдат включени в групова изложба на участниците. Разходката ще се води от модния фотограф Цанислав Христов...

публикувано на 06.07.25 в 09:57