Уебинар на тема „За многоезичните ученици с разбиране“ ще се проведе на 30.11.2020г. от 18.30ч. Проектът се осъществява от програма “Заедно в час”, в партньорство със сдружение EducArt от началото на 2020 г. и включва разработване на диагностика и специализирани учебни материали за допълнително обучение по български език на ученици в начална степен. Материалите ще съдържат подробни методически указания за преподавателите, с които ще могат лесно и ефективно да подкрепят своите ученици, за които българският език не е майчин. Това каза за Радио Варна Ния Янакиева – сътрудник развитие и Фондонабиране в „Заедно в час“.
В почти всички региони, в които “Заедно в час” работи, учат деца с майчин език, различен от българския. При всички тях учителите разпознават силна нужда от допълнителна езикова подкрепа.
Невладеенето на български език, на който е организиран учебният процес в страната, е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници. Те изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни.Това нерядко води до отпадане от образователната система.
В България не е разработена достатъчно добра методика за преподаване на български език като втори, което затруднява учителите в подготовката на тези ученици. Липсват и конкретни материали за езикова подкрепа, съобразени със спецификите на усвояване на българския език като втори.
Създадените материали в рамките на проекта ще могат да се използват също за деца от български семейства, които живеят в чужбина и общуват на български език ограничено предимно в семейна среда. “Уебинарът е свързан с един по-голям проект, с който се опитваме да решаваме още от миналата година проблема, че в много от училищата, партньори на Фондация „Заедно в час“, учат деца, с език, който е различен от българския”, каза още Ния. Според Министерство на образованието и науката, всяка година между 25-30% от учениците, които са в първи клас, не говорят български език като майчин език. “Също така учителите ни споделят, че невладеенето на този език е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници, да изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това ги определя в голяма степен като деца в риск от отпадане от образователната система и това е проблемът, който ние се опитваме да решаваме”, добави Ния Янакиева. Освен това в страната ни няма определена методика за преподаване на българския език като втори за ученици в начален етап, което пък затруднява учителите на тези деца.
Кампания за дарения:
Линк за регистрация за уебинара:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYscOGqqjIqEtMvkON0JGjZBLXsKjuDdfY5
Участниците на уебинара са:
Д-р Анастасия Новикова: специалист по многоезичие и дидактика на езиково обучение и Председател на Интернационална Асоциация EducArt.
Вяра Михайлова е специалист по ранно двуезично развитие. Има дългогодишен опит в работата с многоезични деца в Германия и Ръководител на отдел Педагогически дейности в сдружение EducArt.
Александрина Андреева, Координатор "Обучение и подкрепа на учители" в „Заедно в час“, която също има опит като учител на многоезични деца
Татяна Величкова, учител в 75-то училище на столичния квартал “Факултета” по програмата ''Нов Път в Преподаването'' на ''Заедно в час''.
От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация призоваха държавата да компенсира загубата на хотелите и ресторантите на Шуменското плато, които бяха принудително затворени заради издирването на черния леопард. Доходите на заетите в бранша са застрашени заради блокадата, отменените събития, резервациите и драстичния отлив на клиенти...
Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Младежът е на 19-годишна възраст. Той е привлечен към наказателна отговорност за това, че при управляване на моторно..
Предметът „Религия“ няма да се изучава задължително, ще има алтернативна програма „Добродетели и етика“, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за Българското национално радио (БНР). „ В програмата ще могат да се включат всички деца, които желаят да учат „Религия“. Нито едно дете няма да учи „Религия“ против волята..
Община Аврен започва инициатива за разделно събиране на опасни битови отпадъци. Кампанията ще се проведе на 9 юли 2025 г. (сряда) от 10:00 до 16:00 ч. Мобилният пункт за предаване на отпадъци ще бъде разположен на ул. „Йордан Йовчев“ № 50 в Аврен. Целта е намаляване на вредното въздействие върху околната среда и опазване здравето на жителите..
Продължава тенденцията за спад на цените на основните хранителни продукти и тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,41 процентни пункта до..
И днес варненци могат безвъзмездно да предават дървесни отпадъци от домакинствата. Мобилните контейнери са разположени на на две места в града, съобщиха от дирекция „Екология и опазване на околната среда“ към Община Варна. В район „Приморски“ локацията е на паркинга пред болница „Света Марина“, зад бензиностанцията, а в в район „Аспарухово“- на ул...
Неделна фото разходка н от 17 часа във Варна събира участници от всички възрасти. Темата на разходката отправя предизвикателство към желаещите да се включат начинаещи, любители и професионалисти с въпроса „Периферни хора?“. Избрани снимки ще бъдат включени в групова изложба на участниците. Разходката ще се води от модния фотограф Цанислав Христов...