Общите щети от 10-е най-големи екологични бедствия, станали на планетата през 2020 г., възлизат на $140,9 млрд. Тези данни предостави доклад, публикуван днес от международната благотворителна организация „Christian Aid“.
Според авторите на доклада, най-големи щети (40 милиарда долара) са причинени от поредица от бури, обхванали Северна и Централна Америка това лято и есен. По-специално, става дума за ураганите "Лора", "Сали", "Ета" и "Йота". Наводненията в Китай и поредицата от горски пожари на западния бряг на САЩ са следващите по щети (съответно 32 и 20 милиарда долара). Десетте най-големи екологични бедствия включват още нашествията на скакалци в Източна Африка, горските пожари в Австралия, наводненията в Индия, Япония и Пакистан, бурята „Алекс“, ураганът „Сиара“ в Европа и циклонът „Амфан“ в Бенгалския залив.
Докладът отбелязва, че основните причини за екологичните катаклизми по света са глобалното изменение на климата и недостатъчните усилия на световната общност за борба с него чрез намаляване на емисиите на парникови газове в земната атмосфера.
„През 2021 г. е наложително да започнем нова фаза на съвместни действия за борба с тази вълна от климатични промени“, каза един от авторите на документа, Катрин Крамър, пред Би Би Си.
Като препоръки за световната общност авторите на доклада предлагат спешно да се засилят усилията за борба с емисиите на парникови газове в атмосферата, да се увеличи финансовата помощ от богатите страни за бедните като основни жертви на климатичната криза и още по-активно да се премине към възобновяеми енергийни източници. Авторите на документа възлагат също така надежди на 26-та конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP-26), която ще се проведе в Глазгоу през ноември 2021 г., където според тях „участващите страни ще трябва да поемат нови ангажименти относно борбата с изменението на климата".
Борба с глобалното затопляне
В доклад на ООН, публикуван през декември, се казва, че средната глобална температура продължава да се повишава.
"Въпреки краткосрочния спад на емисиите на въглероден диоксид, причинен от пандемията от COVID-19, светът все още се движи към повишаване на температурата с повече от 3 градуса през този век, много над целта от Парижкото споразумение", се казва в изследването. На 20 юни 2020 г. в руския Верхоянск термометърът се повиши до +38 градуса по Целзий и това стана най-високата температура, регистрирана някога в Северния полярен кръг.
Парижкото споразумение за климата беше прието във френската столица на 12 декември 2015 г. след 21-ва конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата. Документът прокламира целта да се предотврати надвишаването на средната годишна температура на планетата до 2 градуса по Целзий от доиндустриалните нива до 2100 г. и да се вземат мерки за поддържане на затоплянето в рамките на 1,5 градуса (в момента средната температура е с 0,75 градуса по-висока от средната годишна през 1850-1900). Към ноември 2020 г. Парижкото споразумение е ратифицирано от 188 държави и от Европейския съюз. /БГНЕС/ТАСС
„Възраждане“ започва подготовката на протести в цялата страна с искане за запазване на българския лев. Това обяви на пресконференция във Варна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той призова българите към гражданско неподчинение. Лидерът на партията уточни, че се гордее с всички, които са се включили в протеста в София, който - по..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. В него се казва, че..
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе извънредно заседание утре, на 24 февруари , от 9.00 ч. в Гранитна зала в сградата на Министерския съвет. Сред основните теми в дневния ред на заседанието са заложени да бъдат обсъжданията на проекти на закони за социалната и здравната политика на страната за 2025 година. Те включват..
Германия избира днес нов Бундестаг с очаквания за смяна на властта в Берлин .В социологическите допитвания води консервативният блок, а вероятният следващ канцлер на Германия е християндемократът Фридрих Мерц. В същото време голяма част от избирателите не очакват съставяне на стабилно правителство.В последните дни от предизборната..
Абонаментът за безплатни карти за градски транспорт за деца от 7 до 14 години, съгласно действието на постановление на Министерски съвет, изтича през февруари, напомнят от общинското предприятие ТАСРУД. Поради тази причина от там приканват всички родители (настойници или попечители) на деца от тази възрастова категория да посетят пункт за..
Днес сутринта над по-голямата част от района ще бъде слънчево и много студено. Минималните температури в Североизточна България ще са между -16 и -11 градуса, на места до -20. Главно на места по поречието на Дунав видимостта ще е намалена до мъгла. Повече облаци ще има над крайните южни райони на Черноморието и там е възможно да прехвърча сняг...
Хипермаркет стресна клиентите си, след като пусна цени в евро на своите продукти. Радио Варна потърси обяснение от търговската верига. Оттам отговориха, че от няколко дни текат технически процеси по каталозите им: „До постъпване на вашия сигнал не бяхме попадали на цените във валута, различна от левове, вероятно поради кеширана информация..