Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брайлът няма да отстъпи пред новите технологии

Световният ден на Брайловата азбука отбелязваме на 4 януари, в деня, в който е роден нейният създател Луи Брайл. По този начин признаваме неговият принос в това незрящите хора с увредено зрение да четат и пишат.

Брайловата азбука е въведена в България през 1906 година, една година след като е създаден Държавният институт за слепи, наследник на който е Специалното училище за деца с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна. Брайловата азбука е адаптирана на български език от доктор Стойчо Донев - първият директор на  Държавния институт за слепи.

Брайловото писмо се състои от 63 комбинации от 6 релефни точки, разположени в 2 вертикални колонки от по 3 точки. Чрез него се изобразяват буквите на всички азбуки, цифрите, нотните знаци и други символи на писмената реч. Това обясни Геновева Зашева, главен учител в училището за деца с нарушено зрение във Варна. Съвременните технологии улесниха обучението на незрящите хора, както и четенето на книги, но Брайловата азбука и за миг не е изгубила важността си, категорична е тя и обясни защо:

„С новите технологии много хора мислят, че брайлът ще отпадне, но това не е така, защото той е начин на ограмотяване.За да се обучава успешно един ученик, той трябва първо да бъде ограмотен. Много от незрящите ученици са интегрирани в масовите училища и брайловата азбука е техният начин да се ограмотят.",

Чрез новите съвременни технологии се използват и брайлови дисплеи, които преобразуват към брайл текстовата информация от екрана на компютъра, смартфона или таблета. В училището във Варна разполагат с два такива и ги използват, когато запознават децата и с този начин на извеждане на информацията освен гласово. Децата предпочитат гласовото използване, защото става бързо и лесно, но брайлът така или иначе няма да изчезне, защото се използва и за надписи на лекарства, за обозначение на бутоните в асансьорите, каза още Геновева Зашева.

Библиотеката в училището за деца с нарушено зрение във Варна разполага и с брайлови и с аудио книги. Коя да прочете, всяко дете прави според предпочитанията си, също както и останалите хора. Геновева Зашева е основният печатар в училището, където на брайлов принтер се отпечатват всички учебници и помагала на учениците. За отпечатването на един комплект учебници е необходима 1 година, защото трябва да се адаптира текстът и да се прецени кои изображения могат да се разглеждат чрез брайл.

В обществените сгради има две важни места, на които задължително трябва да има брайл, каза още Зашева – асансьорите и парапетите на стълбищата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учители и ученици от Варна на среща-дискусия с Теодосий Теодосиев

Среща-дискусия с учители и ученици от област Варна на тема "Изкуствен, естествен и силов интелект" ще се проведе на 27 май, вторник, от 13 часа в Актовата зала на Основно училище "Черноризец Храбър". На събитието те ще се срещнат със "Златния учител на България", както наричат у нас Теодосий Теодосиев.  Теодосий Теодосиев е един от най-обичаните учители..

публикувано на 23.05.25 в 11:17

Калин Вельов напуска поста на заместник-министър на културата

Калин Вельов напуска поста на заместник-министър на културата, предаде БНР.  "През последните 8 месеца бях зам.-министър на културата - време на интензивен работен период, предизвикателства, административен опит и житейска школа. От все сърце благодаря на колегите в Министерството на културата за добрата работна среда! Пожелавам на екипа на..

публикувано на 23.05.25 в 10:46

Радка Калчева: Трите сгради на РБ "Пенчо Славейков" отесняха както на града, така и на нас - библиотекарите

С надежда към мечтата си за нова сграда гледат в навечерието на 24 май служителите на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна. Тези три сгради са ни много тесни - те отесняха и на града, и на нашите потребители, и на нас, подчерта в интервю за Радио Варна директорът на варненската библиотека Радка Калчева. Нашият най-голям отдел - Детски..

публикувано на 23.05.25 в 10:15
Румен Сарандев получава наградата заедно с Доротея Николова от Радио Варна от Евгени Димитров, управител на BulFoto

Румен Сарандев след признанието от конкурса Web Report: Щастлив съм, че тази награда идва от колеги

В осмото издание на конкурса за чиста журналистика на интернет портала Dir.bg - Web Report 2025, фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев спечели специалната награда за фоторепортаж. Призът за репортажа  "Винаги верни: Един ден с Морската пехота на Украйна"  е споделен с украинския му колега Олександър Барон.  Фоторепортерът на Радио..

публикувано на 23.05.25 в 09:35
Синя зона, център, Варна

Без синя зона на 24, 25 и 26 май във Варна

На 24, 25 и 26 май - трите почивни дни, зоната за кратковременно паркиране ("синя зона") във Варна ще бъде безплатна за всички граждани и гости на града. Това съобщиха за Радио Варна от Общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона".  През останалото време паркирането в „синята зона“ ще е с обичайното работно време – от 9:00 до 20:00 часа – и ще..

публикувано на 23.05.25 в 09:07

Протест срещу синдикатите днес в столицата

В София ще се проведе протест на площад "Македония" излизат граждани срещу КНСБ и КТ "Подкрепа". Той започва в 12 часа, съобщава БНР.  Демонстрацията срещу синдикатите е под мотото "Не на приоритета на нискоквалифицирания труд пред знанието". В социалните мрежи организаторите уточняват, че "настоящото събитие е гражданска инициатива срещу политиките..

публикувано на 23.05.25 в 08:40
Снимката е илюстративна

Варненският съд гледа през юни делото за документна измама в "Градски транспорт"

Окръжният съд във Варна ще разгледа по общия ред делото срещу двама мъже - на 67 г. и 74 г., които са обвинени, че са извършили документна измама, която е причинила на Община Варна парична загуба в особено големи размери. Според прокуратурата, двамата подсъдими, като съизвършители, чрез съставяне на документи с невярно съдържание, съзнателно дали..

публикувано на 23.05.25 в 08:30