Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цифровото образование в Европа - бъдеще в настоящето

До шест месеца ще заработи общоевропейска платформа за образование, която ще предлага качествено съдържание в помощ на ученици и учители. Това е една от стъпките, чрез които ще стане възможна дигиталната трансформация в образованието по думите на българския еврокомисар отговарящ за научните изследвания и иновации Мария Габриел. Тя участва онлайн в годишната технологична конференция в Лисабон.

Комисарят за научни изследвания и иновации Мария Габриел95 процента от анкетираните участници в образователния процес през последните месеци отговарят, че Ковид-19 е повратна точка в дигиталното образование. Аз съм много доволна, че в кризата ние видяхме както нашите силни страни, така и нашите слабости. А това означава, че преди всичко ние трябва да осигурим интернет свързаност до отдалечените селски райони и компютри за живеещите там т.е т.нар в плана за действие високоефективна екосистема за цифрово образование. Едва тогава трябва да инвестираме в дигиталните умения на учители и ученици, тъй като половината от тях не бяха в състояние да се справят. За това държавите членки трябва да припознаят в това стратегически елемент от възстановяването след ковид кризата и да се възползват от средствата в плана за действие. 

Цифровото образование бе поставено в центъра на възстановителния път на Европа и в резолюция на европарламента с призив за преодоляване на неравенствата в образователните възможности в регионите. Придобиването на цифрови умения у преподаватели и ученици, от една страна и осигуряването на необходимите технически възможности, от друга се превърнаха в отправна точка на парламентарeн дебат още в началото на учебната година и в условията на втора ковид вълна.

От името на парламентарната комисия по култура и образование румънският евродепутат от партията на социалисти и демократи Виктор Негреску призова за бърз анализ на случилото се и адекватна реакция в краткосрочен план с повече публични инвестиции в образованието и превръщането му в приоритет с дългосрочна визия за развитие. Негреску посочи обезпокоителния факт, че 32 на сто от децата на Европа не са имали достъп до цифрово образование по време на първия локдаун. Той даде за пример Румъния, в която засегнатите наброяват милион. Той разкритикува пропуските на ниво ЕС и подчерта, че учители, родители и ученици е трябвало да се справят със собствени усилия, кой както може. Румънският евродепутат Виктор Негреску

Трябва да инвестираме в инфраструктура, в цифрови умения и учене през целия живот, в подобряване на свързаността на отдалечените райони, в нови учебни програми, в нови устройства, разработени в цяла Европа. Образованието е право и достъпът до цифрово образование вече не трябва да бъде привилегия. Бъдещето ще зависи от това да гарантираме, че всички, без дискриминация, имат достъп до образование.

Негреску даде положителна оценка на Модернизирания план за действие в областта на цифровото образование и на плана за постигане на европейското образователно пространство до 2025 г., но бе категоричен, че това са само начални стъпки в правилната посока.

Повишаване цифровите умения на учители и ученици и разработването на учебни ресурси в помощ на образователния процес са част от заложените в него мерки, припомни и комисарят по вътрешни работи от партията на европейските социалисти Илва Йохансон и отправи конструктивна критика към държавите членки с думите:Комисарят по вътрешни работи на ЕС Илва Йохансон

Адаптацията към кризата беше по-лесна за онези държави-членки, които разполагаха с национални стратегии за цифрово образование и ефективно използваха съответните фондове на ЕС.

Това трябва да се случи в следващите две години, в които водещите насоки за европейското цифрово образование ще бъдат повсеместна интернет свързаност, компютърни устройства, програмен ресурс и умения за тяхното използване. Само така ще стане възможна идеята за образование ориентирано към бъдещето, по думите на шведския комисар Йохансон.

Съюзът пренастройва стратегията си за растеж, като зелените и цифровите преходи са негови преобразуващи двигатели. Образованието е в основата на тези преходи.

Силното образование е залог за силна Европа и по думите на унгарския евродепутат Ищван Уйхей от Прогресивния алианс на социалисти и демократи. В писмено становище обаче той даде за пример родната си Унгария, където по думите му това няма как да се случи тъй като все още има семейства без интернет, компютър и дори електричество. 

Към това докладчикът Забине Ферхайен от ЕНП добави необходимостта от повече инвестиции на публични средства в качественото образование,  което да гарантира бъдещата конкурентноспособност на стария континент. В качеството си на председател на парламентарната комисия по култура и образование Забине Ферхайен попита в пленарна зала „Каква е дългосрочната визия на Съвета за европейската образователна политика?

А отговорът на неговия председател Майкъл Рот прозвуча, не толкова конкретно, но за това пък категорично.Председателят на Съвета Майкъл Рот

Сега всички знаете, че сферата на образованието е една от основните отговорности на държавите-членки. Задачата на ЕС в тези трудни времена е да се учим един от друг и един с друг. Ковид поколението не трябва да се превръща в изгубено поколение.

Безпрецедентен по своя размер бюджет ще има и новата програма „Еразъм+“ през следващите 7 години. Политическата договореност, постигната между Европейския парламент и държавите - членки гарантира 26 милиарда евро, които ще имат ключово значение за изграждането на европейското пространство за образование. А големите амбиции, с които е натоварена програмата са свързани с осъществяването на планирания цифров и екологичен преход  в условията на непредвидимо продължаваща пандемия и в очакване на добавена стойност. Почти удвоеният бюджет ще позволи в програмата да се включат нови 10 милиона души през следващите години.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48