Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Сурваки деца и младежи наричат за здраве

2
Снимка: архив

Сурваки, Сурва, Васильовден, Нова година (1 януари; 14 януари ст. ст.) е български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година. Познат е във всички български етнически територии.

Празнуват носещите имената Васил, Василка и техните производни.

Основният обичай, който се изпълнява на Сурваки е т. нар. „сурвакане“. Изпълняван е навсякъде из българските етнически територии, както и сред живеещите извън тях българи. Обичаят се състои в обредното обхождане на определена територия (махала, квартал, най-често цялото селище) от група „сурвакари“ – малки момчета на възраст 4 – 12 години или ергени. Те влизат по къщите и сурвакат членовете на семейството (както и добитъка) като ги потупват по гърба със сурвачки, пожелавайки здраве и плодородие, за което са дарявани от домакините обикновено с хранителни продукти.

Сурваки е един от зимните празници, попадащи в периода на т. нар. Мръсни дни, което предопределя част от обредните практики, изпълнявани на него, сближавайки го с Бъдни вечер и Коледа.

По традиция в нощта преди Сурваки се нарежда празнична трапеза, около която се събира цялото семейство. Ястията в общи линии повтарят тези, които се слагат на бъднивечерската трапеза, но има и съществени отлики. Задължителните ястия, които трябва да присъстват са баница и/или погача и свинско месо.

Баницата, наричана още млин (Източна България); плакия, плакя (Еленско), зелник (Кюстендилско), булгурник (Хасковско) и др., е основното ястие, присъстващо на трапезата. В различните краища на България се приготвя по различен начин, но навсякъде в нея се поставят дрянови клончета с пъпки, като всяко от тях се нарича напр. за здраве, късмет, плодородие и т.н. и според това на кого кое се е паднало, се гадае за състоянието му през идущата година. В Ловешко преди разчупването на баницата, стопанинът я вдига високо над главата си, за да станат високи посевите, а дряновите клончета се хвърлят в храната на добитъка. В Странджа в средата на баницата се поставя дряново клонче, на което с червен конец е привързана сребърна пара, която е късметът на къщата, а в Добруджа клончета-късмети се наричат и на мързела.

Погачата за Сурваки е обреден хляб, голяма прясна (безквасна) пита, специално направена за тази вечер. Някъде (Панагюрско и др.) жената, омесила питата, преди да измие ръцете си от тестото, отива и докосва всяко плодно дърво в градината и пчелните кошери, за да има плодородие през годината, а при рупците в Странджа, тази пита се меси с подсладени ръце. Повсеместно в тази пита се слага сребърна пара. След като трапезата бъде прекадена, питата се разчупва на определен брой късове, като всеки един се нарича на член от семейството; има късове и за къщата, добитъка, Господ и/или Света Богородица. Според това в кое парче е парата, се определя при кого ще е късметът през годината.

На някои места в България (части от Странджанско, Пиринско, Софийско, Ловешко и др.) не се прави пита, а само баница.

На празничната трапеза са задължителни ястията от свинско месо, които основно я отличават от бъднивечерската. По традиция това е пача от сварената глава и/или краката на закланото по Коледа прасе. Присъствието на свинското месо на трапезата обуславя и названията мръсна (т.е. „блажна“) бъдня вечер (в Пловдивско), мръсно кадило (Странджа). Това е единственият случай на ритуална употреба на свинско месо в българската духовна култура – то не се жертвопринася и прекадява по никакъв друг повод. В

Схващането за празника като начало на новата календарна година, обуславя и повсеместно разпространените на гадания, свързани със здравето и благополучието на членовете на семейството, добитъка, плодородието и др. Широко разпространена е практиката в огнището да се хвърлят дрянови пъпки, наречени на член от семейството, като се следи коя ще подскочи и ще се разпукне – смята се, че този човек ще бъде здрав през годината. В Пловдивско, Предбалкана и другаде, в 12 люспи от кромид лук, наредени край огнището се посипва малко сол, като всяка люспа е наречена на определен месец от годината. На сутринта се гледа в коя люспа солта се е стопила, като според вярването това означава, че този месец ще е дъждовен. В Сакар край огнището се поставят три въглена, наречени на различни земеделски култури и според това кой въглен ще изгасне най-късно, се гадае коя култура ще даде най-много добив.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Автошествие срещу въвеждането на еврото във Варна днес

Осми пореден протест срещу въвеждането на еврото ще се проведе днес от 18.00 часа във Варна. Организатор на проявата е  политическа партия "Възраждане".  Автомобилите  ще преминат по основни улици и булеварди в града, като по този начин ще се изрази  гражданската позиция срещу замяната на националната валута. Посланията са "Не на еврото",..

публикувано на 19.07.25 в 16:28

Ремонтите на спирките във Варна — завършени, започнати и предстоящи

До момента са завършени и приети ремонтите на 40 спиркозаслона в районите „Одесос“ и „Приморски“. В останалите райони — „Владислав Варненчик“, „Младост“ и „Аспарухово“ — са възложени дейности по ремонт на над 100 спиркозаслона, включително подмяна на стъкла, покриви, ремонт на пейки и стъклодържачи. Тези дейности все още не са финализирани с..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Загасиха пожар в село Тополи

Екипи на пожарната са все още на мястото на загасеният вече пожар в гробищния парк на с. Тополи.  Огънят е пламнал тази нощ, съобщи кметът на селото Благовест Георгиев. Няма пострадали хора. Пожарът е станал на мястото, където има струпани купчини изсъхнали зелени отпадъци от почистването на гробовете.  Това е четвъртият голям пожар на територията..

публикувано на 19.07.25 в 09:35

В Добрич протестират в подкрепа на Благомир Коцев

Протест срещу задържането на варненския кмет Благомир Коцев и двама от общинските съветници излязоха днес жители и на Добрич. Пред сградата на съдебната палата те изразиха недоволството си пред избирателното правосъдие и политическия натиск върху съдебната система. Според събралите се протестиращи в Добрич действията срещу представителите на..

публикувано на 18.07.25 в 19:37

Пореден протест в столицата в подкрепа на варненския кмет

Пореден протест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев събра столичани пред Съдебната палата, след като вчера Софийският апелативен съд остави за постоянно в ареста Коцев и двама общински съветници след 10-часово заседание. Кметът на Варна и двамата общински съветници остават в ареста Много хора се събраха пред Съдебната палата в столицата,..

публикувано на 18.07.25 в 19:31

Четвърти протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна

Във Варна протестират в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ и ВИДЕО) Варна с втори протест в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ) Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Изпълняващият функциите кмет на Варна - Павел Попов, опроверга тиражирана в някои медии информация, свързана с обществената поръчка,..

публикувано на 18.07.25 в 18:30

Басейн „Юлиян Русев“ ще бъде временно затворен

От утре – 19 юли, събота, басейн „Юлиян Русев“ в Плувен комплекс „Приморски“ ще бъде затворен за период от десет дни – до 21 часа на 28 юли включително, информират от Общинското предприятие „Спорт - Варна“. Това се налага във връзка с необходимостта от периодична профилактика и съгласно Инструкция № 34 за хигиената на спортните обекти. Ежегодна..

публикувано на 18.07.25 в 17:47