Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История от Равна за Пробития камък, чичо Кольо и неговото малко стадо

| обновено на 13.01.21 в 12:27
5
Николай Георгиев
Снимка: Д.Дончева


Да уловиш изгрева на слънцето през отвора на Пробития камък – това знаят как да направят много малко хора в България. Сред тях са жителите на провадийското село Равна, защото точно до тяхното село е тази природна забележителност.

Мястото е мистично и за него се разказват различни легенди. Според едната през Пробития камък хората в миналото са определяли лятното и зимното слънцестоене. Местните жители, обаче, вярват повече в другата че Пробитият камък е бил пристан на кораби.

Изглед към Пробития камък

Родом от Равна е Николай Георгиев, за когото всеки ден започва с чист въздух и красива гледка. Той живее до поляната срещу Пробития камък и ежедневно извежда малкото си стадо от овце и кози да пасат на нея. Там беше и срещата ми с него. Разказа ми, че е на 75 години. Всички в селото, че и от съседните села,  го познават. За едни е чичо Кольо, за други изкусен танцьор на народни танци. По професия е шофьор, изминал е много път в живота си и дълги години е спазвал графици и време. Днес не му трябва часовник. Определя сам началото и края на деня. Щастлив е от това, което има – деца, внуци и правнуци. Не носи и маска, защото на поляната няма нужда от нея, но има такава вкъщи.

Най-голямата му мъка е, че не може да се събира с близките си. Заради ковид-пандемията. И освен здраве, през новата година си пожелава пандемията да отмине.


Изпълва всекидневието с грижи по малкото стадо, което има. С него е от сутрин до вечер. Повечето животни е кръстил с различни имена, някои доста съвременни.

Чичо Кольо се удивлява на легендите за Пробития камък. Най-достоверна му се струва тази за морето и корабите. Познава мястото много добре, дори споделя, че камъните горе на високото са заоблени по много странен начин – сякаш вода ги е заливала.

Местната забележителност е любима на всички в околността, разказа и кметският наместник на село Равна Росица Георгиева. Самата тя се е качвала много пъти до Пробития камък. До върха се стига за около 40 минути. Има път от с. Венчан за жп-спирката на с. Равна. Там има табела, по която може да се ориентира всеки и да намери пътеката. От горе се вижда цялото Провадийско плато, скалният манастир, Малкото и Голямото було до село Невша, което местните са нарекли „Дюза“.

„Гледката си струва.“, каза още Росица Георгиева.

А ако отидете до Пробития камък през поляната на село Равна, може да видите и чичо Кольо или поне неговото малко стадо.


Николай Георгиев и Росица Георгиева можете да чуете в прикачения звуков файл в началото.
Пробитият камък

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21

Атина е в топ 10 туристически дестинации на американците

От храмовете в Япония и термалните бани в Унгария до Цикладските острови в Гърция - това лято американските туристи са навсякъде, а Атина е сред 10-те най-желани от тях дестинации. С поскъпването на долара стойността на парите в джобовете на американците сякаш ги отвежда още по-далеч...

публикувано на 07.07.24 в 11:20

Почитаме света великомъченица Неделя

Света мъченица Неделя е родена в Мала Азия. Още от детството се посветила на Бога и решила цял живот да пази целомъдрие. Много младежи търсели нейното съгласие за брак, но тя на всички отказвала с думите, че се е сгодила за Христа и иска да умре девица. Тогава един младеж от знатно семейство, обиден от нейния отказ, съобщил на император..

публикувано на 07.07.24 в 09:11
Крепостта Овеч

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг..

обновено на 07.07.24 в 08:46

"Плувно лято" в Каварна

„Плувно лято – 2024 г“ се провежда в община Каварна през месец юли. Смените са четири и в тях се обучават на плувни умения деца от първи до четвърти клас от СУ „ Ст.Караджа“ и ОУ „ Й.Йовков“. Първа смяна приключи успешно с 18 деца от първи и втори клас, водени от Галя Тодорова – учител в СУ..

публикувано на 07.07.24 в 08:28

20-та годишнина празнува Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна

С открит урок, празник с балони и много изненади отбеляза 20-та си годишнина Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна. Екипът му предоставя помощ на деца със специални потребности, от 2 до 18 години. А за родителите им – консултиране и посредничество.  „Общностна работа“ е може би най-важната за децата и семействата, които често попадат в..

публикувано на 06.07.24 в 10:00

Световен ден на целувката

6 юли е световният ден целувката. Идеята целувката да си има "Международен празник" идва първо на британците, които забелязали, че хората като че ли забравят да се целуват.  Удоволствието от целувката е може би най-интимното чувство, което всеки може да изпита. Но..

публикувано на 06.07.24 в 08:25