Климатичните промени имат изключително голямо влияние върху нагласата на растенията, особено зимните житни култури. Това прави особено важно създаването на подходящи условия за хранене през целия вегетативен период, началото на което се поставя преди сеитбата, посредством обогатяването на почвата с хранителни вещества, главно основните макроелементи, като азот, фосфор и калий. Здрави, добре подхранени растения са далеч по-устойчиви на болести, което е допълнителен аргумент против превантивното пръскане, агрономическият ефект от което често е спорен, каза в интервю за Радио Варна проф. Маргарита Нанкова, завеждащ лаборатория по агрохимия в Добруджанския земеделски институт.
В отговор на тенденцията за съществено намаление на органичното вещество в почвите, наблюдавана в цял свят, от края на миналия век започна производството и употребата на различни видове органични торове – изцяло или органо-минерални, каза проф. Нанкова. С оглед на това, трябва да бъде преразгледана и практиката на палене на следжътвените остатъци. Дефицитите в държавната политика може да бъдат компенсирани от субсидирани регулярни анализи за общ азот, фосфор и органичен въглерод и азотно торене, референтно на Нитратната директива.
Оптималният избор на видове и количество торове, които да бъдат внесени в тях, изисква информираност на земеделските производители за актуалното съдържание на обработваните почви, но достъпът до подобна информация не е лесен, отбеляза проф. Нанкова.
Генотипният фактор е изключително важен, особено в ситуации на задълбочаващ се стрес. Практическите резултатите на българските сортове през тази година са забележителни, каза проф. Нанкова в отговор на въпрос за баланса между българската и чуждата селекция в сортовата структура, която доминира зърнопроизводството в България. Решаващи са не количествените, а качествените характеристики на сортовете, посочи проф. Нанкова и добави, че решение на проблема с качеството на масовата продукция е възможната държавна политика за заплащане на качествено зърнопроизводство, подобно на субсидиите за биопродукция.
Повече по темата – в репортажа на Таня Димитрова.
С до 300 хиляди лева от натрупаните отчисления по Закона за управление на отпадъците Община Балчик ще финансира купуването на телескопичен товарач за обслужване на претоварната станция за отпадъци в Балчик, която се ползва от трите крайморски общини в Добричка област - Балчик, Шабла и Каварна. В Общинска администрация е постъпило писмо от..
Област Варна е напълно подготвена за зимни условия. Републиканската пътна мрежа е обезпечена с нужното превантивно обезопасяване, готови са машините за зимното почистван, ситуирани са пунктовете за техниката, обясни областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева. Всички населени места са предали доклад за нивото на подготовка за..
Около двадесет души с активен карцином на дебелото черво ще участват в молекулярно-генетичен анализ, който ще бъде извършен пилотно във Варна. За първи път у нас ще се работи с туморна тъкан по метода секвениране от трето поколение. Това съобщи за Радио Варна д оц. д-р Мария Левкова, преподавател в Медицински университет и лекар специалист..
Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките. Това е първата жена председател на институцията. Славчева получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..
Двете площадки за извозване на едрогабаритни отпадъци, които Община Варна ще разкрие, са в много напреднал етап на подготовка и предстои в кратки срокове въвеждането им в експлоатация, съобщават от общинския пресцентър. Една от площадките се намира на общински терен, изготвена е цялата необходима документация и се чака единствено финалното становище на..
Списък с предложения за нови локации, където да бъдат изградени детски площадки, ще изпратят до голяма община от кметствата „Одесос“, „Приморски“, „Младост“, „Владислав Варненчик“ и „Аспарухово“. Това стана ясно по време на днешната оперативна среща на общинската администрация, като целта е необходимите средства да бъдат заложени при разработването на..
Увеличават се новите случаи на туберкулоза във Варненско от началото на годината. Това съобщи за Радио Варна д-р Анка Баева, началник на отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ-Варна. Регистрирани са 51 болни до края на ноември, за сравнение през миналата година новозаболелите са 36. През годината има и два рецидива - повторно заболяване на вече..